Młodzież ze Świdnika wzięła udział w pierwszym spotkaniu z cyklu „W pilotce dziadka”. Tamtejsza Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna planuje kolejne
Spotkania z literaturą w ramach cyklu „W Pilotce dziadka” zaplanowano w trzech miejscach, których celem jest zainteresowanie młodych ludzi literaturą fachową i przybliżenie im historii miasta, zrodzonego z lotniczej wytwórni.
- Świdnik to miasto niezwykłych umysłów, o bardzo bogatej tradycji lotniczej. Z okazji 70- lecia miasta zdecydowaliśmy się tę tradycję nieco wydobyć- przyznaje Aneta Gębal z filii nr 1 MPBP.
Pierwsze spotkanie odbyło się 13 czerwca w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku pod hasłem „Szerokie horyzonty”. Moderatorem był Grzegorz Doroba, autor książki o motocyklach, który z pasją opowiadzał o produkcji motocykli WSK. .
Kolejne spotkanie zatytułowane „Warsztatowe drzwi otwarte” odbędzie się 23 września w Świdnickiej Strefie Miłośników Techniki. Krzysztof Komenda opowie o przekładaniu wiedzy na praktykę, czyli jak wygląda praca nad nowymi urządzeniami. Młodzież będzie mogła zobaczyć m.in. silnik dwucylindrowy w układzie V oraz boxer 350, skonstruowane przez samego prowadzącego spotkanie.
Cykl zakończy spotkanie „Świdnik miasto śmigłowców i motocykli”, które odbędzie się 7 października w Filii nr 1 MPBP. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Majewska, która przybliży młodemu pokoleniu autorów książek popularno- naukowych zajmujących się konstruowaniem śmigłowców oraz motocykli WSK, a także książki doświadczonych pilotów i kierowców.
- Jako biblioteka chcieliśmy pokazać młodzieży, jak duży potencjał drzemie w człowieku, że mamy obok siebie ludzi z pasją, którzy tworzą, konstruują- mówi Aneta Gębal.
Program realizowany jest przez Miejsko- Powiatową Bibliotekę Publiczną w Świdniku w ramach ministerialnego projektu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Czytelnictwa. Patronat honorowy nad działaniem objął Marcin Dmowski, burmistrz miasta Świdnik.