Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

BIEGI

8 października 2018 r.
21:12

Ćwiczmy z głową. Jak zacząć biegać, jak przygotować się do zawodów

0 7 A A

Rozmowa z Marcinem Trębowiczem, szefem Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii Werandki w Nałęczowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak powinien przygotować się do treningu początkujący biegacz?

Zanim zaczniemy biegać powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Osoby po 35. roku życia powinni umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania. Podobnie osoby młodsze, które długo nie ćwiczyły. Wskazana jest także konsultacja z fizjoterapeutą, który ułoży początkowy trening i dostosuje go do indywidualnych możliwości. Można też wykonać próby wysiłkowe i wydolnościowe, żeby poznać możliwości organizmu. Chodzi o to, żeby bieganie przyniosło pozytywne skutki dla zdrowia, a nie wyrządziło krzywdę np. naderwanie mięśni czy szkody dla serca i układu krążeniowego.

• Jak zacząć?

Biegania nie należy zaczynać od biegania tylko od marszu, który przejdzie stopniowo w tryb interwałowy - ze zmienną intensywnością. Podczas treningu powinniśmy kontrolować tętno. Można to zrobić samemu sprawdzając tętno na przedramieniu lub kupić pulsometr, który kosztuje ok. 30 zł. Maksymalne tętno treningowe to ok. 170 uderzeń na minutę. Podczas bezpiecznego treningu powinniśmy mieć ok. 110 uderzeń. Maksymalne tętno treningowe możemy policzyć sami wykorzystując prosty wzór 220 minus wiek co np. dla 50-latka daje 170 uderzeń na minutę. Maksymalne tętno dla początkującego powinno wynosić 40-60 proc. tętna maksymalnego czyli dla 50-latka około 110 uderzeń na minutę. Powinniśmy też kontrolować odległość, jaką jesteśmy w stanie przebiec i stopniowo, w zależności od indywidualnych możliwości ją zwiększać. Tak powinien wyglądać trening przez pierwsze dwa tygodnie.

• Ile razy w tygodniu powinno się biegać?

Minimum 2-3 razy w tygodniu. Ważna jest systematyczność, żeby organizm przyzwyczaił się do stałego wysiłku. Jeśli przygotowujemy się do zawodów to będzie to oczywiście częściej i bardziej intensywnie. Jeśli przygotowujemy się do biegu na długim dystansie poza próbami wysiłkowymi musimy też pamiętać o sprawdzeniu pojemności tlenowej i wydalania dwutlenku węgla, a także parametrów krwi.

• Jak powinno wyglądać przygotowanie do zawodów?

Na pewno nie powinniśmy się na to porywać bez pomocy specjalisty. Poza fizjoterapeutą konieczna jest konsultacja dietetyczna, bo dobrze zaplanowany trening musi być połączony z odpowiednim odżywianiem. Powinniśmy też bezwzględnie zbadać układ sercowo-naczyniowy. Mężczyźni po 40. roku życia tylko z powodu swojej płci są w grupie ryzyka choroby niedokrwiennej.

Przed właściwym treningiem trzeba pamiętać o rozgrzewce, na którą powinniśmy poświęcić 10-15 minut, żeby przygotować organizm do wysiłku i rozgrzać m.in. stawy kolanowe czy biodrowe. Mogą to być np. skłony, przysiady, krążenia biodrami. Bez tego jesteśmy narażeni na urazy.

Intensywność samego treningu, tryb interwałowy lub ciągły czy dystans zależy już od indywidualnego planu. Zawsze należy jednak pamiętać o wyciszeniu po zakończonym treningu. Nie zatrzymujemy się gwałtownie, bo to jest szok dla organizmu. Zwalniamy stopniowo do truchtu, potem do chodu. Na wyciszenie powinniśmy poświęcić 10-15 proc. długości całego treningu czyli np. przy godzinnym treningu to będzie 15 minut. Należy też pamiętać o ćwiczeniach oddechowych na zakończenie. Kilkanaście głębokich wdechów z unoszeniem rąk do góry. Wdech nosem a wydech ustami przy czym wydech powinien być o 1/3 dłuższy od wdechu.

• A regeneracja po treningu?

Po zakończonym biegu powinniśmy się porozciągać m.in. mięśnie ud, łydek a także mięśnie grzbietu, które podobnie jak mięśnie klatki piersiowej są bardzo zaangażowane podczas biegu. W czasie treningu mięśnie skurczają się i skracają, więc ćwiczenia strechingowe są obowiązkowe. Bardzo dobrze możemy się też zregenerować idąc na basen czy korzystając z sauny. Dobrym sposobem jest też prysznic na przemian z wodą ciepłą i zimną. Po treningu musimy też uzupełnić płyny. Doskonały jest do tego izotonik, który możemy przygotować sami w domu z wody mineralnej, soku z cytryny i miodu pszczelego. Pijemy schłodzony dla lepszej absorpcji minerałów.

• Jak wybrać buty do biegania?

Tu także powinniśmy skorzystać z pomocy fachowca. Dobrze dobrane buty to podstawa bezpiecznego treningu. Każdy z nas ma inną stopę. Jedni będą potrzebować twardszych inni bardziej miękkich butów. Możemy też kupić specjalne wkładki ortopedyczne, które zapewnią nam komfort podczas biegu. Pamiętajmy, że stopy są głównym amortyzatorem naszego ciała, nie mogą więc być przeciążone. Źle dobrane buty to ryzyko urazów.

Pozostałe informacje

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana
MAGAZYN

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana

20. marca 2024 minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 r. nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców, poświęconą drugoligowym występom piłkarzy Hetmana.

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!