Świdnik będzie walczyć z gawronami. Świdnicki Urząd Miasta przeznaczy na ten cel 30 tysięcy złotych. W ramach zaplanowanych działań będą m.in. ściągane gniazda tych ptaków przed rozpoczęciem sezonu lęgowego. To nie jedyna przewidziana metoda.
W Świdniku jest kilka miejsc gdzie są największe kolonie gawronów. Są to m.in. ulice – 3 Maja, Niepodległości, Czereśniowa czy też ul. Słowackiego. Ptaki gromadzą się również w okolicach przedszkoli znajdujących się przy ul. Okulickiego i Środkowej.
– W trosce o estetykę i czystość miasta, a przede wszystkim komfort mieszkańców Świdnika, w budżecie gminy miejskiej na rok 2017 utworzono zadanie mające na celu przeciwdziałanie nadmiernemu zagnieżdżaniu się ptaków – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Urzędnicy zapowiadają, że jedną z metod walki z gawronami będzie zdejmowanie ich gniazd – „co jest działaniem najbardziej efektywnym i sprawdziło się już podczas podobnych prac w ubiegłym roku” – wskazują urzędnicy ze Świdnika.
To nie jedyna metoda płoszenia tych ptaków. – Gawrony na terenie miasta płoszone będą najprawdopodobniej przy zastosowaniu metod wizualno-hukowych – wskazuje Aleksandra Dyjak z Urzędu Miasta w Świdniku. – Jest ona sprawdzona i skuteczna.
Metoda ta zostanie zastosowana pod warunkiem uzyskania stosowanego zezwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Płoszenie gawronów ma rozpocząć się w lutym.