Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 maja 2024 r.
11:48

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

0 A A
Waldemar Jakson do wtorku był burmistrzem Świdnika. Od dzisiaj jest starostą świdnickim
Waldemar Jakson do wtorku był burmistrzem Świdnika. Od dzisiaj jest starostą świdnickim (fot. Katarzyna Nastaj)

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat był burmistrzem Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Radzie Powiatu Świdnickiego, o czym już informowaliśmy w poniedziałek, doszło do sojuszu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego z Prawem i Sprawiedliwością, choć po wyborach, które odbyły się 7 kwietnia wydawało się, że jakiekolwiek porozumienie można włożyć pomiędzy bajki. Komitet Wyborców Rodzina i Prawo (czytaj Prawo i Sprawiedliwość) zdobył 9 mandatów w 19-osobowej Radzie Powiatu i by mieć większość wystarczyło, by dogadał się z jednym z dwóch radnych Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Ci, jednak nie byli zainteresowani utrwalaniem „rodzinno-biznesowych” powiązań nie tylko w powiecie, ale i mieście, czemu dali wyraz także dzień później podczas pierwszej sesji Rady Miasta.

W sukurs zwycięzcom wyborów przyszli za to miejscowa Platforma Obywatelska i PSL. Szefowie lokalnych struktur dogadali się i zawarli porozumienie ponad podziałami. Na jego mocy wiceprzewodniczącym Powiatu w poniedziałek został Marcin Najda (poparcie PSL), a dzień później w Radzie Miasta Robert Syryjczyk z PO. W powiecie koalicjanci PiS otrzymać mieli ponadto stołek wicestarosty. I tak też się stało.

Wybory starosty świdnickiego – na to stanowisko Waldemara Jaksona zgłosił Dariusz Kołodzieczyk - poprzedziła dyskusja, w której pytania kandydatowi postanowili zadać radni opozycyjni. Łukasz Czemrys z Konfederacji zapytał czy Jakson jest członkiem jakiejś partii politycznej i z czego się utrzymuje, bo do wtorku był burmistrzem?

– Jestem członkiem PiS w chwili obecnej, a utrzymuje się z tego, co zaoszczędziłem – odpowiedział Jakson, dodając że złożył wniosek o emeryturę.

Jakub Osina, który startował z list Koalicji 15 Października rozpoczął z kolei od mocnych słów o „bandzie trojga: PiS, PSL, PO”, odnosząc się tym samym do zawartego porozumienia i zapytał, czy Jakson w sposób rekordowy, jak miało to miejsce w mieście, zadłuży także powiat. Jak przyznał z przekąsem zadał pytanie w imieniu radnego Roberta Syryjczyka z PO, który jeszcze nie tak dawno martwił się o stan gminnej kasy, przypominając że na koniec 2023 roku zadłużenie wynosiło ponad 83 miliony złotych.

- Czy taką politykę finansową zamierza pan ze swoimi koalicjantami z PSL i PO prowadzić także w starostwie? Czy chce pan ten rekord pobić w odniesieniu do budżetu starostwa? – pytał i prosił też o wskazanie najważniejszych inwestycji, które chce jako starosta Waldemar Jakson zamierza zrealizować w powiecie.

Jakson odpowiadając radnemu już na wstępie podkreślił, że ten stawiając pytanie użył inwektyw „banda trojga” i dalej powiedział. - Jeżeli będzie taka potrzeba i dla dobra powiatu, to będę to robił. - mówił o możliwej emisji obligacji i zaciąganiu kredytów. Jakson za przykład podał Lublin i prezydenta Krzysztofa Żuka, gdzie wskaźnik zadłużenia jest wielokrotnie wyższy, ale  dzięki tym pieniądzom udało się zrealizować wiele inwestycji. O tych, które będzie planował przeprowadzić poinformuje, jak zapadną uzgodnienia nowego Zarządu Powiatu z przedstawicielami gmin.

Za wyborem Waldemara Jaksona na starostę w tajnym głosowaniu było 14 z 18 obecnych na sesji radnych: z Rodziny i Prawa, PSL i PO , 4 zagłosowało przeciw.

– Bardzo dziękuje państwu za zaufanie. Dziękuję mojemu poprzednikowi, zarządowi, który wcześniej sprawował władzę – rozpoczął swoje wystąpienie nowy starosta i po chwili odniósł się do porozumienia, które doprowadziło do jego wyboru na funkcję starosty. - Głównym naszym celem było inicjowanie jak najbardziej racjonalnej i merytorycznej dyskusji o najważniejszych problemach powiatu świdnickiego, a nie to kto z jakiej partii jest, jakie ma poglądy formacyjne ,tylko to o chce zrobić dla naszych „Małych Ojczyzn” – mówił. - Jestem ogromnie zadowolony, że po raz pierwszy w historii powiatu zawarliśmy takie porozumienie „Małych Ojczyzn”, porozumienie ludzi którzy mają różne poglądy – powiedział Waldemar Jakson i po chwili na swojego zastępcę zgłosił Dariusza Kołodzieczyka, byłego starostę z PSL, ostatnio sekretarza w gminie Trawniki.

 - To bardzo doświadczony samorządowiec. Był starostą, jako burmistrz z nim współpracowałem mimo, że mieliśmy różne poglądy Na pewno będzie pomocny w pracy Zarządu i bardzo ważnym elementem tego Zarządu – przyznał starosta Jakson.

Za wyborem Dariusza Kołodziejczyka głosowało 13 radnych, 4 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

- Różne medialne informacje pojawiają się o tworzeniu tej koalicji. Podzielam głos pana starosty, będziemy starali się działać na rzecz wspólnego dobra powiatu świdnickiego – powiedział po wyborze Dariusz Kołodziejczyk.

Ostatnim punktem czwartkowej nadzwyczajnej sesji był wybór członka Zarządu Powiatu. Waldemar Jakson zgłosił do Zarządu na etatowego członka Annę Dygulską, sekretarza gminy Mełgiew. Za głosowało 15 radnych, przeciw było 2, wstrzymał się 1.

Przypomnijmy! W poniedziałek przewodniczącym Rady Powiatu został Andrzej Mańka (Rodzina i Prawo czytaj PiS), a wiceprzewodniczącymi Marcin Najda, który startował w wyborach z listy Trzeciej Drogi (PSL), sekretarz UM w Piaskach i radny Rodziny i Prawa Zbigniew Twaróg.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium