W Lublinie działa telefon zaufania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Można tam otrzymać całodobową i bezpłatną pomoc psychologiczną.
W Lublinie funkcjonują dwa numery, pod którymi można otrzymać pomoc. Jeden z nich działa w ramach projektu „POMOC kontra przemoc”, który realizuje Centrum Interwencji Kryzysowej.
Wsparcia udziela psycholog, który specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Numer 789 777 981 działa od poniedziałku do piątku w godz. 14-22 oraz w weekendy od godz. 9 do 14.
Oprócz tego, osoby w kryzysie mogą skorzystać z całodobowego telefonu zaufania. Pomoc jest udzielania wszystkim potrzebującym, czyli zarówno młodzieży, dzieciom jak i dorosłym. Psycholog dyżuruje pod numerem 733 588 900.
- Najmłodsi, mierząc się z trudnościami codziennego życia, potrzebują profesjonalnej pomocy świadczonej przez osoby, które specjalizują się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dlatego miasto systematycznie poszerza ofertę działań skierowanych do potrzebujących. Jedną z takich form jest telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. Społecznych.
Trwa akcja „Bezpieczne wakacje”, podczas której pracownicy CIK jeżdżą do Placówek Wsparcia Dziennego, Domów Kultury oraz instytucji organizujących półkolonie i zajęcia dla najmłodszych, aby opowiedzieć o telefonie zaufania i o sposobach na rozwiązywanie konfliktów.
Ma to uświadomić młodzież, że nie muszą mierzyć się z problemem sami, a pomoc i wsparcie są łatwodostępne. Projekt „POMOC kontra przemoc” kosztował 322 tys. zł, z czego 305,5 tys. zł pochodzi z funduszy UE. Weekendowy telefon zaufania funkcjonuje dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego.