Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

13 stycznia 2023 r.
11:59

Świdnik czeka na pieniądze na drogi i pyta, które wyremontować

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. Piotr Michalski/archiwum)

Zanim będzie wniosek o dofinansowanie, jest dyskusja co najbardziej potrzebuje remontu. Mieszkańcy mogą wskazać czy ich zdaniem pilniejsza jest naprawa ul. Niepodległości, Wyszyńskiego, Racławickiej czy Partyzantów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Świdnik chce się starać o dotacje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023. Ponieważ może zgłosić dwie drogi wymagające remontu mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na ten temat głosując w internetowej sondzie, wysyłając opinię do Urzędu Miasta (urzad@e-swidnik.pl) lub w Biurze Obsługi Klienta.

Do wyboru są remonty:

  • Niepodległości (na całej długości z chodnikami i ścieżką rowerową)
  • Wyszyńskiego (od ronda z Solidarności)
  • Racławicka (od Lotników do Świerkowej) 
  • Partyzantów

Serduszka i kciuki

– Z reakcji internautów wynika, że remonty ulic Niepodległości i Wyszyńskiego są ich zdaniem najbardziej potrzebne. Też tak typowaliśmy, ale warto zapytać i poznać opinie mieszkańców, zwłaszcza, że w takich przypadkach ludzie piszą też o innych problemach. Sporo osób wskazywało też ul. Partyzantów i Racławicką ale tam da się wprowadzić zmiany niskim nakładem kosztów i zrobimy to sami – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, który dwa dni temu, na swoim profilu na Facebooku zaproponował wybór miejsca remontu.

Choć już jest blisko dwieście komentarzy i niemal pół tysiąca reakcji, chce, żeby dyskusja o tym jakie są remontowe priorytety potrwała jeszcze w przyszłym tygodniu. Koło 20 stycznia musi zapaść decyzja, żeby urzędnicy zdążyli przygotować wnioski.

Zapomniane najstarsze

Proponuję Adampol, bo mam wrażenie, że o tej najstarszej części Świdnika miasto zapomina. Proponuję pomyśleć o wyznaczeniu pasa do odbioru dzieci, bez możliwości zatrzymania się na dłużej niż wyjście z auta – napisał Łukasz Mączka pod postem burmistrza.

Bardzo często jeżdżę ulicą Partyzantów, mieszkam w tej części Świdnika, stąd moja opinia. Tu jest duży ruch a ulica pamięta lata 90. ubiegłego wieku, była jedną z pierwszych, które dostały nawierzchnię z kostki. Postały doły, zwłaszcza przy studzienkach kanalizacyjnych, stoi woda. Dlatego głosuję na nią – dodaje pan Łukasz, który mieszka w Świdniku od trzynastu lat. – Całe życie mieszkałem na Wieniawie w Lublinie, ale już bym się ze Świdnika nie chciał wyprowadzać. Co nie znaczy, że nie można czegoś tu poprawić. Na przykład uważam, że bez sensu jest robienie chodników po obu stronach ulicy, kiedy i tak mieszkańcy zastawiają drogę pieszym autami. Lepiej pomyśleć o chodniku z jednej strony a z drugiej o pasie do parkowania – dodaje mieszkaniec.

Pocałuj i jedź

Podobnie liczy na to, że koło szkoły gdzie uczą się jego dzieci da się wyznaczyć pas dla osób odwożących.

– Córka ma 9 lat więc nie muszę jej zaprowadzać i pomagać w szatni. Ale mam problemy, że znaleźć miejsce do parkowania. Gdyby była możliwość jedynie zatrzymania auta by było wygodniej. Takie rozwiązania się sprawdzają, gdy kierowcy się nauczą by z nich korzystać – tłumaczy Łukasz Mączka.

Jego spostrzeżenia dotyczą podstawówki nr 4.

Jak zauważyli internauci takie udogodnienie jest przy świdnickiej „siódemce” ale kierowcy jeszcze się nie przyzwyczaili i potrafią zaparkować samochód blokując miejsce innym.

Burmistrz przyznaje, że dużym problemem na który zawracają uwagę mieszkańcy jest też kłopot z parkowaniem.

Przy statystycznie dwóch autach przypadających na mieszkanie, starsze rejony Świdnika nie są w stanie pomieścić tylu samochodów. Zwłaszcza, że organizacja nowych miejsc parkingowych musi pogodzić oczekiwania by była zieleń.

Parking jest obiektem o którym myślą władze miasta, planując zagospodarowanie fragmentu ul. Racławickiej. Chodzi o biorący udział w sondzie odcinek między helikopterem a osiedlem.

Latem się dowiemy

– Tam jest duża, niewykorzystana przestrzeń. Oprócz remontu drogi można pomyśleć o zmianie planu zagospodarowania, żeby wykorzystać ten teren na plac zabaw, infrastrukturę czy właśnie miejsca parkingowe. Wszystko jest do uzgodnienia i przedyskutowania – zapowiada Marcin Dmowski, który uważa, że ten fragment ul. Racławickiej może się w przyszłości zupełnie zmienić.

Jak oceniają władze Świdnika, pomysł, by o pieniądze w Urzędzie Wojewódzkim walczyły remonty ulic Niepodległości i Wyszyńskiego jest dobry pod względem finansowym. Dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023 stanowi połowę potrzebnych funduszy, a te dwa projekty są droższe od pozostałych.

Efekty naboru powinny być znane przed wakacjami, biorąc pod uwagę przetargi i wykonanie prac, mieszkańcy odczują zmiany na przełomie 2023 i 2024 roku.

Co tu jeszcze zmienić

* Pani Ela: A może jakby wystarczyło funduszy to ul. Hotelowa. Ciężko jest z maluszkami pomiędzy jadącymi samochodami iść do przedszkola i z przedszkola, trzeba manewrować. Ale i nie tylko... Zwykły pieszy też ma problem gdy na plecach czuje jadący samochód

* Pan Witold: Armii Krajowej 35. Droga przy bloku łącznie z parkingami obraz nędzy i rozpaczy, dziury jak leje po bombie.

* Pan Krzysztof: ul. Turystyczna, całkiem zapomniana

* Pani Elwira: Wiejska. Tak wiem, że był przetarg, że już za chwileczkę, a bagno i dziury, było i jest

* Pan Paweł: Krańcowa wymaga poszerzenia i naprawienia zapadniętych studzienek. Jak Mełgiew odda wyremontowaną Skośną to będzie wstyd dla Świdnika

(za komentarzami na FB Marcina Dmowskiego, zastępcy burmistrza)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium