Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

18 maja 2024 r.
10:10

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A
(fot. Robert Kazimierski. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie)

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Włodawa to jedno z najstarszych miast w dolinie środkowego Bugu. Miejscowość istniała już w pierwszej połowie XIII wieku, wchodząc w skład Księstwa Halicko-Wołyńskiego. Pierwsze wzmianki w źródłach pisanych potwierdzające istnienie Włodawy pochodzą z poł. XIII w. Od końca XIV w. nurtem rzeki Włodawki przebiegała granica między Koroną, a Wielkim Księstwem Litewskim. Właśnie wtedy Włodawa po raz pierwszy stała się miastem granicznym. W 1475 r. dobra włodawskie przeszły w posiadanie książęcego rodu Sanguszków. W czasie ich ponad stuletniego panowania Włodawa stała się ważnym ośrodkiem handlu i tranzytu, co więcej dzięki staraniom księcia Andrzeja Sanguszki otrzymała prawa miejskie. Położenie nad rzeką Bug, przy ważnym szlaku spławu zboża oraz towarów i półfabrykatów leśnych (dziegieć, popiół, smoła, węgiel drzewny) do Gdańska, sprzyjało rozwojowi miasta. Włodawa była zatem od czasu swego powstania miastem trzech grup narodowościowych: polskiej, ruskiej i żydowskiej. Wiek XVI był okresem dobrobytu w dziejach Włodawy, która na mocy unii lubelskiej pozostała miastem granicznym między Koroną a Wielkim Księstwem Litewskim, czerpiąc z tego faktu dalsze korzyści gospodarcze.
Pod koniec XVI wieku drogą koligacji miasto przeszło w ręce możnej i wpływowej rodziny Leszczyńskich. Za ich czasów Włodawa stała się istotnym ośrodkiem protestantyzmu. Trwające od połowy XVII w. wojny zahamowały pomyślny rozwój miasta. Najpierw w 1648 r. podczas powstania Chmielnickiego, kozacko-tatarskie wojska wracając spod Zamościa zajęły miasto, zrabowały je i spaliły, mordując znaczną część mieszkańców. Później w 1657 r. przeszły tędy wojska szwedzkie niszcząc ponownie odbudowujące się miasto. W pożarze podczas potopu szwedzkiego spłonęły dokumenty lokacyjne i przywileje Włodawy.
Po niespokojnych latach dobra włodawskie przejął Rafał Leszczyński, późniejszy podskarbi wielki koronny i ojciec przyszłego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. Pod koniec XVII w. dobra włodawskie nabył Ludwik Konstanty Pociej, późniejszy hetman polny litewski, właściciel pobliskiej Różanki. Pociej dbał o rozwój Włodawy i cieszył się opinią dobrego gospodarza. To on sprowadził zakon paulinów z Jasnej Góry i zbudował im klasztor. Następnie dobra włodawskie przeszły we władanie podskarbiego litewskiego Jerzego Flemminga, za którego czasów nastąpił istotny rozwój Włodawy. Tutejsze słynne targi, na których handlowano bydłem, końmi i owcami, sprowadzanymi z Ukrainy i Wołynia, przynosiły miastu znaczne dochody. Włodawa stała się także centralnym punktem transportu rzecznego na linii Bug-Wisła i jednym z najważniejszych portów rzecznych Bugu. Za czasów Czartoryskich nastąpiło uporządkowanie układu przestrzennego miasta przez nadanie mu regularnej, barokowej zabudowy. W wyniku III rozbioru Polski w 1795 r. miasto znalazło się pod zaborem austriackim. Od 1809 r. miasto należało do Księstwa Warszawskiego, a następnie od 1815 r. na mocy Kongresu Wiedeńskiego wchodziło w skład zależnego od Rosji Królestwa Polskiego.
Podczas powstania styczniowego mieszkańcy Włodawy oraz rejonu włodawskiego nie byli bierni i włączyli się w nurt działań patriotycznych. Okolice Włodawy wielokrotnie były areną walk i potyczek w trakcie insurekcji, tj. Adamki (7 marca 1863 r.), Luta (7 marca 1863 r.), Suchawa-Wyryki (6 lipca 1863 r.), Urszulin (7 lipca 1863 r.), Wytyczno (7 listopada 1863 r.). Po powstaniu styczniowym Włodawa utraciła status miasta prywatnego, stając się własnością rządu carskiego.
Na skutek ustanowienia we Włodawie siedziby powiatu, a także dzięki budowie połączenia kolejowego z Chełmem i Brześciem Litewskim, po okresie zastoju z I poł. XIX w. nastąpiło ożywienie gospodarcze miasta. Po wybuchu I wojny światowej, od 1915 r. Włodawa była okupowana przez wojska niemieckie. Ludność Włodawy boleśnie odczuła lata wojny. W odrodzonej Polsce Włodawa przestała być miastem granicznym. W okresie międzywojennym mieszkali tu przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. Dominującą grupą etniczno-wyznaniową byli Żydzi, a miasto było wówczas typowy sztetlem. Wybuch II wojny światowej położył kres temu wielowiekowemu współistnieniu wielu narodów i religii.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

28-latka dachowała audi. Wiozła dwójkę dzieci

Młoda kobieta dachowała audi. Przewoziła dwójkę dzieci. Była pijana.

Z piłą spalinową do teściowej. Żonie też groził

Z piłą spalinową do teściowej. Żonie też groził

Groził żonie i teściowej piłą spalinową. Straszył, że spali dobytek. 59-latek z gminy Hanna jest już za kratkami.

Kiełbaski na grilla? Dzisiaj zakupy można zrobić bez problemu

Kiełbaski na grilla? Dzisiaj zakupy można zrobić bez problemu

Dzisiaj zrobimy zakupy we wszystkich sklepach. 30 czerwca wypada niedziela handlowa.

Wiktor Lenard (z piłką) to król strzelców lubelskiej klasy okręgowej

Wiktor Lenard z Avii II Świdnik wygrał klasyfikację najlepszych strzelców lubelskiej klasy okręgowej

W drugim zespole Avii pojawił się zawodnik, który dysponuje niesamowitym instynktem strzeleckim. Wiktor Lenard w tym sezonie zdobył aż 36 bramek i pewnie wygrał wyścig o koronę króla strzelców.

Skracają kursy, dodają przystanki. Zmiany od poniedziałku
Lublin

Skracają kursy, dodają przystanki. Zmiany od poniedziałku

Od poniedziałku nastąpią drobne zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej. Na przykład na trasie linii nr 78 pojawią się nowe przystanki

Uczestnicy 3. edycji programu. W środku Renata Zalewska
Międzyrzec Podlaski

Gratka dla fanów Farmy. Renia zaprosiła przyjaciół

Farma przyjedzie do Międzyrzeca Podlaskiego. Uczestniczką trzeciej edycji tego popularnego programu była Renata Zalewska, który pochodzi spod Międzyrzec.

Polskie piłkarki ręczne zdobyły brązowy medal Akademickich Mistrzostw Świata
ZDJĘCIA
galeria

Polskie piłkarki ręczne zdobyły brązowy medal Akademickich Mistrzostw Świata

Do przerwy nie było najlepiej, ale w drugiej połowie piłkarki ręczne reprezentacji Polski przechyliły szalę na swoją stronę i pokonały Czeszki 22:18. Dzięki temu zdobyły brązowe medale Akademickich Mistrzostw Świata.

Radny Marek Dzyr (PiS), jeden ze współautorów zwycięskiego projektu- tężni solankowej. Zaproponował, by usunąć zapis o kosztach inwestycji w regulaminie BO
budżet obywatelski

Koszt utrzymania inwestycji? Radni nie zgodzili się na taki zapis

Koszty utrzymania inwestycji - taki zapis miał się znaleźć w regulaminie budżetu obywatelskiego, ale radni nie zgodzili się na to. Jednak kilka zmian w tegorocznej edycji się pojawi.

Kolarki finiszują w Kazimierzu Dolnym. Utrudnienia w ruchu

Kolarki finiszują w Kazimierzu Dolnym. Utrudnienia w ruchu

Jeśli wybieracie się dzisiaj do Kazimierza Dolnego lub Nałęczowa, to lepiej zapoznajcie się z utrudnieniami w ruchu. W miasteczku nad Wisłą odbędzie się finałowy etap wyścigu Tour De Pologne Women.

Nad Jeziorem Białym nie zabrakło słońca, czystej wody i dobrej zabawy
NASZA AKCJA
galeria

Nad Jeziorem Białym nie zabrakło słońca, czystej wody i dobrej zabawy

W Okunince nad Jeziorem Białym – wakacyjnej stolicy województwa lubelskiego – zainaugurowaliśmy w sobotę naszą letnią akcję „Spotkajmy się na wodą”. Nie zabrakło słońca, czystej wody i dobrej zabawy.

144 pomysły na Lublin. Do wydania prawie 15 mln złotych

144 pomysły na Lublin. Do wydania prawie 15 mln złotych

144 z 216 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego z pozytywną oceną. Teraz to mieszkańcy zdecydują o 14,7 mln zł.

Motor w końcówce sparingu z Widzewem zdobył dwa gole i wygrał 2:1

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Jakość, a nie ilość, każdy transfer musi być przemyślany

Motor Lublin w dwóch meczach z rywalami z ekstraklasy zanotował remis i zwycięstwo. W sobotę drużyna Mateusza Stolarskiego pokonała w Łodzi tamtejszy Widzew 2:1. A trzeba dodać, że w składzie zabrakło: Bartosza Wolskiego czy Arkadiusza Najemskiego.

Człowiek z PSL pokieruje oddziałem KRUS. Poprzednika z PiS odwołano
biała podlaska

Człowiek z PSL pokieruje oddziałem KRUS. Poprzednika z PiS odwołano

Jest nowy kierownik oddziału KRUS w Białej Podlaskiej. Związany z PSL Marek Kupraniuk został powołany bez konkursu.

Kultowe potańcówki w skansenie wróciły. Na parkiecie tłumy
zdjęcia/ wideo
galeria
film

Kultowe potańcówki w skansenie wróciły. Na parkiecie tłumy

W sobotę Muzeum Wsi Lubelskiej przeniosło w czasie na przedwojenną prowincję. Przy świetle lampionów, w rytm szlagierów, wirowały setki osób na pierwszej w tym sezonie potańcówce.

Reprezentacja Niemiec drugim ćwierćfinalistą Euro 2024

Euro 2024: Burza i przerwanie meczu nie przeszkodziły Niemcom w awansie do ćwierćfinału

W drugim meczu 1/8 finału Euro 2024 reprezentacja Niemiec nie miała  żadnych kłopotów z pokonaniem Duńczyków. Gospodarze imprezy wbili ekipie ze Skandynawii dwa gole i z dużym spokojem zameldowali się w najlepszej ósemce turnieju

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium