Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

27 maja 2020 r.
9:33

Jak się zmieni Politechnika Lubelska za nowego rektora? Rozmowa z prof. Zbigniewem Paterem

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
4 0 A A
Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej
Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej (fot. Piotr Michalski)

Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej. Zastąpił na stanowisku prof. Piotra Kacejkę, który nie mógł ubiegać się o reelekcję. Wybory na Politechnice Lubelskiej odbyły się w formie zdalnej. Prof. Zbigniew Pater otrzymał 94 spośród 96 głosów elektorskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy przez to, że był Pan jedynym kandydatem na rektora będzie Panu łatwiej objąć funkcję rektora Politechniki Lubelskiej?

– Moim zdaniem liczba kandydatów nie ma większego znaczenia na objęcie funkcji rektora. Tutaj bardziej się liczy doświadczenie jakie wyniosłem ze sprawowania funkcji prorektora ds. nauki w latach 2008-2012, a następnie  dziekana Wydziału Mechanicznego (2012-2020). Oczywiście wielkim honorem, a zarazem zobowiązaniem jest dla mnie poparcie jakie uzyskałem. Postaram się swoją postawą oraz realizacją programu nie zawieść oczekiwań społeczności akademickiej Politechniki Lubelskiej.

• Co będzie dla Pana największym priorytetem podczas sprawowania funkcji rektora Politechniki? 

– Priorytetem będzie stworzenie systemu motywacyjnego pozwalającego na ciągły rozwój nauki i dydaktyki, który w konsekwencji dawał będzie Uczelni komfort finansowy. Dzięki pracy poprzednich oraz obecnego rektora mamy doskonałe zaplecze infrastrukturalne, które musimy zacząć lepiej wykorzystywać z pożytkiem dla działalności dydaktycznej, rozwoju naukowego naszych pracowników, a także współpracy z otoczeniem biznesowym.

• Jakie zmiany czekają uczelnię w najbliższych latach?

– Nie będzie żadnych zmian o charakterze rewolucyjnym. Będą korekty obecnego systemu, który spowodował, że Politechnika Lubelska jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Zostaną na szeroką skalę wprowadzone etaty badawcze, zostanie uruchomiony system motywacyjny bazujący na dodatkach zadaniowych za naukę i dydaktykę, będą wprowadzone  liczne programy projakościowe (np. publikacja interdyscyplinarna, projekt studencki, granty na granty, demonstrator), odnowione zostanie zaplecze aparaturowe niezbędne do prowadzenia dydaktyki na nowoczesnym poziomie, wyremontowane zostaną domy studenckie. Oczywiście to tylko wybrane zadania jakie będziemy realizować w kolejnych latach.

• Jakie zmiany czekają samych studentów?

– Przede wszystkim będą to zmiany wymuszone sytuacją zewnętrzną. Będziemy rozwijać kształcenie zdalne, które z pewnością nie ustanie także po wygaszeniu pandemii. W dalszym ciągu z troską zabiegać będziemy o wysoki stopień umiędzynarodowienia studiów. Zwiększymy liczbę profesorów wizytujących z zagranicy, a część zajęć będzie realizowana w laboratoriach zagranicznych. Zostanie także uruchomiony fundusz studencki, bazujący na funduszu obywatelskim z sukcesem wykorzystywanym przez władze samorządowe. Wreszcie liczę w tym zakresie na dobre rady samych studentów.

• Czy wybrał Pan już swoich nowych współpracowników?

– Tak, kandydatów na funkcje prorektorów przedstawiłem podczas spotkania ze społecznością akademicką. Są nimi: prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, który obejmie funkcję prorektora ds. nauki, dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, profesor uczelni – prorektora ds. ogólnych i rozwoju oraz dr hab. inż. Paweł Droździel, profesor uczelni, który będzie kontynuował funkcję prorektora ds. studenckich.

Zbigniew Pater urodził się 15 grudnia 1965 roku w Radomyślu nad Sanem. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Me­chanicznym Politechniki Lubelskiej, które ukończył w 1990 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na Wydziale Mechanicznym Po­litech­niki Lu­bel­skiej na stanowisku asystenta w Katedrze Obróbki Plastycznej. W latach 2008-2012 sprawował funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Lubelskiej. Od października 2012 roku pełnił funkcję Dziekana Wydziału Mechanicznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium