Najnowocześniejszy na rynku tomograf trafił do szpitala przy al. Kraśnickiej. Badanie ma być krótsze i precyzyjniejsze.
Nowy sprzęt zastąpił tomograf, który przez 17 lat służył w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Wraz z nowym zakupem, równocześnie generalny remont przeszedł Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej, gdzie wykonuje się ponad 2,5 tys. badań w ciągu miesiąca. Podczas jednego obrotu, lampa rentgenowska w nowym tomografie zbiera informacje o strukturach ciała jednocześnie przez 320 rzędów detektorów, co stanowi cztery razy więcej niż w starym tomografie.
- To kolejna bardzo ważna i potrzebna inwestycja w samorządową ochronę zdrowia. Tomograf pozwoli nie tylko skrócić czas trwania badań, ale przede wszystkim zmniejszy się ich inwazyjność – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Oprócz skrócenia czasu, nowoczesny tomograf ma zmniejszyć ilość dawki promieniowania jonizującego i ograniczenie ilości środka kontrastującego. Sprzęt ma zapewnić większą jakość obrazu, nawet w przypadku pacjentów, mających problem z bezruchem podczas badania.
Skrócony czas jednego obrotu pomoże również w uzyskaniu precyzyjnych obrazów serca, co pozwoli na wykonanie nieinwazyjnego badania tętnic wieńcowych, także u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Tak samo, badanie przepływu krwi przez mózg w diagnostyce udaru ma być dokładniejsze i szybsze.
- Każdego miesiąca przeprowadzamy ponad 500 badań w pracowni rezonansu magnetycznego i 80 operacji z zakresu radiologii zabiegowej. Dysponujemy ponadto trzema pracowniami USG oraz cyfrowymi pracowniami radiografii i mammografii. Staramy się wykorzystywać dostępną aparaturę w stopniu maksymalnym. W rezultacie, rocznie wykonujemy w zakładzie łącznie blisko 90 tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej – mówi lek. Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej WSS w Lublinie.
W wyremontowanym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wymieniono instalację wentylacyjną i elektryczną, infrastrukturę informatyczną i stolarkę drzwiową. Są tam nowe zabezpieczenia przed promieniowaniem jonizującym. Oprócz tomografu, szpital zakupił także m.in., aparaty USG, system laserowej nawigacji biopsyjnej w pracowni TK czy urządzenie do krioablacji. Łączny koszt prac budowlanych i sprzętu wyniósł ponad 8 mln złotych.