Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

8 kwietnia 2022 r.
8:34

Studenci z ukraińskich uczelni rozpoczynają naukę w Lublinie. Na początek podstawowy warunek

28 0 A A
Uniwersytet Medyczny przygotował dla studentów z uczelni ukraińskich 146 miejsc na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i 5 na farmacji
Uniwersytet Medyczny przygotował dla studentów z uczelni ukraińskich 146 miejsc na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i 5 na farmacji (fot. Maciej Kaczanowski)

Czworo studentów z Ukrainy już wkrótce rozpocznie studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chętnych było więcej, ale nie wszyscy znają język polski, więc najpierw czeka ich kurs przygotowawczy. Inne lubelskie uczelnie również przyjmują studentów z ukraińskich uczelni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wraz z agresją rosyjską na Ukrainę tamtejsze uczelnie zawiesiły działalność, a wielu studentów uciekło przed wojną. Ci, którzy dostali się do Polski, dzięki specustawie mogli aplikować o kontynuowanie nauki na polskich uczelniach.

Na studia na Uniwersytecie Medycznym zgłosiło się ostatecznie 20 Ukraińców studiujących wcześniej na kierunkach medycznych. 9 z nich podeszło do egzaminu językowego, który zaliczyły pozytywnie cztery osoby. Teraz uczelnia będzie musiała dla nich zweryfikować jeszcze różnice programowe. Może się okazać, że student czwartego roku z uczelni ukraińskiej wcale nie trafi od razu na czwarty rok w Lublinie. Może kontynuować naukę na niższym roku, albo wziąć urlop dziekański, aby nadrobić zaległości programowe.

Poza tą czwórką, wszyscy pozostali studenci z Ukrainy wezmą udział w kursie przygotowawczym skupiającym się na nauce języka polskiego. Zajęcia ruszą 25 kwietnia i zakończą się we wrześniu.

– Po czym przygotujemy egzamin weryfikujący ich poziom merytoryczny. To będzie ich pozycjonować na odpowiedni rok studiów – zapowiada Anna Gosik, dyrektor Centrum Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W sumie Uniwersytet Medyczny przygotował dla studentów z uczelni ukraińskich 146 miejsc na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i 5 na farmacji.

Większość z nich zajmą jednak studenci z Polski, którzy do tej pory studiowali na uczelniach ukraińskich. Ich również objęła specustawa.

Jaka pomoc

Nowi studenci trafią na studia niestacjonarne, będą więc musieli ponosić opłaty za naukę. Jednak już sama specustawa założyła, że będą one w wysokości nieprzekraczającej wysokości opłat na ich uczelni macierzystej w Ukrainie. Poza tym zarówno do uczelni jak i studentów trafią pieniądze z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dofinansowanie wyniesie 4 tysiące złotych miesięcznie na każdego przyjętego studenta, z czego 1,5 tys. złotych będzie stanowić stypendium dla samego studenta. W przypadku kursu przygotowawczego uczelnia dostanie 2,5 tys. zł, z czego 1,5 tys. trafi jako stypendium dla studenta.

Na KUL studia kontynuuje obecnie kilkunastu studentów z Ukrainy. Są to kierunki filologiczne: polska, germańska, angielska, lingwistyka stosowana, ale i informatyka, prawo, pedagogika, czy dziennikarstwo.

– Warto zaznaczyć, że jest też grupa studentów - uchodźców zainteresowana przeniesieniem od 1 października i kontynuacją studiów w trybie stacjonarnym w Polsce, po zaliczeniu semestru letniego on-line na uczelni macierzystej. Trudnością dla tej grupy są wymagania dotyczące znajomości języka wykładowego tj. języka polskiego oraz przekazanie dokumentacji związanej z przebiegiem dotychczasowych studiów. Studentom tym proponujemy podjęcie nauki języka na kursach języka polskiego. Takie kursy na KUL są bezpłatne – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

Weterynaria

Na Uniwersytecie Przyrodniczym obecnie rozpatrywanych jest pięć wniosków o przyjęcie. Osoby, które władają językiem polskim na odpowiednim poziomie, są weryfikowane przez specjalnie powołane komisje składające się z kilku nauczycieli akademickich danego wydziału. Studentom, którzy polskiego nie znają, uczelnia zorganizowała przyspieszony kurs języka polskiego w Centrum Nauki Języków Obcych i Certyfikacji UP z możliwością podjęcia studiów od października.

