Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 czerwca 2021 r.
10:19

SW: prawie 34,4 tys. osadzonych zostało zaszczepionych przeciw COVID-19

Autor: Zdjęcie autora PAP
0 0 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne)

W polskich zakładach karnych i aresztach śledczych zaszczepionych zostało prawie 34,4 tys. spośród ponad 71,2 tys. osadzonych, co stanowi ponad 48 procent - poinformowała PAP rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska. Dodała, że liczba osób pozbawionych wolności wyrażających chęć zaszczepienia oscyluje na poziomie 65-70 procent.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Ostatni czas, rok ubiegły i początek bieżącego, był tak dla wszystkich organów państwa, jak i dla Służby Więziennej bardzo trudny. Sytuacja epidemiologiczna wymusiła na wszystkich obywatelach, w tym na funkcjonariuszach i pracownikach Służby Więziennej, szczególną dyscyplinę i odpowiedzialność" - podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Wskazała, że od początku pandemii w Służbie Więziennej podjęto szereg działań mających na celu niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się wirusa w zakładach karnych. "Wszystkim wchodzącym na teren tych jednostek mierzona była temperatura. Funkcjonariusze pełniący służbę w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi wyposażeni byli w środki ochrony indywidualnej. Również osadzeni poza celami mieszkalnymi poruszali się w maseczkach ochronnych" - tłumaczyła.

"Jednostki penitencjarne zostały zaopatrzone w zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych. Kilka razy dziennie odbywała się dezynfekcja i zamgławianie. W uzgodnieniu w sędziami penitencjarnymi wstrzymano udzielanie widzeń osadzonym i ograniczono do niezbędnego minimum pracę skazanych wykonywaną na zewnątrz jednostek penitencjarnych" - powiedziała.

Powiedziała też, że w porównaniu statystyk zarażeń koronawirusem i zachorowań na COVID-19 wśród osadzonych i personelu więziennego w Polsce i innych krajów, polskie więziennictwo wypadło "bardzo dobrze". "Szybka reakcja na zagrożenie i znakomita praca funkcjonariuszy przyniosły efekty. Więzienia były bezpieczne, nie było zamieszek i buntów więźniów, a społeczeństwo było należycie chronione. Sytuacja epidemiczna była dokładnie monitorowana, dzięki czemu nie doszło do masowych zakażeń na terenie jednostek penitencjarnych" - przekazała.

"W związku z utrzymującą się stabilną sytuacją epidemiczną w zakładach karnych i aresztach śledczych, można było podjąć decyzję związaną z bezpiecznym przywracaniem m.in. widzeń z najbliższymi, w tym również widzeń z dziećmi" - podała.

Podkreśliła, że zagrożenie epidemiologiczne nadal istnieje. "Nadal w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej pracują zespoły epidemiologiczne, które monitorując sytuację w kraju i dokonując analizy, rekomendują kolejne rozwiązania. Kontynuowane są działania profilaktyczne – maseczki, dystans, dezynfekcja. Realizowane są szczepienia" - zaznaczyła.

W rozmowie z PAP rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej poinformowała, jak wyglądał proces szczepień w polskich zakładach karnych i aresztach śledczych. "Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, dotyczących wszystkich obywateli RP, w pierwszej kolejności odbywały się szczepienia najstarszych osób pozbawionych wolności. Osadzeni, którzy wyrazili zgodę byli szczepieni w pozawięziennym punkcie, najbliższym miejsca przebywania" - poinformowała.

"Sytuacja zmieniła się po wydaniu rozporządzenia Ministra Zdrowia z 5 maja 2021 r., które umożliwiło utworzenie punktów szczepień dla osób pozbawionych wolności w jednostkach penitencjarnych. Od 7 czerwca, po dostarczeniu szczepionek do wszystkich ambulatoriów w aresztach śledczych i zakładach karnych, proces szczepień osób pozbawionych wolności znacząco przyśpieszył" - oceniła.

Przekazała, że dzięki prowadzonej przez Służbę Więzienną kampanii informacyjnej wśród osadzonych, dotyczącej korzyści płynących z zaszczepienia się, w zależności od regionu, liczba osób pozbawionych wolności wyrażających chęć zaszczepienia oscyluje na poziomie 65-70 procent. "Na dzień 18 czerwca 2021 r. ogółem zostało zaszczepionych 34 388 osadzonych na 71 259, co stanowi 48,2 procent populacji osadzonych" - podała.

"Trwają też jeszcze szczepienia funkcjonariuszy Służby Więziennej. W chwili obecnej ok. 70 procent zatrudnionych jest już zaszczepionych" - dodała. (PAP) 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium