Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

8 kwietnia 2022 r.
8:34

Studenci z ukraińskich uczelni rozpoczynają naukę w Lublinie. Na początek podstawowy warunek

28 0 A A
Uniwersytet Medyczny przygotował dla studentów z uczelni ukraińskich 146 miejsc na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i 5 na farmacji
Uniwersytet Medyczny przygotował dla studentów z uczelni ukraińskich 146 miejsc na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i 5 na farmacji (fot. Maciej Kaczanowski)

Czworo studentów z Ukrainy już wkrótce rozpocznie studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chętnych było więcej, ale nie wszyscy znają język polski, więc najpierw czeka ich kurs przygotowawczy. Inne lubelskie uczelnie również przyjmują studentów z ukraińskich uczelni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wraz z agresją rosyjską na Ukrainę tamtejsze uczelnie zawiesiły działalność, a wielu studentów uciekło przed wojną. Ci, którzy dostali się do Polski, dzięki specustawie mogli aplikować o kontynuowanie nauki na polskich uczelniach.

Na studia na Uniwersytecie Medycznym zgłosiło się ostatecznie 20 Ukraińców studiujących wcześniej na kierunkach medycznych. 9 z nich podeszło do egzaminu językowego, który zaliczyły pozytywnie cztery osoby. Teraz uczelnia będzie musiała dla nich zweryfikować jeszcze różnice programowe. Może się okazać, że student czwartego roku z uczelni ukraińskiej wcale nie trafi od razu na czwarty rok w Lublinie. Może kontynuować naukę na niższym roku, albo wziąć urlop dziekański, aby nadrobić zaległości programowe.

Poza tą czwórką, wszyscy pozostali studenci z Ukrainy wezmą udział w kursie przygotowawczym skupiającym się na nauce języka polskiego. Zajęcia ruszą 25 kwietnia i zakończą się we wrześniu.

– Po czym przygotujemy egzamin weryfikujący ich poziom merytoryczny. To będzie ich pozycjonować na odpowiedni rok studiów – zapowiada Anna Gosik, dyrektor Centrum Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W sumie Uniwersytet Medyczny przygotował dla studentów z uczelni ukraińskich 146 miejsc na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i 5 na farmacji.

Większość z nich zajmą jednak studenci z Polski, którzy do tej pory studiowali na uczelniach ukraińskich. Ich również objęła specustawa.

Jaka pomoc

Nowi studenci trafią na studia niestacjonarne, będą więc musieli ponosić opłaty za naukę. Jednak już sama specustawa założyła, że będą one w wysokości nieprzekraczającej wysokości opłat na ich uczelni macierzystej w Ukrainie. Poza tym zarówno do uczelni jak i studentów trafią pieniądze z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dofinansowanie wyniesie 4 tysiące złotych miesięcznie na każdego przyjętego studenta, z czego 1,5 tys. złotych będzie stanowić stypendium dla samego studenta. W przypadku kursu przygotowawczego uczelnia dostanie 2,5 tys. zł, z czego 1,5 tys. trafi jako stypendium dla studenta.

Na KUL studia kontynuuje obecnie kilkunastu studentów z Ukrainy. Są to kierunki filologiczne: polska, germańska, angielska, lingwistyka stosowana, ale i informatyka, prawo, pedagogika, czy dziennikarstwo.

– Warto zaznaczyć, że jest też grupa studentów - uchodźców zainteresowana przeniesieniem od 1 października i kontynuacją studiów w trybie stacjonarnym w Polsce, po zaliczeniu semestru letniego on-line na uczelni macierzystej. Trudnością dla tej grupy są wymagania dotyczące znajomości języka wykładowego tj. języka polskiego oraz przekazanie dokumentacji związanej z przebiegiem dotychczasowych studiów. Studentom tym proponujemy podjęcie nauki języka na kursach języka polskiego. Takie kursy na KUL są bezpłatne – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

Weterynaria

Na Uniwersytecie Przyrodniczym obecnie rozpatrywanych jest pięć wniosków o przyjęcie. Osoby, które władają językiem polskim na odpowiednim poziomie, są weryfikowane przez specjalnie powołane komisje składające się z kilku nauczycieli akademickich danego wydziału. Studentom, którzy polskiego nie znają, uczelnia zorganizowała przyspieszony kurs języka polskiego w Centrum Nauki Języków Obcych i Certyfikacji UP z możliwością podjęcia studiów od października.

