Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 czerwca 2019 r.
19:53

Ten 500-letni zabytek Lublina nie jest zbyt znany. Zostanie wyremontowany, pojawi się iluminacja

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Kilkusetletnia półbaszta będąca fragmentem murów obronnych Lublina zostanie poddana gruntownej renowacji. Odtworzone będą jej drewniane elementy, budowla zyska też efektowne podświetlenie. Większość kosztów pokryje unijna dotacja, o którą Lublin wystarał się wspólnie z ukraińskim Łuckiem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Półbaszta skryta na jednym z podwórek przy Jezuickiej nie zalicza się do najbardziej znanych zabytków miasta. Teraz ma szansę na zasłużoną sławę.

– To bardzo ważny obiekt dla dziedzictwa historycznego Lublina. Wydawałoby się, że taki niepozorny, położony na uboczu. Ale mamy do czynienia z najlepiej zachowaną częścią średniowiecznych obwarowań miasta – podkreśla Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – Ta baszta powstała na przełomie XV i XVI w., kiedy rozbudowywano lubelskie obwarowania i dzięki różnym zrządzeniom historii przetrwała do naszych czasów w stanie prawie niezmienionym.

Budowla została wzniesiona prawie 500 lat temu, gdy coraz bardziej powszechna stawała się broń palna. – W tym czasie różne miasta europejskie, w tym Lublin, były na nowo umacniane. Przebudowywane były mury miejskie i wieża była jednym z elementów dostosowania obwarowań do broni palnej. Jej wysunięcie przed mury miało dawać możliwość ostrzału przedpola i fosy, żeby wróg nie mógł się bliżej dostać – opowiada Mącik i zwraca uwagę na to, że podobnych budowli było więcej, co wiadomo choć z jednej ze starych map. – Od miejsca gdzie dzisiaj znajduje się katedra do Bramy Krakowskiej były trzy takie baszty. Zachowała się tylko ta jedna.

Jeszcze w tym roku powinien się tu zacząć remont. – Budynek wymaga prac konserwatorskich. Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale ekspertyzy to potwierdzają – przyznaje konserwator.

Miasto ma już komplet pozwoleń, teraz wybiera wykonawcę prac. – Struktura baszty zostanie zakonserwowana, będą też dodane drewniane podesty uczytelniające to, jak baszta wyglądała – zapowiada Mącik. Pojawi się również iluminacja. Władze miasta, które jest właścicielem zabytku, nie zdecydowały się na jego przeszklenie. – Mogłoby to dodać pewnych możliwości użytkowych, ale uznaliśmy, że byłoby to zbyt mocną ingerencją w jej autentyczną formę. 500 lat temu nie budowano wieży w taki sposób, żeby była przeszklona od środka.

– Chcielibyśmy, żeby ta baszta była dostępna dla turystów, żeby stała się elementem szlaków turystycznych, żeby o niej opowiadano – podkreśla Krzysztof Łątka, dyrektor Wydziału Projektów Nieinwestycyjnych w Urzędzie Miasta Lublin. Na zlecenie Ratusza przygotowana ma być również obszerna publikacja na temat średniowiecznych obwarowań miasta.

Ratusz zapowiada również, że na pl. Łokietka po stronie ul. Królewskiej stanie makieta wzgórza zamkowego w formie sporego metalowego odlewu. Ma być nie tylko kolejną atrakcją, ale też ułatwieniem dla osób słabowidzących i niewidomych. – Dzięki takim makietom mogą zwiedzać Stare Miasto, poczuć je swoim dotykiem – wyjaśnia Łątka.

Większość kosztów zabezpieczenia baszty i wykonania makiety pokryje unijna dotacja przyznana na wspólne działania Lublina i ukraińskiego Łucka, gdzie odnawiana będzie wieża Czartoryskich. Tamtejsze władze spodziewają się, że w ciągu dwóch najbliższych dwóch tygodni uda im się rozstrzygnąć przetarg na prace budowlane w swoim zabytku. Ma tam powstać interaktywne muzeum średniowiecznego rycerstwa oraz wystawa w lochach.

Liczący 220 tys. mieszkańców Łuck od 23 lat jest miastem partnerskim Lublina i zwłaszcza teraz chwali sobie tę współpracę. – Dla Ukrainy jest to ważne, bo jesteśmy w stanie wojny i dla nas ważna rzecz mieć kolegów – mówi Wikoria Homonec, odpowiedzialna w łuckim urzędzie miejskim za współpracę międzynarodową.

Z tej samej unijnej dotacji finansowana była tegoroczny Festiwal Legend Lubelskich, który odbywał się w weekend w Lublinie. Dofinansowanie będzie wykorzystane również przy przyszłorocznej edycji festiwalu.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty