Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

15 stycznia 2019 r.
19:37

Kajetan Ostrowski (UKS Akademia Szermierki): Ten sport uszlachetnia

(fot. Krzysztof Kurasiewicz)

ROZMOWA z Kajetanem Ostrowskim, instruktorem w sekcji UKS Akademia Szermierki Lublin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Szermierka jest sportem niszowym. Ciężko jest dotrzeć do świadomości ludzi, że takie zajęcia odbywają się w Lublinie?

Nie jest to dyscyplina masowa, raczej jest kojarzona jako sport elitarny. Nie do końca słusznie, bo w Polsce szermierka powinna być upowszechniana. Kiedyś była promowana i mieliśmy spore sukcesy na arenie międzynarodowej, zresztą do dzisiaj mamy. W Lublinie przez jakiś czas nie było klubów zajmujących się szermierką i dlatego ludzie zapomnieli o tym. Walki w szermierce sportowej są prowadzone w dużym tempie, zasady są dla widzów niezrozumiałe, dlatego nie jest to dyscyplina, którą łatwo się ogląda w telewizji. Nie przyciąga milionów przed odbiorniki i mało osób się tym interesuje.

  • To skąd pojawił się pomysł, żeby już ponad rok temu ruszyć z zajęciami w Lublinie?

Sport szermierczy jest bardzo cenny dla ludzi uprawiających go. To jest sport szalenie uszlachetniający człowieka, nobilitujący go, ponieważ rozwija cechy fizyczne oraz szereg cech psychicznych. Uczy podejmowania decyzji, szybkości reakcji, radzenia sobie ze stresem. Jest to sport walki, w którym musimy pokonać przeciwnika, który też chce wygrać. Jeśli spojrzymy na szermierzy, uprawiających ten sport na poziomie światowym, czy krajowym, to widzimy, że są to ludzie, którzy reprezentują wiele typów ludzkich. Nie jest tylko tak, że szermierze muszą być wysocy i szczupli. Japońscy szermierze są bardzo niscy i konkurują z powodzeniem z zawodnikami z Europy, czy z obu Ameryk.

  • W nawiązaniu do tego, co pan powiedział. Kiedyś Polacy osiągali większe sukcesy w szermierce. Czy wtedy był to sport bardziej popularny?

Jeszcze przed drugą wojną światową mieliśmy szermierkę bardzo silnie związaną z nurtem kawalerii i wojskowości. Odnosiliśmy sukcesy w szabli, jako jedynej z trzech broni olimpijskich w tamtym okresie. Zdobyliśmy wtedy dwa razy brązowy medal olimpijski. Po wojnie upowszechniły się także inne bronie – floret i szpada. Duże znaczenie miało to, że sport w PRL-u miał być wizytówką. Państwo ludowe chciało pokazać, że może konkurować z tym „zgniłym, kapitalistycznym Zachodem”. Pieniędzy na sport nie żałowano. Tradycyjnie mieliśmy silną reprezentację szablistów. Wiązało się to  zatrudnieniem trenera Keveya (Janos Kevey – węgierski szermierz i trener polskich szablistów w latach 1947-1958 – dop. red.). Byliśmy w światowej czołówce, zdobyliśmy wiele medali. Niestety, szermierka to jest też drogi sport – trzeba stosować wyposażenie ochronne, bronie, aparatura do sędziowania…

  • Zajęcia, które pan prowadzi, są bezpłatne…

Tak. Otrzymujemy pomoc z Wydziału Sportu i Turystyki Miasta Lublin. Dostaliśmy dużo sprzętu – bluz szermierczych, masek, broni – dzięki czemu wiele dzieci, których rodzice mieliby problem z zakupieniem sprzętu, mogą uczestniczyć w treningach.

  • Ile osób już próbowało swoich sił w szermierce w Lublinie?

Dużo osób się przewinęło. W zeszłym roku prowadziliśmy zajęcia pokazowe w szkołach. Jest spora grupa kilkunastu osób, która uczestniczy już na stałe. Szermierka to sport indywidualny, który wymaga od instruktora, trenera, żeby poświęcał dużo czasu jednemu zawodnikowi. Przez to nie można uczyć szermierki w bardzo dużych grupach, bo wtedy nikt nie pójdzie do przodu. Mamy grupę dzieci w wieku 8-9 lat. Na takich zajęciach jest dużo gier i zabaw, próbujemy aktywizować dzieci. Mamy też starszą grupę młodzieży od 12. roku życia. Równolegle prowadzimy dwie grupy i na obydwu jest spore zainteresowanie.

---

Kiedy i gdzie

Treningi odbywają się w poniedziałki i środy (młodzież od 12 lat) oraz we wtorki i czwartki (dzieci do 12 lat) w godzinach 17.00-19.00. Chętni spotykają się w Szkole Podstawowej nr 18 przy alei Jana Długosza 8 w Lublinie. Zajęcia są bezpłatne.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

PKO BP EKSTRAKLASA
25. KOLEJKA

Wyniki:

Górnik Zabrze - Motor Lublin 4-0
Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2-1
Pogoń Szczecin - Cracovia 5-2
Puszcza Niepołomice - Piast Gliwice 2-1
Radomiak Radom - Lechia Gdańsk 2-1
Raków Częstochowa - Legia Warszawa 3-2
Stal Mielec - Śląsk Wrocław 1-4
Widzew Łódź - GKS Katowice 1-0
Zagłębie Lubin - Korona Kielce 1-1

Tabela:

1. Raków 25 52 37-16
2. Jagiellonia 25 51 47-30
3. Lech 25 50 47-21
4. Pogoń 25 43 41-28
5. Legia 25 40 48-35
6. Górnik 25 40 36-29
7. Cracovia 25 38 44-39
8. Motor 25 36 35-44
9. Katowice 25 33 33-31
10. Piast 25 33 26-26
11. Korona 25 33 24-31
12. Radomiak 25 31 34-39
13. Widzew 25 30 28-39
14. Puszcza 25 25 24-35
15. Stal 25 23 26-38
16. Zagłębie 25 23 21-38
17. Lechia 25 21 26-44
18. Śląsk 25 18 25-39

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!