Większość osób zainteresowanych nauką na UP wnioskuje o przyjęcie na weterynarię. Pojedyncze zapytania dotyczą również dietektyki, gastronomii i sztuki kulinarnej, turystyki i rekreacji oraz rolnictwa.

– Mamy też jedno zapytanie od Polki, która w październiku rozpoczęła studia na kierunku weterynarii we Lwowie. Pojawił się jednak problem prawny, ponieważ uczęszczała ona na płatne studia w języku angielskim. W takim przypadku przepisy nie pozwalają nam na bezpośrednie przyjęcie na kierunek w języku polskim. Zaproponowaliśmy jej studia w języku angielskim oraz opłaty na poziomie czesnego w Ukrainie – informuje dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki UP.

Na Politechnice Lubelskiej chęć podjęcia i kontynuacji studiów zgłosiło 13 Ukraińców. Dotychczas przyjętych zostało trzech studentów na wydziały: Budownictwa i Architektury, Elektrotechniki i Informatyki oraz Inżynierii Środowiska.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie stara się o możliwość przyjęcia na trwający semestr letni około 200 studentów z uniwersytetów u Łucku i Lwowie w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Większość chce kontynuować naukę na kierunku ekonomia.

Największa uczelnia

Wstępne zainteresowanie przeniesieniem z ukraińskich uczelni na UMCS zgłosiło do tej pory kilkadziesiąt osób. Interesują ich takie kierunki jak m.in.: informatyka, biologia, biotechnologia, lingwistyka stosowana czy kierunki prowadzone na Wydziale Artystycznym. Aktualnie wszystkie zgłoszenia są analizowane.

– Do każdej osoby uczelnia podchodzi indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę kształcenia na danym kierunku studiów. Dotychczas procedurę przeniesienia na UMCS przeszła jedna osoba. Wiele wniosków znajduje się w fazie procedowania – tłumaczy Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat.

Justyna Adamczuk (z piłką) ma w nadchodzącym sezonie odgrywać w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin bardziej istotną rolę

Justyna Adamczuk przedłużyła umowę z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

20-letnia centerka była jednym z największych objawień poprzedniego sezonu

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował u siebie z Hetmanem Zamość

Grom Różaniec podzielił się punktami z Hetmanem Zamość w meczu pełnym emocji

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował na swoim boisku z pewnym awansu Hetmanem Zamość

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Czy to będzie 100 zł czy 10 tysięcy, nie zmarnuje się ani grosz – mówi Dorota Mazur, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej w gm. Komarów-Osada. Placówka ma szanse na zastrzyk gotówki dzięki akcji zorganizowanej przez Zakład Karny w Zamościu.

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina
Zdjęcia/Film
galeria
film

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina

Wybuch gazu, urwana kończyna, wypadek komunikacyjny, urazy czaszki, rozcięcia, zakrztuszenia i udary - z takimi wyzwaniami w sobotę mierzyli się uczestnicy XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lubelskie z jedną z niższych frekwencji
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lubelskie z jedną z niższych frekwencji

O godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Województwo lubelskie w czołówce okręgów z najniższą frekwencją.

Melanż na dachu
foto
galeria

Melanż na dachu

Weekend w Lublinie nie musi być nudny. Zobaczcie, co się działo na Nocy Kultury w Przystań na dachu. Najbardziej imprezowy dach w Lublinie nie zwalnia tempa. Tak się bawi Lublin!

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami
Foto
galeria

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami

Tańce, muzyka i tradycyjne obrzędy. W Ogrodzie Saskim odbył się folklorystyczny koncert z okazji zbliżającego się słowiańskiego święta.

Adam Abramowicz

Strzegł interesów przedsiębiorców. Koniec kadencji Abramowicza

W czerwcu kończy się 6-letnia kadencja Adama Abramowicza jako Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego następcę wskaże premier Donald Tusk.

Grzegorz Białek podkreśla, że Lewart na awans zapracował zarówno jesienią, jak i wiosną

Grzegorz Białek (Lewart Lubartów): Chcemy zbudować drużynę, która zostanie w III lidze na dłużej

Rozmowa z Grzegorzem Białkiem, trenerem Lewartu Lubartów

Noc Kultury w Pszczole
foto
galeria

Noc Kultury w Pszczole

W Pięknej Pszczole odpalono nowy, letni cykl imprezowy Sting & Swing. Mamy zdjęcia z tej imprezy! Na tarasie było jak zwykle, czyli totalny chill, dyskusje, flirt, kanapy, leżaki i letnie napoje...W klubie parkiet rozkręcił Paulsen. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium