Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

BIEGI

8 października 2018 r.
21:12

Ćwiczmy z głową. Jak zacząć biegać, jak przygotować się do zawodów

Rozmowa z Marcinem Trębowiczem, szefem Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii Werandki w Nałęczowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak powinien przygotować się do treningu początkujący biegacz?

Zanim zaczniemy biegać powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Osoby po 35. roku życia powinni umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania. Podobnie osoby młodsze, które długo nie ćwiczyły. Wskazana jest także konsultacja z fizjoterapeutą, który ułoży początkowy trening i dostosuje go do indywidualnych możliwości. Można też wykonać próby wysiłkowe i wydolnościowe, żeby poznać możliwości organizmu. Chodzi o to, żeby bieganie przyniosło pozytywne skutki dla zdrowia, a nie wyrządziło krzywdę np. naderwanie mięśni czy szkody dla serca i układu krążeniowego.

• Jak zacząć?

Biegania nie należy zaczynać od biegania tylko od marszu, który przejdzie stopniowo w tryb interwałowy - ze zmienną intensywnością. Podczas treningu powinniśmy kontrolować tętno. Można to zrobić samemu sprawdzając tętno na przedramieniu lub kupić pulsometr, który kosztuje ok. 30 zł. Maksymalne tętno treningowe to ok. 170 uderzeń na minutę. Podczas bezpiecznego treningu powinniśmy mieć ok. 110 uderzeń. Maksymalne tętno treningowe możemy policzyć sami wykorzystując prosty wzór 220 minus wiek co np. dla 50-latka daje 170 uderzeń na minutę. Maksymalne tętno dla początkującego powinno wynosić 40-60 proc. tętna maksymalnego czyli dla 50-latka około 110 uderzeń na minutę. Powinniśmy też kontrolować odległość, jaką jesteśmy w stanie przebiec i stopniowo, w zależności od indywidualnych możliwości ją zwiększać. Tak powinien wyglądać trening przez pierwsze dwa tygodnie.

• Ile razy w tygodniu powinno się biegać?

Minimum 2-3 razy w tygodniu. Ważna jest systematyczność, żeby organizm przyzwyczaił się do stałego wysiłku. Jeśli przygotowujemy się do zawodów to będzie to oczywiście częściej i bardziej intensywnie. Jeśli przygotowujemy się do biegu na długim dystansie poza próbami wysiłkowymi musimy też pamiętać o sprawdzeniu pojemności tlenowej i wydalania dwutlenku węgla, a także parametrów krwi.

• Jak powinno wyglądać przygotowanie do zawodów?

Na pewno nie powinniśmy się na to porywać bez pomocy specjalisty. Poza fizjoterapeutą konieczna jest konsultacja dietetyczna, bo dobrze zaplanowany trening musi być połączony z odpowiednim odżywianiem. Powinniśmy też bezwzględnie zbadać układ sercowo-naczyniowy. Mężczyźni po 40. roku życia tylko z powodu swojej płci są w grupie ryzyka choroby niedokrwiennej.

Przed właściwym treningiem trzeba pamiętać o rozgrzewce, na którą powinniśmy poświęcić 10-15 minut, żeby przygotować organizm do wysiłku i rozgrzać m.in. stawy kolanowe czy biodrowe. Mogą to być np. skłony, przysiady, krążenia biodrami. Bez tego jesteśmy narażeni na urazy.

Intensywność samego treningu, tryb interwałowy lub ciągły czy dystans zależy już od indywidualnego planu. Zawsze należy jednak pamiętać o wyciszeniu po zakończonym treningu. Nie zatrzymujemy się gwałtownie, bo to jest szok dla organizmu. Zwalniamy stopniowo do truchtu, potem do chodu. Na wyciszenie powinniśmy poświęcić 10-15 proc. długości całego treningu czyli np. przy godzinnym treningu to będzie 15 minut. Należy też pamiętać o ćwiczeniach oddechowych na zakończenie. Kilkanaście głębokich wdechów z unoszeniem rąk do góry. Wdech nosem a wydech ustami przy czym wydech powinien być o 1/3 dłuższy od wdechu.

• A regeneracja po treningu?

Po zakończonym biegu powinniśmy się porozciągać m.in. mięśnie ud, łydek a także mięśnie grzbietu, które podobnie jak mięśnie klatki piersiowej są bardzo zaangażowane podczas biegu. W czasie treningu mięśnie skurczają się i skracają, więc ćwiczenia strechingowe są obowiązkowe. Bardzo dobrze możemy się też zregenerować idąc na basen czy korzystając z sauny. Dobrym sposobem jest też prysznic na przemian z wodą ciepłą i zimną. Po treningu musimy też uzupełnić płyny. Doskonały jest do tego izotonik, który możemy przygotować sami w domu z wody mineralnej, soku z cytryny i miodu pszczelego. Pijemy schłodzony dla lepszej absorpcji minerałów.

• Jak wybrać buty do biegania?

Tu także powinniśmy skorzystać z pomocy fachowca. Dobrze dobrane buty to podstawa bezpiecznego treningu. Każdy z nas ma inną stopę. Jedni będą potrzebować twardszych inni bardziej miękkich butów. Możemy też kupić specjalne wkładki ortopedyczne, które zapewnią nam komfort podczas biegu. Pamiętajmy, że stopy są głównym amortyzatorem naszego ciała, nie mogą więc być przeciążone. Źle dobrane buty to ryzyko urazów.

Pozostałe informacje

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

zdj. ilustracyjne

Piekło czteroletniej dziewczynki. Molestował ją ojciec?

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!