

Prezydent RP, Andrzej Duda, chce żeby dzień pogrzebu papieża Franciszka, czyli najbliższa sobota, 26 kwietnia, była w Polsce dniem żałoby narodowej. Informację przekazał Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Żałoba narodowa w Polsce dotychczas była ogłaszana 30 razy, z czego 18 w III RP. Zwykle wiązała się z tragicznymi wydarzeniami, w których ginęło wielu ludzi jak zamach na World Trade Center, czy katastrofa w Smoleńsku. O jej wprowadzeniu decydowano również w zwązku ze śmiercią wybitnych jednostek, jak papież Jan Paweł II, a także ważnych polityków, jak Tadeusz Mazowiecki, czy Jan Olszewski. To właśnie śmierć tego ostatniego w lutym 2019 roku była ostatnim dniem żałoby narodowej w Polsce.
Wszystko wskazuje na to, że następnym takim dniem będzie sobota, 26 kwietnia. To dzień, w którym odbędzie się pogrzeb zmargłego w poniedziałek papieża Franciszka. Informację o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w tej kwestii przekazał sekretarz stanu w jego kancelarii, Wojciech Kolarski.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej @wkolarski: W związku ze śmiercią Ojca Św. Prezydent @AndrzejDuda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu - 26 kwietnia - uczynić dniem żałoby narodowej.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 22, 2025
Co oznacza żałoba narodowa? W jej trakcie flagi państwowe opuszczane są do połowy masztu, a wszystkie imprezy masowe, jak koncerty i rozgrywki sportowe są odwoływane. Zmiany dotykają również programów telewizyjnych - logotypy stacji tracą barwy, a z ramówek znikają programy rozwrywkowe, kabarety, komedie itp. Trochę bardziej czarno-białe w trakcie żałoby stają się również strony internetowych portali.
Decyzja prezydenta czeka jeszcze na kontrasygnatę premiera - Donalda Tuska.
Andrzej Duda z małżonką wezmą udział w sobotnich uroczystościach pogrzebowych w Watykanie. Swój udział w nabożeństwie na placu św. Piotra potwierdzili również inni światowi przywódcy, w tym prezydent USA - Donald Trump z żoną Melanią, czy prezydent Francji Emmanuel Macron. Według mediów w Watykanie pojawi się także prezydent Argentyny - Javier Milei, prezydent Ukrainy - Wołodymyr Zełeński, a także szefowa Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen.