Większość osób zainteresowanych nauką na UP wnioskuje o przyjęcie na weterynarię. Pojedyncze zapytania dotyczą również dietektyki, gastronomii i sztuki kulinarnej, turystyki i rekreacji oraz rolnictwa.

– Mamy też jedno zapytanie od Polki, która w październiku rozpoczęła studia na kierunku weterynarii we Lwowie. Pojawił się jednak problem prawny, ponieważ uczęszczała ona na płatne studia w języku angielskim. W takim przypadku przepisy nie pozwalają nam na bezpośrednie przyjęcie na kierunek w języku polskim. Zaproponowaliśmy jej studia w języku angielskim oraz opłaty na poziomie czesnego w Ukrainie – informuje dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki UP.

Na Politechnice Lubelskiej chęć podjęcia i kontynuacji studiów zgłosiło 13 Ukraińców. Dotychczas przyjętych zostało trzech studentów na wydziały: Budownictwa i Architektury, Elektrotechniki i Informatyki oraz Inżynierii Środowiska.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie stara się o możliwość przyjęcia na trwający semestr letni około 200 studentów z uniwersytetów u Łucku i Lwowie w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Większość chce kontynuować naukę na kierunku ekonomia.

Największa uczelnia

Wstępne zainteresowanie przeniesieniem z ukraińskich uczelni na UMCS zgłosiło do tej pory kilkadziesiąt osób. Interesują ich takie kierunki jak m.in.: informatyka, biologia, biotechnologia, lingwistyka stosowana czy kierunki prowadzone na Wydziale Artystycznym. Aktualnie wszystkie zgłoszenia są analizowane.

– Do każdej osoby uczelnia podchodzi indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę kształcenia na danym kierunku studiów. Dotychczas procedurę przeniesienia na UMCS przeszła jedna osoba. Wiele wniosków znajduje się w fazie procedowania – tłumaczy Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarki Górnika Łęczna w Częstochowie mogły aż 6 razy cieszyć się ze zdobytych goli

GKS Górnik Łęczna kończy jesień meczem na szczycie

GKS Górnik Łęczna zakończy rundę jesienną hitowym spotkaniem z Czarnymi Sosnowiec

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny wygrany przetarg tej firmy. Teraz wykona ulice na os. Karolówka

Kolejny przetarg wygrany w Zamościu przez DROGMOST. Tym razem firma z Mokrego zajmie się budową i przebudową ulic na osiedlu Karolówka.

Lista męskich życzeń
15 listopada 2024, 15:00

Lista męskich życzeń, czyli komedia w reżyserii Artura Barcisia

Czy marzyliście kiedykolwiek o partnerze idealnym? Chcielibyście móc na bieżąco zmieniać jego cechy, dopasowując go do swoich oczekiwań? Czy ucieszylibyście się, gdyby ta wyśniona druga połówka sama was odnalazła? Odpowiedzi na „tak” można szukać w komedii „Lista męskich życzeń”.

PZL Leonardo Avia Świdnik liczy na przełamanie w meczu z Astrą Nowa Sól

PZL Leonardo Avia Świdnik liczy na przełamanie w meczu z Astrą Nowa Sól

PZL Leonardo Avia podejmie w weekend Astrę Nowa Sól. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

Imprezy klubowe w weekend 8-9 listopada
imprezy
8 listopada 2024, 18:00

Imprezy klubowe w weekend 8-9 listopada

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

Przegląd organizowany przez zamojski SOSW co roku daje osobom niepełnosprawnym szansę zaprezentowania przed publicznością swoich talentów
NASZ PATRONAT
13 listopada 2024, 10:00

Bo każdy ma talent. Niepełnosprawni pokażą, co im w duszy gra

Nie chodzi ani o nagrody, ani o rywalizację. Ale o bycie razem i pokazanie, że w każdym drzemie jakiś talent. Takie są założenia Regionalnego Przeglądu Artystycznego Osób Niepełnosprawnych „Co nam w duszy gra…”. Jego ósma edycja już w środę w Zamościu.

