Po kilku miesiącach od uruchomienia filii Akademii Bialskiej w Radzyniu Podlaskim, z ponad 50 studentów zostało około 30. Większość z nich nie mogła pogodzić nauki z pracą zawodową, chociaż wcześniej uczelnia zapewniała, że będzie to możliwe.
Ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo – na te kierunki postawiła w Radzyniu Podlaskim Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II. Miały one odpowiadać potrzebom kadrowym miejscowego szpitala. W uroczystej inauguracji roku akademickiego w listopadzie ubiegłego roku wziął udział minister edukacji Przemysław Czarnek.
– Otwieranie nowych kierunków medycznych, takich jak pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne, jest absolutnie konieczne i leży w żywotnym interesie państwa polskiego. Braki kadrowe wśród lekarzy i pielęgniarek to jest efekt wieloletnich zaniedbań – stwierdził wówczas szef resortu. Jego przemówienia słuchało wtedy 56 studentów, którzy zapisali się do filii.
Dzisiaj zostało ich ok. 30.
– Problem polega na tym, że zapewniano nas o możliwościach pogodzenia studiów z pracą zawodową. A już pierwszego dnia, gdy dostaliśmy plan, to wszystko legło w gruzach, bo zajęcia były rozpisane od godziny 8 do 18 – mówi nam mieszkanka Radzynia Podlaskiego, która pracuje w szpitalu. – Jedne studia już skończyłam, ale chciałam się dokształcić. Kilka moich koleżanek z pracy również, ale zrezygnowałyśmy. Gdyby inaczej zaplanowano plan, na przykład na godziny bardziej wieczorowe i weekendy, wtedy mogłybyśmy z tego skorzystać.
Starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski (PiS), który zabiegał o radzyńską filię, rozmawiał już na ten temat z rektorem uczelni.
– Wiele osób pracujących zapisało się i myślało, że pogodzi studia dzienne z zawodowymi obowiązkami, ale w krótkim czasie okazało się, że zajęć jest naprawdę sporo – tak tłumaczył to na ostatniej sesji starosta. Widzi jednak rozwiązanie na przyszłość. – Dla stabilności funkcjonowania filii niezbędne jest tworzenie nowych kierunków, które będą cieszyły się dobrym naborem – uważa Niebrzegowski. Jego zdaniem, takim kierunkiem jest informatyka. – To atrakcyjne studia. Na akademii można zdobyć tytuł magistra – dodaje.
Bialska uczelnia złożyła już wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki w tej sprawie. Oczekuje on jeszcze na rozpatrzenie.
– W kolejnych naborach należałoby zwrócić uwagę, by nie powielać takich informacji, które wprowadzają w błąd przyszłych studentów – apeluje z kolei radny Jakub Jakubowski (Nasz Powiat).
Radzyńska filia zajmuje pomieszczania w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Samorząd powiatu zajął się odpowiednim przygotowaniem zaplecza dla studentów.
Akademia Bialska kształci ponad 2 tys. młodych osób na 29 kierunkach.