Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 sierpnia 2021 r.
19:28

Tak się bawi Baranów, czyli powiatowe dożynki na ludowo [zdjęcia]

Biesiadne przyśpiewki, tradycyjne stroje, domowej roboty smakołyki, miód z lokalnych pasiek, podziękowania dla rolników, misternie plecione wieńce, a nawet wizyta "marszałka Piłsudskiego" - tak wyglądały niedzielne Dożynki Powiatu Puławskiego w Baranowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy powiatu puławskiego lubią ludowe tradycje, które mimo upływu lat, przetrwały i mają się dobrze. Na baranowskich błoniach w niedzielę można było obejrzeć wiele zabytkowych przedmiotów, spróbować tradycyjnej kuchni i posłuchać ludowej muzyki. - Pokazujemy wiejską chatę w starym wydaniu. Mamy tutaj maglownicę, tarę, lniane koszule, a także wypiekane w dawnym piecu smaczne podpłomyki. Przedłużamy w ten sposób naszą tradycję - opowiada Barbara Jemioł z Klubu Twórców Ludowych w Puławach.

Wiejską kulturę zaprezentowały także panie z Klementowic i Olesina w gminie Kurów. - To jest taki ludowy misz-masz, mamy kwiaty, owoce, dekoracje, serwety, rzeźby, obrazy naszej malarki, a także koguta, który jest symbolem naszej gminy - opowiada Halina Rodzik.

Duże brawa od zgromadzonej przed sceną publiczności otrzymały gospodynie z Baranowa tworzące "grupę obrzędową" oraz chór "Pokolenie". Artystki zaprezentowały wiązankę ludowych tańców i przyśpiewek, który zakończyły tradycyjnym polonezem z udziałem starosty powiatu, Danuty Smagi oraz wójta Mirosława Grzelaka.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko lokalnej grupy rekonstrukcji historycznej. Baranowscy miłośnicy polskiego wojska z lat 20-tych i 30-tych XX wieku, w epokowych mundurach, przyciągali wzrok.

- Jesteśmy hobbystami. Nasza grupa powstała rok temu z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dzięki gminnemu projektowi otrzymaliśmy mundury polskiej piechoty z czasów wojny polsko-bolszewickiej - mówi Piotr Wiącek, dyrektor szkoły w Baranowie, w grupie odtwarza postać generała. Porucznikiem jest Sylwester Jóźwik. - Mamy repliki karabinów mauser, pistolety, termos, lornetkę, motocykl z 1939 roku. Cały czas dochodzą nowe artefakty - przyznaje.

Nie zabrakło także marszałka Piłsudskiego. W tę postać wciela się Stanisław Mazurek, mieszkaniec Czołny. - Jestem zaszczycony, że powierzono mi taką rolę. Dzięki niej stałem się rozpoznawalny, niektórzy zwracają się do mnie "panie marszałku", robią zdjęcia. To bardzo miłe - mówi sobowtór wodza.

Tradycje gminy to także pszczelarstwo. Podczas dożynek lokalne koło pszczelarzy pokazało m.in. przeszklony ul z pszczelą rodziną. Pokazali także proces wirowania miodu i zapraszali do degustacji.

- Ja pszczelarstwem zajmuję się od dziecka, to rodzinna tradycja. To samo robił mój ojciec i dziadek. Niestety coraz trudniej o następców - przyznaje Ryszard Ziarek, jeden z członków baranowskiego koła. Pszczelarze apelują do rolników, by ci szanowali ich pracę i nie opryskiwali pól w godzinach porannych. Proszą także zarządców dróg o więcej miododajnych drzew przy drogach (np. akacje, lipy).

Zgodnie z dożynkowym zwyczajem, nie zabrakło także konkursu wieńców, dzielenia się chlebem i podziękowań dla rolników od przedstawicieli samorządowej i centralnej władzy. - Dziękuję za wysiłek wkładany w uprawę ziemi oraz zaangażowanie, które przyczynia się do rozwoju gospodarczego powiatu - mówiła starosta, Danuta Smaga. - Jestem wdzięczny rolnikom za to, że zapewniacie bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju - dodał poseł Krzysztof Szulowski.

Na scenie wystąpili m.in. Bystre Babki z Wąwolnicy, Duet Saksofonowy z Końskowoli, Puławska Orkiestra Dęta, Chór Ziemi Baranowskiej, Zespół Kalina z Markuszowa, Kapela Krzysztofa Kałdunka z Kurowa, Natalia Kosmowska, a także zespoły Masters i ZajeFajni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium