Chociaż sesja Rady Miasta trwała jedynie pół godziny, to powstała żywa dyskusja na temat budowy nowej ul. Dywizjonu 303 oraz projektu dotyczącego wsparcia dla osób bezdomnych. Jak przebiegło wczorajsze głosowanie?
Podczas wtorkowej sesji, będącej V nadzwyczajną sesją Rady Miasta IX kadencji, obecnych było 19 radnych. Rada głosowała nad dwoma uchwałami: zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miejskiej Świdnik na lata 2024-2039 oraz zmianami w uchwale budżetowej na rok 2024.
Pierwsza uchwała została przyjęta jednogłośnie, bez sprzeciwu. Gorąca dyskusja wywiązała się jednak w sprawie zmian w budżecie gminy na ten rok. Burmistrz Marcin Dmowski, odpowiadając na pytanie radnego Dariusza Zdunka dotyczące priorytetów w realizacji inwestycji drogowych, wyjaśnił:
- Po wcześniejszych rozmowach z mieszkańcami postanowiliśmy jasno określić, w jakiej kolejności drogi w mieście powinny być budowane i zaczęliśmy bazować na "indeksie ilości mieszkańców" przy danej drodze. Tam gdzie mieszkańców było najwięcej, założyliśmy budowę dróg w pełnej infrastrukturze. Pozostałe postanowiliśmy budować w technice asfaltowej - mówił burmistrz Dmowski.
- Z tej wypowiedzi rozumiem, że tymczasowa droga ul. Betonowej i Gospodarczej jest mniej zaludniona niż planowana droga Dywizjonu 303?- dopytywał radny Dariusz Zdunek .
Natomiast Radna Edyta Lipniowiecka zwróciła uwagę na brak zgody wszystkich mieszkańców na budowę ul. Dywizjonu 303 w zaproponowanej formie. Burmistrz, Marcin Dmowski skwitował to słowami:
- Takie sytuacje się zdarzają, stąd też ustawodawca dał możliwość trybu spec, dzięki czemu jedna czy dwie osoby nie mogą blokować inwestycji dla pozostałych.
Ostatecznie uchwała została przyjęta, przy czym czterech radnych wstrzymało się od głosu.
Na początku sesji burmistrz Dmowski zgłosił wniosek o włączenie do porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do partnerstwa w celu wspólnej realizacji projektu partnerskiego.
Chodzi o projekt wspierający osoby bezdomne, który wcześniej Komisja Oświaty i Spraw Społecznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała.
- Projekt zakłada wsparcie osób bezdomnych w adaptacji do życia w społeczeństwie. Centrum Usług Społecznych, jako partner lub realizator projektu, miałoby udostępnić lokale socjalne dla uczestników projektu, którzy zamieszkaliby w nich przy wsparciu pracownika socjalnego - wyjaśniała Iwona Jachowicz, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych w Urzędzie Miasta Świdnik.
Iwona Jachowicz wyjaśniła, że projekt miałby trwać dwa lata, z budżetem wynoszącym około 1,7 mln zł, przy czym wkład finansowy gminy wyniósłby 5%, czyli około 84 tys. zł.
-Chodzi tu o taką pomoc finansową dla uczestników projektu, aby oni uczyli się żyć w społeczeństwie- dodała Iwona Jachowicz.
Radny Mirosław Tarkowski wyraził wątpliwości, podkreślając, że "termin składania projektów wyznaczono do 27 sierpnia br. a my nie mamy nawet jego „zrębów” ".
Ostatecznie siedemnastu radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały, a dwóch wstrzymało się od głosu.