Nowe kierunki studiów, uruchamiane przez lubelskie uczelnie w roku akademickim 2019/2020.
UNIWERSYTET MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ
Wychowanie fizyczne
Studia o profilu praktycznym prowadzone na Wydziale Zamiejscowym w Puławach zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studenci będą zgłębiać wiedzę z zakresu nauk o kulturze fizycznej, podstaw nauk medycznych, ale również pedagogiki i psychologii, a nawet w niezbędnym wymiarze (i z możliwością samodzielnego profilowania pod kątem planowanej przyszłości zawodowej) prawa i ekonomii.
Wydział oferuje studentom możliwość zdobywania doświadczenia i odbywania praktyk m.in. w Klubie Sportowym Wisła Puławy, Klubie Sportowym Azoty Puławy S.A. bądź w szkołach podstawowych oraz ponadgimnazjalnych w Puławach.
Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy nauczyciela wychowania fizycznego w szkołach na różnym poziomie kształcenia, do prowadzenia innych zajęć ruchowych, pracy w klubach sportowych, siłowniach, salach fitness, jednostkach organizacyjnych zajmujących się szeroko rozumianą kulturą fizyczną oraz samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w tym obszarze.
Polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie
Studia stacjonarne prowadzone w języku polskim i niemieckim na Wydziale Humanistycznym UMCS oraz na Uniwersytecie w Poczdamie.
Kierunek ten ma charakter międzynarodowy i międzyuczelniany w ramach istniejącego partnerstwa między Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie a Uniwersytetem w Poczdamie. Oferta jest skierowana zarówno do studentów polskich jak i niemieckich zainteresowanych odbyciem studiów kulturoznawczych oraz tłumaczeniowych w zakresie języka polskiego i niemieckiego, a także szeroko pojętej interkulturowości, chcących jednocześnie udoskonalić swoje umiejętności językowe oraz uzyskać docelowo kompetencje tłumacza w zakresie obu tych języków. Jednocześnie program kształcenia oferuje możliwość realizacji specjalizacji kulturoznawczej i translatologicznej w dziedzinach ważnych dla dzisiejszej kultury i wymiany międzynarodowej (media, turystyka, opieka nad dziedzictwem kulturowym, tłumaczenie literatury).
Polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie są realizowane w formule podwójnego dyplomowania. Realizacja programu kształcenia odbywa się dwutorowo w obu ośrodkach akademickich: zarówno w Lublinie jak i Poczdamie.
Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę m. in. w instytucjach administracji publicznej, jednostkach zajmujących się współpracą między Niemcami a Polską, w instytucjach kultury, firmach i organizacjach turystycznych oraz tych związanych z mediami i gospodarką, a także w biurach tłumaczeniowych lub prowadząc własną działalność gospodarczą jako tłumacz języka polskiego i niemieckiego.
International relations
Aanglojęzyczne studia stacjonarne prowadzone na Wydziale Politologii.
Utworzenie tego kierunku na Wydziale Politologii umożliwia pełną ścieżkę kształcenia w języku angielskim (studia International Relations I oraz II stopnia, a także anglojęzyczne studia doktoranckie Doctoral programme in political science).
W programie studiów zaproponowane zostały trzy specjalności: – Global Economy and Business, Regional Studies – Central – East Europe oraz Regional Studies – Asia and Pacific. Ich rolą jest pogłębianie i poszerzanie wiedzy o współczesnych stosunkach międzynarodowych z uwzględnieniem treści specyficznych dla każdej ze specjalności. Pozwalają one studentom wyspecjalizować się w konkretnej problematyce i przygotować do pracy w konkretnym „sektorze” stosunków międzynarodowych. Uznano, że gospodarka światowa i biznes międzynarodowy oraz studia regionalne dotyczące Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji i Pacyfiku powinny wzmacniać atrakcyjność proponowanego kierunku.
Absolwenci będą przygotowani do pracy na stanowiskach analityka i specjalisty średniego szczebla w administracji publicznej; w organizacjach i instytucjach międzynarodowych lub krajowych współpracujących z zagranicą oraz w przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych. Będą mieli także możliwość kontynuacji kształcenia w języku angielskim na studiach II i III stopnia.
KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI
Antropologia stosowana
Studia I stopnia w języku angielskim na Wydziale Filozofii. Nabór będzie prowadzony w trybie wolnym, a od kandydatów wymagana będzie udokumentowana znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
To studia interdyscyplinarne, łączące wiedzę o człowieku w wymiarze społeczno-kulturowym, historycznym, biologicznym oraz filozoficznym. Program tego kierunku przewiduje dwa cykle zajęć praktycznych, które będą się odbywać m.in. w pozarządowych organizacjach humanitarnych podejmujących działalność międzynarodową.
Absolwenci antropologii stosowanej będą przygotowani do pracy między innymi w międzynarodowych agencjach pomocowych, organizacjach społecznych i kulturalnych, instytucjach podejmujących działania na rzecz imigrantów i uchodźców.
UNIWERSYTET PRZYRODNICZY
Analityka weterynaryjna
Program studiów ukierunkowany jest na wykorzystanie wiedzy i umiejętności w rutynowej praktyce laboratoryjnej i poszerzanie kompetencji w trakcie praktyk zawodowych odbywanych w laboratoriach diagnostycznych i naukowo-badawczych (m.in. w laboratoriach urzędowych, np. Zakładach Higieny Weterynaryjnej lub laboratoriach i pracowniach diagnostycznych w sektorze prywatnym, które stanowią przyszłe, potencjalne miejsca pracy).
Biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe
Absolwent zdobędzie gruntowną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, weterynaryjnych oraz społecznych. Pozna zagrożenia fizyczne, chemiczne i biologiczne występujące w środowisku oraz zasady funkcjonowania służb d.s. bezpieczeństwa biologicznego i zarządzania kryzysowego. Będzie znał procedury postępowania przy pojawiających się zagrożeniach terrorystycznych, powodziowych, klimatycznych, biologicznych czy cyfrowych.
Absolwenci tego kierunku mają możliwość podjęcia pracy m. in. w jednostkach związanych z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa oraz ochroną przed zagrożeniami – centra zarządzania i powiadamiania kryzysowego, laboratoria, stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz administracja państwowa i samorządowa.
Mleczarstwo
Kierunek ten jest realizowany w ścisłej współpracy z przemysłem mleczarskim. Zajęcia praktyczne są prowadzone w salach laboratoryjnych i półtechnologicznych wyposażonych w nowoczesną aparaturę i sprzęt analityczny oraz urządzenia stosowane w przemyśle.
Praktyki i staże są przewidziane w zakładach przetwórstwa mleka. Absolwent zna podstawy produkcji i pozyskiwania mleka z zachowaniem standardów higieny oraz technologie wytwarzania podstawowych produktów mlecznych. Pozna podstawy mechaniki, chłodnictwa i gospodarki cieplnej. Zapozna się z metodami zagospodarowania produktów ubocznych przemysłu mleczarskiego, z zasadami właściwej higieny w zakładach mleczarskich oraz gospodarką wodno-ściekową i mitygacją emisji ścieków i innych form presji na środowisko. Dysponuje wiedzą z zakresu oceny jakości surowca i wytwarzanych na jego bazie produktów w kontekście spełnienia wymagań i zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego.
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
Kierunek przygotowuje do pracy ze zwierzętami na różnych płaszczyznach, takich jak groomer, asystent lekarza weterynarii czy animaloterapeuta. Proponowane studia zamykają się w stwierdzeniu: człowiek pomaga zwierzętom – zwierzęta pomagają człowiekowi.
Studenci podczas zajęć mają możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, zarówno towarzyszącymi, gospodarskimi jak i egzotycznymi. Absolwent może podjąć pracę w następujących podmiotach: w gabinetach i klinikach weterynaryjnych jako tzw. średni personel, wykonując czynności pod nadzorem lekarza weterynarii, w ośrodkach rehabilitacji zwierząt dzikich, w ogrodach zoologicznych, ośrodkach hodowli zarodowej oraz wszystkich instytucjach utrzymujących zwierzęta jako kompetentna osoba zajmująca się szeroko pojętą pielęgnacją zwierząt oraz w ośrodkach zajmujących się animaloterapią.
Szczególne miejsce pracy zajmują również ośrodki hodowli zwierząt gospodarskich, gdzie coraz częściej poszukiwani są specjaliści z zakresu pielęgnacji zwierząt i przygotowania do wystaw, jako jednego z elementów warunkującego opłacalność hodowli.
Sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne
Kierunek w sposób szczególny koncentruje się na roślinach w otoczeniu człowieka - nie tylko poprzez urządzanie terenów zieleni w tym ogrodów i parków (o różnej skali i charakterze), ale również dekoracji wnętrz, ich aranżacji z wykorzystaniem materiału roślinnego zgodnie z potrzebami użytkowymi, psychicznymi i biologicznymi człowieka.
Plan studiów obejmuje zajęcia projektowe, laboratoryjne i terenowe. Do dyspozycji studentów są m.in. pracownia rysunku, pracownia rzeźby, dendrologii i florystyki, ale także laboratorium in-vitro, pracownia żywienia roślin, entomologii czy gospodarstwo doświadczalne z sadem i kolekcją roślin ozdobnych i zielarskich.
Praktyka programowa obejmuje części: ogrodniczo-inwentaryzacyjną oraz projektowo-wykonawczą i ma na celu przygotowanie studentów do wykonywania przyszłego zawodu oraz nauczenie ich aktywności na rynku pracy.
Zarządzanie zasobami Ziemi
Ten unikatowy, interdyscyplinarny kierunek umożliwia zdobycie umiejętności niezbędnych w gospodarowaniu i zarządzaniu, m.in.: zasobami ludzkimi, zasobami przyrody, surowcami energetycznymi i odpadami w ramach gospodarki obiegu zamkniętego.
Studia łączą szeroko rozumianą wiedzę rolniczą z wiedzą inżynieryjno-techniczną. Absolwent tego kierunku w pełni rozumie funkcjonowanie i wzajemne zależności między najważniejszymi zasobami Ziemi: wodą, powietrzem, surowcami mineralnymi, glebą, roślinami i zwierzętami. Potrafi rozwiązywać zadania o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym w zakresie obiektów, sieci i urządzeń infrastruktury mających na celu badanie zasobów Ziemi, ich jakości, oraz możliwości pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystania.
Miejsca pracy to m.in. przedsiębiorstwa przemysłu wydobywczego i przetwórczego, firmy konsultingowe, biura projektowe, jednostki administracji państwowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, inspektoraty ochrony środowiska, specjalistyczne laboratoria, sztaby kryzysowe i planowania strategicznego oraz w placówki naukowo-badawcze i szkolnictwo.
Zielarstwo i fitoprodukty
Kierunek powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiego rynku produktów pochodzenia roślinnego, w tym zarówno producentów i wytwórców gotowych produktów, jak również konsumentów sięgających po produkty zielarskie w ramach sprzedaży pozaaptecznej. Nadal brakuje dobrze wykształconych specjalistów na odcinku dystrybucji i sprzedaży produktów pochodzenia roślinnego.
Studenci kierunku mają możliwość realizacji prac badawczych zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i polowych. Odbywają zajęcia praktyczne, terenowe oraz praktykę w specjalistycznych firmach i gospodarstwach zielarskich. Absolwenci są przygotowani merytorycznie i praktycznie do produkcji zielarskiej: uprawy, zbioru, suszenia, przechowywania i oceny jakości surowców roślinnych i fitoproduktów, projektowania, organizowania i zarządzania gospodarstwem zielarskim, pracy w laboratoriach fitochemicznych, a także do pracy naukowo-badawczej.