Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

23 grudnia 2020 r.
14:45

Świdnik. Pogrzeb ks. Leszka Surmy. Zmarł nagle, "bez słowa pożegnania"

Autor: Zdjęcie autora aa
66 0 A A

Rodzina, parafianie, przyjaciele, współpracownicy z TVP3 Lublin pożegnali dziś ks. Leszka Surmę. Kanonik honorowy Kapituły Lubelskie, proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku, wieloletni dziennikarz i redaktor TVP3 Lublin zmarł nagle w niedzielę. Miał 57 lat. „Cześć Leszek. Do zobaczenia w niebie” – żegnał w imieniu kapłanów ze świdnickiej parafii ks. Grzegorz Gut.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski została odprawiona w środę w kościele przy ul. Kosynierów w Świdniku.

– Żegnamy ks. kanonika Leszka Surmę, gorliwego proboszcza tej wspólnoty parafialnej, wieloletniego współpracownika TVP3 Lublin, człowieka głębokiej wiary, czynnej miłości, wielkiej kultury ducha. Jego niespodziewane odejście, bez słowa pożegnania zaskoczyło nas i wstrząsnęło nami – przyznał arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że śmierć jest wpisana w życie człowieka. Gdy przychodzimy na ten świat przynosimy ze sobą śmierć. Nie odstępuje nas ona ani na krok. Przez dziesiątki lat czeka na swój moment. Nie da się niczym przekupić. Nie mają dla niej znaczenia urzędy czy godności. Nie zważa na dobra materialne, osiągnięcia naukowe, sportowe sukcesy. Niczym jest dla niej sława i rozgłos.

Metropolita lubelski przybliżył życiorys zmarłego kapłana. Wspomniał m.in. o tym, że ks. Leszek Surma na początku swojej  kapłańskiej drogi pełnił posługę najpierw w Lubartowie a później w Gorzowie Wielkopolskim.

– W 1992 roku, dwa lata po święceniach skierował do ks. arcybiskupa Bolesława Pylaka prośbę o przyjęcie go do archidiecezji lubelskiej – mówił abp Stanisław Budzik. – Motywem tej prośby była chęć podjęcia pracy duszpasterskiej w rodzinnej archidiecezji. Wpływ na tę decyzję miała także nagła śmierć jego ojca – Edwarda, który zmarł mając 57 lat życia, tyle samo ile ks. Leszek.

Kapłan uzyskał zgodę arcybiskupa i Stolicy Apostolskiej został przyjęty do archikatedry. Pracował m.in. w rodzinnej parafii św. Józefa, był też korespondentem KAI i diecezjalnym kapelan straży pożarnej.

– Przez lat był 25 lat związany z lubelskim oddziałem telewizji. Był redaktorem, reżyserem, scenarzystą, komentatorem wydarzeń religijnych począwszy od pielgrzymek Jana Pawła II w Polsce – wspominał zmarłego kapłana Ryszard Montusiewicz, dyrektor lubelskiego ośrodka TVP. – Była autorem programów telewizyjnych o tematyce religijnej, społecznej, krajoznawczej, kulturowej. Twórcą reportaży, dokumentów, felietonów. Jako dziennikarz telewizyjny tworzył programy na antenę regionalną oraz na ogólnopolskie anteny Telewizji Polskiej. Jego autorskie cykle „Przystanek Ziemia”, „W ojczyźnie Jezusa” wreszcie „Dziedzictwo” były szczególnie cenione przez rzesze telewidzów.

Jak dziennikarz współpracował m.in. w metropolitą lubelskim. Arcybiskup Stanisław Budzik przyznał, że wówczas „mógł bliżej poznać kapłana”. – Odkrywać, że jest człowiekiem inteligentnym, ale i mądrym życiowo, pracowitym i systematycznym, pełnym kultury, zaangażowanym, zatroskanym o Kościół, o zbawienie człowieka, roztropnie oceniającym rzeczywistość – podkreślała metropolita lubelski, który ostatni raz widział się z kapłanem w miniony czwartek.

  Ostatnie spotkanie z ks. Leszkiem Surmą wspominał także ks. Grzegorz Gut, wikariusz Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku. Zwracając się bezpośrednio do zmarłego proboszcza. – W sobotę spotkaliśmy się wraz z księżmi z parafii na obiedzie. Byłeś nadzwyczaj spokojny – relacjonował wikariusz. – Rozmawialiśmy o sprawach związanych z najbliższą niedzielą, końcem Adwentu i świętami. Planowaliśmy niedaleką przyszłość. Później rozeszliśmy się do swoich obowiązków. Ale w niedzielny poranek zaskoczyłeś nas wszystkich, bo nie przyszedłeś na mszę świętą, którą sam sobie wyznaczyłeś, by ją odprawiać. Zaniepokojeni znaleźliśmy ciebie już martwego. Byłeś z nami 6,5 roku. Dbałeś i piękno świątyni, liturgii, o dobro swoje parafii. Narzuciłeś bardzo duże tempo pracy. Czasami dziwiłem się gdzie tak się spieszysz. Dzisiaj już wiemy, że miałeś mało czasu i chciałeś wszystko najlepiej wypełnić. Na koniec powiedział: Często zwracałeś się do nas bezpośrednio mówiąc: Cześć Grzegorz. Dzisiaj mówimy w imieniu księży pracujących w tej parafii i parafian: „Cześć Leszek. Do zobaczenia w niebie”. 

Po mszy św. ciało zmarłego kapłana zostało przewiezione i złożone na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!