Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

28 kwietnia 2011 r.
12:53
Edytuj ten wpis

Juwenalia 2011 od kuchni: Jakie zachcianki mają gwiazdy?

0 0 A A
Czego studenci nie wiedzą o imprezach, na których spędzą prawie cały maj? (Jacek Świerczyński / Arch
Czego studenci nie wiedzą o imprezach, na których spędzą prawie cały maj? (Jacek Świerczyński / Arch

Większość gwiazd życzy sobie komfortowy pokój w hotelu, catering i wódkę. Ale są i tacy artyści, którzy nie wystąpią bez Jacka Danielsa, Martini i truskawek. Czego studenci nie wiedzą o imprezach, na których spędzą prawie cały maj?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Juwenalia, Kozienalia, Kulturalia, Feliniada, Medykalia 2011 (program, koncerty)

Kilkanaście ogromnych koncertów, ponad 50 gwiazd, setki imprez towarzyszących. To wszystko czeka studentów w maju: na Lubelskich Dniach Kultury Studenckiej.

Kilka dni temu poznaliśmy szczegółowy program majowych imprez. Studenci już rezerwują sobie terminy na koncerty ulubionych artystów i umawiają się ze znajomymi. W Internecie aż huczy od zapowiedzi tego, co będzie się działo w maju w Lublinie.

Studenci przyjdą na ten czy inny koncert, kupią piwo, kiełbasę z grilla. I będą bawili się do białego rana. Nie mając pojęcia o tym, że nad tym koncertem, piwem i kiełbasą od ponad pół roku pracował sztab ludzi. Postanowiliśmy sprawdzić i pokazać od kuchni, jak się robi juwenalia.

Kto rządzi Feliniadą

– Zaczynamy już w październiku – mówi Magda Łukasik z samorządu lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Przy Feliniadzie Magda pracuje od pięciu lat. Najpierw pomagała starszym kolegom, przyglądała się, zbierała doświadczenia. Teraz to ona rządzi Feliniadą: jest szefową samorządu UP i przewodniczącą komitetu organizacyjnego. To ona i jej ludzie podejmują ostateczne decyzje o tym, kto wystąpi na Felinie dla studentów, jakiego piwa się napiją i czy obok sceny będzie wesołe miasteczko.

– Nasz główny zespół to ok. 15 osób, cały uczelniany samorząd – wyjaśnia Magda. – Ale współpracuje z nami ok. 50 kolejnych osób. W końcu to ogromne wydarzenie, z dużym budżetem i widownią liczoną w dziesiątkach tysięcy ludzi. To my bierzemy za wszystko odpowiedzialność.

W korowodzie

Na UMCS sztab organizacyjny jest jeszcze większy. – Łącznie przy Kozienaliach pracuje nawet 100 osób, cała armia ludzi – mówi Paweł Romański z samorządu UMCS. – Może się tylko wydawać, że Kozienalia to tylko kilka koncertów. Ale tak naprawdę to całe logistyczne przedsięwzięcie. Od platformy i tancerzy na korowodzie, przez dziesiątki imprez towarzyszących, aż po ogromne koncerty z największymi gwiazdami.

Wszystko to na UMCS spina grupa ok. 6–7 osób. Nad Kozienaliami pracują od ponad pół roku. – Startujemy zwykle w okolicach listopada – mówi Romański.

Zaklepać artystów

Na początek: burza mózgów. – Zaczynamy od zaplanowania artystów, których chcielibyśmy widzieć w maju na swoich koncertach – mówi Magda Łukasik. – Wymieniamy się doświadczeniami z poprzednich lat, słuchamy podpowiedzi studentów. W zeszłym roku zamieściliśmy na Facebooku pytanie: jakich zespołów chcą u nas studenci. Większość ich życzeń potem znalazła odzwierciedlenie w programie.

– Chodzi o to, żeby jak najszybciej zaklepać artystów – podkreśla Romański. – Kto pierwszy, ten lepszy. Jeśli my zarezerwujemy jakiś zespół, to wiadomo, że żadna lubelska uczelnia już go nam nie zabierze, i że na pewno wystąpi u nas.

Studenci, podpisując umowy z artystami, zastrzegają w nich, że np. w ciągu dwóch miesięcy przed i dwóch miesięcy po koncercie dany wokalista czy zespół nie wystąpi na innym koncercie w Lublinie.

– No i umawiamy się z menedżerami na dyskrecję – dodaje Łukasik. – Chodzi o to, żeby informacja o naszych gwiazdach została podana przez nas, i to w odpowiednim momencie.

Udostępnij na Facebook
\
Poszukiwanie sponsorów

Zaklepane gwiazdy to także karta przetargowa w rozmowach ze sponsorami. – Im lepszy grafik koncertów, tym większa szansa na lepszych sponsorów i zebranie większych pieniędzy – mówią studenci.

– Najtrudniejsze jest co roku dopięcie budżetu – podkreśla Romański. – To sprawa absolutnie najważniejsza. Bez pieniędzy nie da się niczego zrobić – dodaje Łukasik.

– Dla nas w tym roku było to o tyle trudne, że z okazji 20-lecia Kozienaliów chcieliśmy przygotować coś wyjątkowego. Żeby przy podobnym budżecie, jak w poprzednich latach, zrobić jak najwięcej atrakcji i jak najwięcej jak najciekawszych koncertów – mówi Paweł Romański.

VAT psuje budżety

Studentom przybył jeszcze jeden problem. –23-procentowy VAT, którym zostali objęci artyści – wyjaśnia Arkadiusz Urzędowski, szef samorządu Politechniki Lubelskiej. – Jest po prostu drożej. Musieliśmy stawać na głowie, żeby dopiąć budżet.

Najwięcej pieniędzy dają browary. W Lublinie dwie z pięciu największych majowych imprez będzie sponsorowała Perła, dwie inne – Lech. Jedynie KUL musi sobie radzić bez pomocy browaru, bo na tej uczelni sprzedaż alkoholu w czasie koncertów jest zabroniona. Każdy browar ma jednak swoje wymagania. Na koncertach, które sponsoruje, może być sprzedawane tylko jego piwo. Studenci nie mogą wnosić na teren imprez żadnego swojego alkoholu. A na plakatach informacyjnych i przy scenie logo browaru musi być największe ze wszystkich.

Pół roku logistyki

Scena to trzecia (po artystach i sponsorach) kwestia do załatwienia. – Jak już znamy gwiazdy, które u nas wystąpią, możemy zacząć szukać sceny, oświetlenia i nagłośnienia, które będzie im odpowiadało – mówi Paweł Romański. Różne zespoły mają różne wymagania, m.in. dotyczące mocy nagłośnienia.

– Tak naprawdę logistyka zajmuje nam pół roku – wylicza Magda Łukasik. – Oprócz sceny i wszystkich rzeczy z nią związanych trzeba zamówić ochronę, punkty gastronomiczne, zaplecze medyczne, toalety dla studentów, a nawet wesołe miasteczko. Wszystkie imprezy trzeba zgłosić do sanepidu, do Straży Miejskiej, na policję. Uzgodnić całość z miastem.

Ostatnie umowy są podpisywane jeszcze na kilka dni przed koncertami.

Wymagania specjalne

W tym czasie już na dobre trwają przygotowania do korowodu, który na początek Lubelskich Dni Kultury Studenckiej przejdzie ulicami miasta. Każda uczelnia szykuje swoją platformę (zwykle to specjalnie udekorowana i nagłośniona naczepa tira), swój program z konkretnym motywem przewodnim (w tym roku to m.in. Euro 2012, piraci i karetka), DJ-ów i tancerzy.

W kolejnych tygodniach imprezy przeniosą się na poszczególne uczelnie. – Gdy już zbliżają się nasze koncerty, robi się naprawdę gorąco – podkreśla Łukasik. – Trema? Pewnie, że jest.
Trzeba zadbać o porządek i bezpieczeństwo kilkudziesięciu tysięcy bawiących się osób. Ale także o… artystów. Od menedżerów każdej z gwiazd, które wystąpią w maju w Lublinie, studenci otrzymują wytyczne, co muszą przygotować.

Każdy artysta musi mieć zapewniony pokój w dobrym hotelu, catering, alkohol do pokoju i do garderoby. – Większość gwiazd nie ma szczególnych wymagań: coś do jedzenia, zimne napoje, ewentualnie wódka – zdradzają studenci. – Ale niektórzy mają specjalne zachcianki: Jacka Danielsa, Martini, truskawki. Czasem od tych szczegółów zależy, czy koncert będzie udany…

Lubelskie Dni Kultury Studenckiej 2011

4 maja (środa) – korowód, koncert inauguracyjny: Roots Manuva, Supersci, Virus Syndicate (plac Zamkowy)
5 maja (czwartek) – Vavamuffin, Habakuk (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
6 maja (piątek) – Perfect, Plagyat (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
7 maja (sobota) – Weekend, Veegas (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
8 maja (niedziela) – Ira, Strachy na Lachy (Medykalia – Uniwersytet Medyczny)
12 maja (czwartek) – Paprika Korps, Off-C, Bob One (Kozienalia – UMCS)
13 maja (piątek) – Velvet, Groovebusters (Kozienalia – UMCS)
14 maja (sobota) – Hunter, Farben Lehre (Kozienalia – UMCS)
15 maja (niedziela) – Kazik Na Żywo, Renesans (Kozienalia – UMCS)

17 maja (wtorek) – HiFi Banda, WNZ, Bezimienni (klub Kazik)
18 maja (środa) – Coma, Mirror Field, Adhezja (Kulturalia – KUL), Abradab (Red Bull Tour Bus – UMCS)
19 maja (czwartek) – Kalwi & Remi, C-Bool, Allan White, Max Farenthide (Juwenalia – PL)
20 maja (piątek) – East West Rockers, Junior Stress (Juwenalia – PL)
21 maja (sobota) – Kukiz i Piersi, Whisky, Jacek i Placek (Juwenalia – PL)
22 maja (niedziela) – T.Love, Enej, Panta Koina (Juwenalia – PL)

25 maja (środa) – Robert M., Hazel & Drum Live Show, Buco DJ (Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy)
26 maja (czwartek) – Kult, Blenders, Pan Trup, Nobo (Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy)
27 maja (piątek) – Jamal, Alicetea, Tallib, Sensithief Sound System (Feliniada – Uniwersytet Przyrodniczy)
28 maja (sobota) – Boys, Akcent, Veegas, Diadem (Feliniada – 
Uniwersytet Przyrodniczy)

Dziennik Wschodni i MM Moje Miasto Lublin są patronami medialnymi Feliniady, Juwenaliów, Kozienaliów i Medykaliów – tylko u nas: zapowiedzi, relacje, zdjęcia i wideo z koncertów, wywiady z gwiazdami, informacje o imprezach towarzyszących

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!