Kibole zrobili zasadzkę i ukradli szaliki. Policja złapała 10 osób

Kibole zrobili zasadzkę i ukradli szaliki. Policja złapała 10 osób

Kibole z powiatu bialskiego zorganizowali zasadzkę i zaatakowali kibiców z powiatu lubartowskiego. Policja ustaliła personalia 10 osób. U jednej z nich w domu znalazła marihuanę.

Ekipy Strabagu pracowały ostatnio na przebudowywanym dwa lata temu odcinku, m.in. na rondzie przy ul. Partyzantów, ale to były tylko drobne prace zabezpieczające kostkę brukową. Na większy remont pogwarancyjny, na razie nie wiadomo w jakim zakresie, trzeba poczekać

Strabag łata Łukasińskiego. Duży remont dopiero wiosną

Zapowiadany dwa razy we wrześniu gruntowny remont całej ulicy do skutku nie doszedł. Ostatnio pracownicy firmy Strabag tylko zabezpieczyli przed zimą kostkę brukową. Na poważniejsze prace w ramach gwarancji trzeba poczekać do wiosny.

Siatkarze z Chełma chcą podtrzymać serię zwycięstw

Cel ChKS Chełm? Przedłużyć dobrą passę i utrzymać fotel lidera

W meczu dziewiątej kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork. Pierwszy gwizdek sobotniego spotkania o godzinie 18.

Czas na skrobaczki! Jaka pogoda na weekend?
film

Czas na skrobaczki! Jaka pogoda na weekend?

Prognoza pogody na weekend 8- 11 listopada

PSM Kolejarz w Lublinie - przetarg na elewację

PSM Kolejarz w Lublinie - przetarg na elewację

Black Friday - Black week 2024

Black Week od amerykańskiej tradycji do międzynarodowego fenomenu

Wielkimi krokami zbliża się 29 listopada, czyli Black Friday 2024 – dzień, który w kalendarzu zakupów oznacza początek sezonu wyprzedaży. Jednak współczesne święto zakupów nie ogranicza się już tylko do jednego dnia. Coraz częściej mówimy o Black Week, czyli całym tygodniu promocji i atrakcyjnych ofert. Skąd wzięła się ta tradycja? Jak wygląda na świecie, a jak w Polsce? I czy warto z niej korzystać? Zapraszamy do lektury, która rozwieje wszelkie wątpliwości i przygotuje Cię na nadchodzące okazje.

Wścieklizna w natarciu. Kolejne ogniska w kilku powiatach

Wścieklizna w natarciu. Kolejne ogniska w kilku powiatach

Kolejne ogniska wścieklizny w Lubelskiem. Przypadki stwierdzono w miejscowościach Łabuńki Pierwsze (powiat zamojski), Wólka Pukarzowska i Żerniki (powiat tomaszowski) oraz Hulcze (powiat hrubieszowski).

Mateusz Grzeszczuk

"Światy lękowe" Mateusza z Chełma. Nagrywa podcasty, a teraz debiutuje książką

- To zapis naszego dnia i jednocześnie naszych czasów - tak o swoim debiucie prozatorskim mówi Mateusz Grzeszczuk. „Światy lękowe” pochodzącego z Chełma autora wydało New Homers, platforma znanego pisarza Jakuba Żulczyka.

Antyki w Warszawie w świetnym stanie? To możliwe! Podpowiadamy gdzie ich szukać

Antyki w Warszawie w świetnym stanie? To możliwe! Podpowiadamy gdzie ich szukać

Antyki w Warszawie w świetnym stanie? To możliwe! Podpowiadamy gdzie ich szukać

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium