Od początku kwietnia trwa obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny 2021. Na początku jedyną formą wzięcia w nim udziału był samospis internetowy. Od 4 maja rachmistrzowie telefoniczni będą jednak dzwonić do respondentów, którzy jeszcze nie dokonali spisu.
Policjanci ostrzegają, że spis ludności mogą wykorzystać oszuści i naciągacze, którzy bazując na niewiedzy ankietowanych, zechcą wyciągnąć od nas wrażliwe dane.
– W przypadku pytań o kwestie dotyczące numerów kont bankowych, danych do logowania, czy posiadanych kosztowności, powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma – informuje sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.
Dobrym środkiem ostrożności będzie weryfikacja rozmówcy na infolinii GUS lub poprzez formularz podany na stronie internetowej. Rachmistrz telefoniczny jest zobowiązany do podania swojego imienia i nazwiska oraz numeru identyfikatora. Taka osoba będzie wiedziała do kogo dzwoni, będzie znała imię i nazwisko respondenta.
Przed przystąpieniem do spisu telefonicznego warto jest zapoznać się z pytaniami spisu. W ten sposób będziemy wiedzieć czy przypadkiem ktoś nie próbuje w ten sposób wyłudzić takich danych jak: numer dowodu osobistego, dane z kart płatniczych, dane rachunków bankowych, loginy i hasła do różnych usług internetowych.
– Pamiętajmy także, aby nie reagować na wszelkie wiadomości dotyczące spisu, które dotrą do nas drogą e-mail lub SMS – dodaje Tadyniewicz.
Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego można przeczytać na stronie https://spis.gov.pl/