Wielkie nazwiska polskiego sportu, których największe sukcesy przypadły na okres międzywojnia, znajdą swoje miejsce na Arenie Lublin. W dwa lata po swoim otwarciu Centrum Historii Sportu w Lublinie pomoże nam zapoznać się z ich historią na wystawie „Gwiazdy Sportu w Niepodległej. Wybitni Sportowcy II RP”.
Zawodnicy pochodzący z Lubelszczyzny również doświadczyli piekła wojny. W historii były dwie niezwykle ważne postacie, które rywalizowały w 20-leciu międzywojennym: Władysław Król oraz Teodor Bieregowoj-Bieregowski. Król był specjalistą głównie od hokeja na lodzie. Jako pierwszy sportowiec z naszego regionu wystąpił na zimowych igrzyskach olimpijskich – w 1936 roku w Garmisch-Partenkirchen. Natomiast Bieregowski był chodziarzem, który wystartował na igrzyskach w Berlinie w tym samym roku.
- Sportowcy, którzy wtedy osiągali apogeum swojej sportowej kariery, bardzo często walczyli za ojczyznę w latach I wojny światowej. Przyczynili się do tego, że sport mógł potem rozkwitać. Dzięki temu Polska, po 123 latach niewoli, mogła szczycić się sportowcami, którzy zdobywają medale dla ojczyzny – tłumaczy Paweł Markiewicz z Centrum Historii Sportu w Lublinie.
Na wernisażu nie zabraknie także Lubelskiego Towarzystwa Retro Cyklistów ze swoimi zabytkowymi jednośladami oraz pasjonatek mody z grupy Retro Dziewczyny, którzy przeniosą nas 100 lat w przeszłość.
Otwarcie wystawy odbędzie się 11 października o godzinie 18 we foyer stadionu Arena Lublin przy ulicy Stadionowej 1. Wystawa będzie dostępna do oglądania do 19 października. Wstęp jest bezpłatny.