Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 maja 2024 r.
11:48

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Waldemar Jakson do wtorku był burmistrzem Świdnika. Od dzisiaj jest starostą świdnickim
Waldemar Jakson do wtorku był burmistrzem Świdnika. Od dzisiaj jest starostą świdnickim (fot. Katarzyna Nastaj)

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat był burmistrzem Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Radzie Powiatu Świdnickiego, o czym już informowaliśmy w poniedziałek, doszło do sojuszu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego z Prawem i Sprawiedliwością, choć po wyborach, które odbyły się 7 kwietnia wydawało się, że jakiekolwiek porozumienie można włożyć pomiędzy bajki. Komitet Wyborców Rodzina i Prawo (czytaj Prawo i Sprawiedliwość) zdobył 9 mandatów w 19-osobowej Radzie Powiatu i by mieć większość wystarczyło, by dogadał się z jednym z dwóch radnych Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Ci, jednak nie byli zainteresowani utrwalaniem „rodzinno-biznesowych” powiązań nie tylko w powiecie, ale i mieście, czemu dali wyraz także dzień później podczas pierwszej sesji Rady Miasta.

W sukurs zwycięzcom wyborów przyszli za to miejscowa Platforma Obywatelska i PSL. Szefowie lokalnych struktur dogadali się i zawarli porozumienie ponad podziałami. Na jego mocy wiceprzewodniczącym Powiatu w poniedziałek został Marcin Najda (poparcie PSL), a dzień później w Radzie Miasta Robert Syryjczyk z PO. W powiecie koalicjanci PiS otrzymać mieli ponadto stołek wicestarosty. I tak też się stało.

Wybory starosty świdnickiego – na to stanowisko Waldemara Jaksona zgłosił Dariusz Kołodzieczyk - poprzedziła dyskusja, w której pytania kandydatowi postanowili zadać radni opozycyjni. Łukasz Czemrys z Konfederacji zapytał czy Jakson jest członkiem jakiejś partii politycznej i z czego się utrzymuje, bo do wtorku był burmistrzem?

– Jestem członkiem PiS w chwili obecnej, a utrzymuje się z tego, co zaoszczędziłem – odpowiedział Jakson, dodając że złożył wniosek o emeryturę.

Jakub Osina, który startował z list Koalicji 15 Października rozpoczął z kolei od mocnych słów o „bandzie trojga: PiS, PSL, PO”, odnosząc się tym samym do zawartego porozumienia i zapytał, czy Jakson w sposób rekordowy, jak miało to miejsce w mieście, zadłuży także powiat. Jak przyznał z przekąsem zadał pytanie w imieniu radnego Roberta Syryjczyka z PO, który jeszcze nie tak dawno martwił się o stan gminnej kasy, przypominając że na koniec 2023 roku zadłużenie wynosiło ponad 83 miliony złotych.

- Czy taką politykę finansową zamierza pan ze swoimi koalicjantami z PSL i PO prowadzić także w starostwie? Czy chce pan ten rekord pobić w odniesieniu do budżetu starostwa? – pytał i prosił też o wskazanie najważniejszych inwestycji, które chce jako starosta Waldemar Jakson zamierza zrealizować w powiecie.

Jakson odpowiadając radnemu już na wstępie podkreślił, że ten stawiając pytanie użył inwektyw „banda trojga” i dalej powiedział. - Jeżeli będzie taka potrzeba i dla dobra powiatu, to będę to robił. - mówił o możliwej emisji obligacji i zaciąganiu kredytów. Jakson za przykład podał Lublin i prezydenta Krzysztofa Żuka, gdzie wskaźnik zadłużenia jest wielokrotnie wyższy, ale  dzięki tym pieniądzom udało się zrealizować wiele inwestycji. O tych, które będzie planował przeprowadzić poinformuje, jak zapadną uzgodnienia nowego Zarządu Powiatu z przedstawicielami gmin.

Za wyborem Waldemara Jaksona na starostę w tajnym głosowaniu było 14 z 18 obecnych na sesji radnych: z Rodziny i Prawa, PSL i PO , 4 zagłosowało przeciw.

– Bardzo dziękuje państwu za zaufanie. Dziękuję mojemu poprzednikowi, zarządowi, który wcześniej sprawował władzę – rozpoczął swoje wystąpienie nowy starosta i po chwili odniósł się do porozumienia, które doprowadziło do jego wyboru na funkcję starosty. - Głównym naszym celem było inicjowanie jak najbardziej racjonalnej i merytorycznej dyskusji o najważniejszych problemach powiatu świdnickiego, a nie to kto z jakiej partii jest, jakie ma poglądy formacyjne ,tylko to o chce zrobić dla naszych „Małych Ojczyzn” – mówił. - Jestem ogromnie zadowolony, że po raz pierwszy w historii powiatu zawarliśmy takie porozumienie „Małych Ojczyzn”, porozumienie ludzi którzy mają różne poglądy – powiedział Waldemar Jakson i po chwili na swojego zastępcę zgłosił Dariusza Kołodzieczyka, byłego starostę z PSL, ostatnio sekretarza w gminie Trawniki.

 - To bardzo doświadczony samorządowiec. Był starostą, jako burmistrz z nim współpracowałem mimo, że mieliśmy różne poglądy Na pewno będzie pomocny w pracy Zarządu i bardzo ważnym elementem tego Zarządu – przyznał starosta Jakson.

Za wyborem Dariusza Kołodziejczyka głosowało 13 radnych, 4 głosowało przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

- Różne medialne informacje pojawiają się o tworzeniu tej koalicji. Podzielam głos pana starosty, będziemy starali się działać na rzecz wspólnego dobra powiatu świdnickiego – powiedział po wyborze Dariusz Kołodziejczyk.

Ostatnim punktem czwartkowej nadzwyczajnej sesji był wybór członka Zarządu Powiatu. Waldemar Jakson zgłosił do Zarządu na etatowego członka Annę Dygulską, sekretarza gminy Mełgiew. Za głosowało 15 radnych, przeciw było 2, wstrzymał się 1.

Przypomnijmy! W poniedziałek przewodniczącym Rady Powiatu został Andrzej Mańka (Rodzina i Prawo czytaj PiS), a wiceprzewodniczącymi Marcin Najda, który startował w wyborach z listy Trzeciej Drogi (PSL), sekretarz UM w Piaskach i radny Rodziny i Prawa Zbigniew Twaróg.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium