Unikatowe laboratoria za 42 mln zł planuje stworzyć Politechnika Lubelska. Zdobycie funduszy na ten cel ma ułatwić wpisanie uczelni na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej.
Uczelnia techniczna trafiła na listę jako jedyna szkoła wyższa z naszego regionu. Umieszczono na niej 70 jednostek z różnych dziedzin nauki, które znacząco wpływają na wzrost doskonałości badań naukowych. Projekt powstał z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– Umieszczenie nas na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej jest wyrazem uznania dla naszego potencjału badawczego. Oznacza również większe szanse w staraniach o środki przeznaczone na inwestycje związane z działalnością naukową – podkreśla prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.
Chodzi o Centrum badawcze prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii (CeBMaT), które miałoby powstać w wybudowanym kilka lat temu uczelnianym Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii, ze względu na charakterystyczną elewację nazywane „rdzewiakiem”. Naukowcy mają tu pracować nad otrzymywaniem materiałów o ściśle zdefiniowanych parametrach struktury i właściwościach, takich jak np. implanty, kompozyty, laminaty. Będą się zajmować także zjawiskami związanymi m.in. z pozyskiwaniem energii, recyklingiem odpadów oraz analizą ich przebiegu za pomocą zaawansowanych systemów komputerowych.
– Będziemy jedyną jednostką naukową w regionie, która swoim zakresem badawczym obejmie energetykę, inżynierię środowiska, inżynierię materiałową oraz inżynierię systemów opto i mechatronicznych niezbędnych do sterowania procesami technologicznymi –mówi prof. Wojciech Franus, prodziekan ds. ogólnych i nauki Wydziału Budownictwa i Architektury.
Laboratoria mają zostać wyposażone w unikatowe w skali kraju urządzenia, jak uniwersalny symulator termomechaniczny oraz wysoko rozdzielczy nanotomograf rentgenowski.
Na liście zakupów są też m.in.: system pomiarowy składu gazów w komorze spalania oraz spalin, zestaw do badania wytworzonych inteligentnych czujników i algorytmów z wysokowydajnym systemem do obliczeń równoległych, stanowisko do badań intensyfikacji produkcji biogazu z wykorzystaniem zawansowanych metod obróbki wstępnej i analizy biomasy, czy spektrometr do badań próbek stałych i ciekłych. Sprzęt miałby być wykorzystywany nie tylko przez pracowników uczelni, ale też m.in. przez firmy zainteresowane wykonywaniem specjalistycznych badań.
Centrum ma powstać do końca 2022 roku kosztem 42 mln zł. Politechnika Lubelska inwestycję chce sfinansować z własnych środków i funduszy pozyskanych m.in. z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.