Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

18 grudnia 2019 r.
17:22

To miasto nie podniosło podatków. "Musimy złożyć tyle projektów, ile to możliwe"

Autor: Zdjęcie autora wz
3 11 A A
Prezydent Chełma Jakub Banaszek był gościem porannej rozmowy Radia Lublin
Prezydent Chełma Jakub Banaszek był gościem porannej rozmowy Radia Lublin (fot. Radio Lublin )

Prezydent chce oddłużyć miasto o 5 milionów złotych. Kreatywna księgowość? „Nie. Tam, gdzie są możliwe oszczędności, szukamy ich. Tam, gdzie można obniżyć koszty, obniżamy je”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– A wszystko po to, żeby wyprowadzić miasto z tej trudnej sytuacji, w której je zastaliśmy – zaznaczył prezydent Chełma Jakub Banaszek, który był gościem wtorkowej, porannej rozmowy Radia Lublin.

Banaszek rządzi miastem od roku. – Na koniec grudnia mieliśmy się spotkać z 182 milionowym zadłużeniem – powiedział Jakub Banaszek w rozmowie z red. Tomaszem Nieśpiałem. – Jednak nie wyemitujemy zaplanowanych wcześniej obligacji, oddłużymy miasto o 5 milionów złotych i dług będzie mniejszy niż na koniec 2018 roku, gdy przejmowałem finanse miasta – zadeklarował prezydent.

Nie oznacza to radykalnej poprawy chełmskich finansów, ale jest to krok w dobrym kierunku. I to nie kosztem mieszkańców, bo jak dodał prezydent: Chełm jest pierwszym ze średnich miast województwa lubelskiego, które nie podniosło w tym roku podatków.

Jak udało się ustabilizować miejskie finanse? – Zacisnęliśmy mocno pasa, wprowadziliśmy pakiet oszczędności. Do tego doszła reorganizacja oświaty oraz Urzędu Miasta, a także większa ściągalność podatków. To wszystko dało nam większe środki. Ponadto, podjęliśmy decyzję, że będziemy realizować inwestycje ze środków zewnętrznych – unijnych i budżetu państwa przez uzyskanie dofinansowania. Staramy się nie realizować inwestycji z budżetu miasta, bo po prostu nas na to nie stać – powiedział Jakub Banaszek.

Padło też pytanie o to, czy budżet uratuje między innymi sprzedaż Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

– Spółka nie inwestowała i stanęliśmy pod ścianą, w ciągu dwu i pół roku należy przeprowadzić modernizację, która jest wyceniana na 80–90 milionów złotych. Spółka sama w sobie nie ma zdolności kredytowej, miasto nie ma również takich możliwości finansowych – zaznaczył Banaszek.

Tymczasem ciepłownia musi zostać zmodernizowana do 1 stycznia 2023 roku. Po tym czasie, w przypadku niedostosowania przedsiębiorstwa do unijnych przepisów, miasto zapłaci bardzo wysoką karę i spółka MPEC przestanie istnieć. Dlaczego świetnie prosperujące przedsiębiorstwo nagle stanęło na krawędzi upadku?

– Zwlekano z wykupem praw do emisji dwutlenku węgla, a w międzyczasie cena podskoczyła z 7 euro do ponad 20 euro – zaznaczył prezydent Chełma. Gdy pojawi się inwestor, a PGE Energia przedstawiło już swoje analizy dotyczące chełmskiej spółki ciepłowniczej, pojawią się też rozwiązania problemu i fundusze, które będzie można przeznaczyć na realizację miejskich inwestycji.

Jakub Banaszek podkreślał również, że Chełm chce maksymalnie wykorzystać kończącą się perspektywę unijną. – Musimy złożyć tyle projektów, ile to możliwe. Między innymi na rewitalizację znajdującego się w centralnym punkcie miasta placu im. Edwarda Łuczkowskiego.

Z drugiej strony musimy się przygotowywać do nowej perspektywy unijnej, bo być może będzie to ostatnia tak dobrze premiowana perspektywa, gdzie samorządy będą mogły pozyskiwać kilkadziesiąt procent dofinansowania – tłumaczył.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Komunikaty