Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

19 kwietnia 2020 r.
17:39

Treningi, zwycięstwa i wyścigowe cele Szymona Ładniaka

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł

Szymon Ładniak jest jednym z większych talentów polskiego sportu motorowego. 17-latek z Lublina w tym sezonie powinien zadebiutować w prestiżowej serii TCR Eastern Europe. Epidemia koronawirusa na razie spowodowała opóźnienie startu sezonu, więc Ładniak w niedzielę 3 maja wystartuje w wyścigu SimRacingowym na węgierskim Hungaroringu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hungaroring to jeden z najważniejszych obiektów wyścigowych na świecie. Położony pod Budapesztem tor był pierwszym obiektem przeznaczonym do Formuły 1 zbudowanym za żelazną kurtyną.

F1 wjechała do komunistycznych wówczas Węgier w 1986 roku i od tej pory co roku pojawia się w kalendarzu królowej sportu motorowego. Dla polskich kibiców to obiekt szczególnie ważny, bo w 2006 roku właśnie tu po raz pierwszy w Formule 1 pojawił się Robert Kubica. Dla lubelskiego sportu Hungaroring też w tym sezonie stanie się niezwykle istotny, bo w sobotę w serii TCR Eastern Europe zadebiutuje na nim Szymon Ładniak.

Na razie słynny tor pokona tylko w wersji elektronicznej, ponieważ seria TCR Eastern Europe na razie czeka ze wznowieniem realnej jazdy do czasu uspokojenia się sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

Niedzielny wyścig

Szymon Ładniak urodził się 15 lutego 2003 roku w Lublinie i od najmłodszych lat jego życie kręci się wokół samochodów. Duża w tym rola jego ojca, Dariusza Ładniaka, który jest wielkim pasjonatem sportu motorowego. Wprawdzie sam w sposób zawodowy nigdy się z nim bliżej nie związał, to jednak dla swojego syna jest inspiracją. Znakomicie sprawdza się w przestrzeni rynkowej, gdzie jest założycielem firmy Virtual Telecom sp. z o. o., jednego z potentatów branży telekomunikacyjnej.

– To ojciec zaszczepił we mnie miłość do wyścigów. On jest pasjonatem sportów rajdowych. Odkąd pamiętam, to niedzielny wyścig Formuły 1 był świętem dla całej rodziny. Co ciekawe, pierwszą transmisją jaką pamiętam są zawody z Hungaroringu z 2006 roku, kiedy w Formule 1 debiutował Robert Kubica. Miałem wówczas 3 lata – wspomina Szymon Ładniak.

Mając takie wzorce w domu, nasz bohater był wprost skazany na sport motorowy. I rzeczywiście, szybko zakochał się w szybkich pojazdach.

– Gokartem jeździłem już w 2012 roku. To szybki sprzęt, który osiąga nawet 140 km/h. O wiele bardziej byłem jednak zainteresowany ściganiem się samochodami. Mój profesjonalny debiut przypadł na 2017 rok. Startowałem wówczas na niemieckim torze Oschersleben w ramach serii KIA Lotos Race. W pierwszym wyścigu szło mi bardzo dobrze, a rywalizację skończyłem na 7 pozycji. W drugim miałem szansę nawet na podium. W pewnym momencie jednak zostałem wypchnięty i spadłem na 11 pozycję. Pamiętam uczucia, które wówczas mi towarzyszyły: załamanie, podekscytowanie i szczęście. To wszystko wówczas we mnie niesamowicie się kotłowało – wspomina z uśmiechem.

350 KM

Z czasem dobre wyniki Ładniaka stały się już normą. W 2017 roku był drugi podczas zawodów Kia Lotos Race w czeskim Moście. W 2018 roku wreszcie zaczął wygrywać, tak jak miało to miejsce w Poznaniu podczas jednej z rund Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wywalczył również brązowy medal mistrzostw Polski endurance, czyli wyścigów długodystansowych.

Coraz lepsze rezultaty sprawiły, że o nastolatku z Lublina zrobiło się głośno nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Skutkiem tego było uzyskanie nominacji do startów w serii TCR Eastern Europe, czyli jednej z bardziej prestiżowych rywalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

W minionym sezonie triumfował w niej Milovan Vesnić. Serb to znakomity zawodnik, który w wyścigach samochodowych jest już od ponad 20 lat.

Cykl TCR Eastern Europe składa się z sześciu weekendów wyścigowych na torach między innymi na Węgrzech, Słowacji czy w Austrii. W Polsce najszybsi kierowcy z tej części Europy zaprezentują się w Poznaniu.

W tym roku Ładniak zasiądzie za kierownicą Volkswagena Golf GTI TCR. To potężna i niezwykle kosztowna machina. Potężna, bo jej moc to 350 KM, a w zakręcie osiąga bez problemów ponad 200 km/h. Kosztowna, bo cena tego samochodu to minimum 150 tys. euro.

– Wystarczy wspomnieć o kosztach samych opon. Jedna kosztuje 400 euro, a w ciągu weekendu wyścigowego zużywa się ich od 12 do 16 sztuk. Najlepsi na cały sezon zużywają po 200 sztuk. Inną kwestią jest paliwo – podkreśla Szymon Ładniak. – Wlewamy do auta benzynę przygotowaną przez organizatora. Mój samochód zużywa około 1,5 l paliwa na minutę.

Zandvoort i Spa-Francorchamps

Do tego oczywiście dochodzą koszty eksploatacji auta oraz opłaty związane ze startem czy przejazdami całej ekipy. Ładniak podróżuje po całej Europie i wszędzie musi zabrać ze sobą trenera, mechaników czy specjalistów od marketingu.

– Za portfel łapię się przed, w trakcie i po wyścigu. W tym sporcie nie ma takiej ilości pieniędzy, której nie można przepuścić przez rurę wydechową. Szymon jednak ma w sobie cechy, które pozwalają wierzyć, że w przyszłości stanie się wybitnym kierowcą. Najważniejszą z nich jest pracowitość. On naprawdę codziennie bardzo ciężko pracuje – mówi Dariusz Ładniak.

Sukcesów Szymona nie byłoby jednak, gdyby nie wsparcie sponsorów. Głównym sponsorem Ładniaka jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Nieoceniona jest również pomoc Promotors, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Virtual Telecom, Prestige Camper, Cartmax czy DriveArt.

Życie kierowcy wyścigowego to mnóstwo wysiłku, ale również okazja do poznania wielu ciekawych miejsc. Zwłaszcza, że Szymon to prawdziwy pasjonat historii.

– Jeżeli tylko mam czas, to staram się wychylić poza tor. W ubiegłym roku, kiedy startowałem na austriackim Red Bull Ringu, to zwiedziłem Salzburg. Najważniejsze są jednak dla mnie tory wyścigowe. Moi faworyci to Zandvoort w Holandii i Spa-Francorchamps w Belgii – mówi Szymon Ładniak.

Taki wybór nie powinien dziwić, bo zwłaszcza Spa jest ulubionym miejscem wielu kierowców. Znajduje się tam jedna z najbardziej znanych sekwencji zakrętów na świecie, czyli Eau Rouge. To superszybki lewy łuk prowadzący w dół, który później odbija w prawo na bardzo stromy podjazd, aż w końcu zmienia się w ostry lewy wiraż. Całość pokonuje się bardzo szybkim tempem przez co kierowcy mają wrażenie jazdy kolejką górską.

Cel to DTM

Wspaniałe tory są przeznaczone dla największych serii wyścigowych. Jedną z nich jest seria DTM, czyli wyścigi Niemieckich Samochodów Turystycznych. Nazwa może być nieco myląca, bo w rzeczywistości jest to prawdziwa Formuła 1 dla zadaszonych samochodów.

W poprzednim roku wygrał ją Niemiec Rene Rast, który wyprzedził legendarnego Szwajcara Nico Mullera. W tym roku DTM zyskała jeszcze jednego sławnego kierowcę: Roberta Kubicę. Polak na razie jednak nie miał okazji do debiutu, bo DTM, podobnie jak cały świat motorowy, wciąż czeka na ustabilizowanie się sytuacji związanej z koronawirusem.

– Chcę trafić do DTM i wierzę, że mi się to uda. Chciałbym to zrobić w okolicach moich 22 urodzin. Robię wszystko, aby zrealizować mój cel. Codziennie trenuję nawet do 7 godzin na symulatorze, biegam, pływam, chodzę na siłownię – wylicza Szymon Ładniak.

Na razie jednak utalentowanemu 17-latkowi z Lublina zostaje seria TCR Eastern Europe. Ona miała rozpocząć się w tym tygodniu na węgierskim Hungaroringu. Niestety: inauguracja tej serii póki co nie dojdzie do skutku. Kierowcom pozostało więc przeniesienie się do świata wirtualnego, czyli SimRacingu.

W symulatorze

– SimRacing kojarzy się grami komputerowymi i rzeczywiście jest to właściwe powiązanie – mówi Szymon Ładniak.

Nie oznacza to jednak, że młody lublinianin zasiądzie przed ekranem komputera i będzie stukał w klawisze klawiatury. Zasiądzie za symulatorem ProMotors.

– To najlepsza platforma do SimRacingu w całej Polsce. Sześć silników sprawia, że w symulatorze czuję się identycznie jak za kierownicą prawdziwego samochodu. Sprawia to, że moje zachowania za kierownicą oraz styl jazdy będą identyczne do tych, które mają miejsce podczas prawdziwego wyścigu. W planowanych zawodach będą startować tylko zawodnicy startujący w serii TCR Eastern Europe. To dobrze, bo zawodnicy na co dzień jeżdżący wyścigowymi autami zachowują się na torze inaczej niż profesjonalności od SimRacingu. W moim stylu jest więcej agresji, natomiast specjaliści od komputerowej rywalizacji czasem jeżdżą dużo bardziej ostrożnie. Zapowiada się kapitalna zabawa, a ja liczę, że odniosę zwycięstwo – mówi Szymon Ładniak.

Wyścig będzie można śledzić poprzez serwis YouTube.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

PKO BP EKSTRAKLASA
25. KOLEJKA

Wyniki:

Górnik Zabrze - Motor Lublin 4-0
Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2-1
Pogoń Szczecin - Cracovia 5-2
Puszcza Niepołomice - Piast Gliwice 2-1
Radomiak Radom - Lechia Gdańsk 2-1
Raków Częstochowa - Legia Warszawa 3-2
Stal Mielec - Śląsk Wrocław 1-4
Widzew Łódź - GKS Katowice 1-0
Zagłębie Lubin - Korona Kielce 1-1

Tabela:

1. Raków 25 52 37-16
2. Jagiellonia 25 51 47-30
3. Lech 25 50 47-21
4. Pogoń 25 43 41-28
5. Legia 25 40 48-35
6. Górnik 25 40 36-29
7. Cracovia 25 38 44-39
8. Motor 25 36 35-44
9. Katowice 25 33 33-31
10. Piast 25 33 26-26
11. Korona 25 33 24-31
12. Radomiak 25 31 34-39
13. Widzew 25 30 28-39
14. Puszcza 25 25 24-35
15. Stal 25 23 26-38
16. Zagłębie 25 23 21-38
17. Lechia 25 21 26-44
18. Śląsk 25 18 25-39

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!