Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 września 2023 r.
17:37

Ten podstępny rak atakuje około 25 proc. polskich kobiet. Przyjdź na bezpłatne konsultacje

0 A A
Marsz Różowej Wstążki i darmowe konsultacje ze specjalistami już w ten piątek
Marsz Różowej Wstążki i darmowe konsultacje ze specjalistami już w ten piątek (fot. Archiwum)

Przed nami Marsz Różowej Wstążki, który jest symbolem walki z rakiem piersi. W najbliższy piątek, w ramach wydarzenia będzie możliwość wysłuchania prelekcji oraz bezpłatnej konsultacji ze specjalistami z SPSK1.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Październik od lat jest miesiącem świadomości raka piersi. Jest to najczęściej występujący nowotwór u kobiet, a z każdym kolejnym rokiem liczba zachorowań wzrasta. Jak czytamy na portalu zwrotnikraka.pl, szacuje się, że co roku diagnozuje się raka piersi u blisko 1,7 miliona kobiet na świecie, z czego ponad 500 tys. chorych umiera. W Polsce, ten rodzaj nowotworu jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród kobiet. Co roku, na przełomie września i października przypomina się, jak ważna jest profilaktyka, która może pozwolić na wcześniejszą diagnozę, szybsze i skuteczniejsze leczenie, co z kolei może znacząco wydłużyć długość życia.

W tym roku obchody przypominające o tym, jak istotna jest profilaktyka odbędą się 29 września. Wydarzenie rozpocznie się o 13 w lubelskim ratuszu, gdzie lekarze z SPSK1 opowiedzą nie tylko o raku piersi, ale o całym spektrum chorób ginekologicznych. Prelekcje mają przybliżyć kobietom jak rozpoznać objawy choroby i co należy zrobić, aby uchronić się przed zachorowaniem.

- Zapraszamy na panel ekspercki specjalistów, którzy wystąpią w ramach cyklu Eksperckich Spotkań Ginekologiczno - Onkologicznych PTGO "Dbam o siebie - dbam o swoje zdrowie". Prelekcje, jakie będzie można wysłuchać to: „Siła profilaktyki - szczepienia przeciwko HPV oraz badania cytologiczne”, „O profilaktyce raka piersi” i „Idzie raczek nieboraczek - lepiej zapobiegać niż leczyć” – zaprasza Anna Guzowska, rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

O godzinie 14 rozpocznie się Marsz Różowej Wstążki, gdzie uczestnicy przejdą z pl. Łokietka na pl. Litewski. Tam na chętnych będą czekały stoiska informacyjne i darmowe konsultacje specjalistów z kilku lubelskich szpitali, w tym z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1. To okazja, aby porozmawiać z lekarzami bez konieczności czekania w kolejkach do specjalistów.

- Po raz kolejny wspólnie przejdziemy ulicami naszego miasta, by okazać wsparcie i solidarność z wszystkimi osobami chorującymi na nowotwór piersi. Spotkanie będzie także okazją do poszerzenia naszej wiedzy o tej chorobie i przypomnienia o tym, jak ważna w jej przypadku jest profilaktyka. Według badań, wcześnie wykryty rak piersi jest w zdecydowanej większości przypadków całkowicie wyleczalny – mówi Monika Lipińska, zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin.

Podczas wydarzenia będzie możliwość porozmawiać i poradzić się m.in. kobiet z Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek, zrobić badania profilaktyczne czy zapisać się na mammografię. Swoją ofertę badań przedstawią przedstawiciele z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Centrum Medycznego Sanitas oraz Centrum Medycznego Luxmed. Ten dzień dopełnią występy artystyczne w wykonaniu zespołu „Sławiniacy” oraz grup tanecznych z Domu Kultury Łęgi, Centrum Rozwoju Dziecka i zespołu FLY FIVE.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty