Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

2 czerwca 2024 r.
15:36

To muzeum powstało 20 lat temu. Upamiętnia tragiczne zdarzenia

Autor: Zdjęcie autora Oprac. ak
0 A A

Mija 20 lat odkąd na terenie dawnego obozu koncentracyjnego powstało Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu. Upamiętnia dramat setek tysięcy Żydów z Polski i innych krajów Europy pomordowanych tutaj w latach 1942-1943.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Okrągła rocznica utworzenia Muzeum Miejsca Pamięci w Bełżcu przypada na 3 czerwca. Ale jeszcze wcześniej, bo w 1987 roku pochodzący z Tomaszowa Lubelskiego Miles Lerman, przewodniczący Rady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, wystąpił z apelem do świata o godne upamiętnienie ofiar obozu zagłady w Bełżcu.

– Dzięki tym staraniom w 1995 roku podpisana została umowa pomiędzy rządem polskim a Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, w ramach której na terenie byłego obozu zagłady w Bełżcu zaplanowano przygotowanie upamiętnienia blisko 500 tys. zamordowanych tu osób – przypomina Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowemu Muzeum na Majdanku, któremu placówka w Bełżcu podlega.

Następnie przyszedł czas na wybór projektu architektonicznego, zgromadzenie niezbędnych funduszy i wreszcie budowę Muzeum Miejsca Pamięci, które w obecnym kształcie zostało wybudowane w 2004 roku. Prezentowana jest w nim stała wystawa dokumentująca dzieje SS-Sonderkommando Belzec na tle nazistowskiej polityki eksterminacyjnej wobec Żydów.

– Eksponowane tam przedmioty to m.in. prywatne rzeczy osób zgładzonych w obozie. W dawnym budynku komendantury realizowane są lekcje muzealne i warsztaty dla młodzieży z Polski i zagranicy. Ofiary tego miejsca upamiętnia pomnik-cmentarz. Centralną część tworzy wzgórze z masowymi grobami, które przecina wąska droga nazywana Szczeliną. U jej wylotu, w miejscu przypuszczalnej lokalizacji komór gazowych, znajduje się Nisza Ohel z imionami pomordowanych – informuje Kowalczyk-Nowak.

W 20 lat od powstania tego miejsca odbędą się jubileuszowe uroczystości. Program obejmuje m.in. prelekcje dotyczące powstawania muzeum i upamiętnienia terenu byłego obozu zagłady w Bełżcu oraz międzynarodową konferencję pt. „Museum exhibitions in the Holocaust memorials: from Bełżec to Sobibór”. Uczestniczyć w niej będą przedstawiciele najważniejszych muzeów i organizacji zajmujących się pielęgnowaniem pamięci o ofiarach Holokaustu i drugiej wojny światowej.

W zaplanowanych wydarzeniach można wziąć udział w dniach 3–5 czerwca, a w konferencji online poprzez rejestrację na stronie internetowej muzeum.

Szczegółowy program obchodów:

3 czerwca (poniedziałek)

17:00 – Inauguracja jubileuszu pod hasłem „Dzień, który stał się historią: otwarcie Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu"

17:10 – Prezentacja fotografii i materiałów dokumentujących uroczystość otwarcia Muzeum w 2004 r.

17:40 – Wykład Tomasza Hanejki, kierownika Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, dotyczący pierwszych inicjatyw upamiętnienia ofiar niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu oraz powstania muzeum i nowego upamiętnienia tworzonego we współpracy z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i American Jewish Committee

18:00 – Panel dyskusyjny z udziałem osób zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci o ofiarach niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu

18:30 – „Dwie Dekady Pamięci: Muzeum w refleksji i rozwoju" : wykład dr Ewy Koper na temat roli muzealnika w pielęgnowaniu pamięci oraz działalności edukacyjnej Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, oraz pozyskiwania danych personalnych i fotografii ofiar obozu zagłady w ramach projektu pt. „Każda ofiara ma imię”

19:00 – Zapalenie zniczy w Niszy Ohel

4 czerwca (wtorek)

14:00–15:00 – Otwarcie konferencji i powitania: Tomasz Kranz (Państwowe Muzeum na Majdanku), Sara Bloomfield (United States Holocaust Memorial Museum), Eric Pickles (przewodniczący brytyjskiej delegacji w IHRA), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

15:00–15:30 – Andrew Baker (American Jewish Committee), “Bełżec 20 Years ago. About the Creation of the Museum and Memorial”

15:30–16:30 – Zofia Wóycicka (Uniwersytet Warszawski), “Exhibitions at Holocaust Sites – an Overview Attempt”

17:30–19:00 – Debata panelowa “Exhibitions at Memorial Sites and their Impact on the Holocaust Memory and Education – an International Perspective”. Uczestnicy: Christian Dürr (Mauthausen Memorial), Jacek Nowakowski (United States Holocaust Memorial Museum), Adelina Hetnar (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau), James Bulgin (Imperial War Museum), prowadzenie: Łukasz Mrozik (Państwowe Muzeum na Majdanku)

5 czerwca (środa)

12:00–12:40 – Annemiek Gringold (Jewish Culture Quarter in Amsterdam), “The Holocaust Museums from the Dutch Perspective”

12:40–13:20 – Piotr Trojański (Uniwesytet Pedagogiczny w Krakowie), “Bełżec and Sobibór Museums and Memorial Sites in the Holocaust Education”

15:00–15:40 – Jolanta Laskowska, Paulina Pętal (Państwowe Muzeum na Majdanku), “The Sobibór Permanent Exhibition and the Holocaust Education”

15:40–16:20 – Aleksandra Skrabek (Państwowe Muzeum na Majdanku), “The Bełżec and Sobibór Monuments as Spaces of the Holocaust Memory

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Joanna Mucha ma poważne kłopoty przez koncert Madonny

Joanna Mucha ma poważne kłopoty przez koncert Madonny

Posłanka z Lublina, obecna wiceminister edukacji Joanna Mucha może stracić immunitet. Prokuratura chce postawić jej zarzuty i przesłuchać - podaje Onet.

Rodzinnie na kółkach. Objechali kawałek Roztocza
galeria

Rodzinnie na kółkach. Objechali kawałek Roztocza

Wystartowali spod Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu i tutaj przejażdżkę zakończyli. „Rajd Rodzinny po Roztoczu” zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Zamojszczyzna”. Udział był bezpłatny.

Chciał ominąć sarny. Kierowca dachował

Chciał ominąć sarny. Kierowca dachował

Dziś rano przez drogę z Puław do Dęblina tuż przed nadjeżdżającym samochodem przebiegły sarny. Kierowca próbował uniknąć zderzenia. Stracił panowanie nad autem i wpadł do rowu.

Mickiewicz inaczej – koncert zespołu Piramidy w Domu Kultury LSM
18 października 2024, 18:00
film

Mickiewicz inaczej – koncert zespołu Piramidy w Domu Kultury LSM

Po balladach Bułata Okudżawy i piosenkach z filmów i seriali – Mickiewicz Inaczej – to kolejna propozycja koncertowa zespołu Piramidy, z którą artyści pojawią się w najbliższy piątek w Domu Kultury LSM w Lublinie.

Na zakupy do AMW. W wojsku już nie służy, a w cywilu może się przyda

Na zakupy do AMW. W wojsku już nie służy, a w cywilu może się przyda

Łodzie, ciężarówki star czy łóżka koszarowe. Agencja Mienia Wojskowego wystawia na sprzedaż aż 137 różnych rzeczy.

Używane opony samochodowe – czy to bezpieczny wybór na zimę?

Używane opony samochodowe – czy to bezpieczny wybór na zimę?

Wielu posiadaczy samochodów decyduje się na zakup używanego ogumienia, głównie ze względu na chęć wypracowania oszczędności finansowych. Jeśli masz własne auto i zbliża się sezon zimowy, koniecznie weź pod uwagę dostępne na rynku opony używane. To dobry sposób, aby zaoszczędzić pokaźną sumę na wymianie ogumienia zimowego w pojeździe.

Akademia Wincentego Pola ma 25 lat. Kształci studentów z ponad 60 krajów
DZIEŃ WSCHODZI
film

Akademia Wincentego Pola ma 25 lat. Kształci studentów z ponad 60 krajów

Akademia Wincentego Pola, jedna z najstarszych lubelskich uczelni niepublicznych w Lublinie obchodzi 25-lecie. O historii, teraźniejszości i przyszłości uczelni, w której na 16 kierunkach studiów magisterskich i licencjackich oraz blisko 60 kierunkach studiów podyplomowych uczą się studenci z ponad 60 krajów rozmawiamy z doc. Henrykiem Stefankiem, założycielem, Prezydentem i Kanclerzem Akademii Wincentego Pola (do października 2021 Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola) oraz dr Dorotą Stefanek – Langham, prorektorem ds. międzynarodowych.

Aleksandra Rosiak w sobotę rzuciła Ruchowi Chorzów trzy bramki

MKS FunFloor gra w Lubinie z Zagłębiem, czyli czas na pierwszą "świętą wojnę" w tym sezonie

Po długiej przerwie terminarz dla MKS FunFloor Lublin zdecydowanie przyspiesza. Już dzisiaj o godz. 20.30 podopieczne trener Edyty Majdzińskiej czeka arcyważny mecz z Zagłębiem Lubin na jego terenie.

zdjęcie ilustracyjne

Nie tylko alkotubki. W sklepach są dostępne alkolody

Głośna ostatnio sprawa alkotubek jeszcze nie ucichła, a na rynku już pojawiły się lody z alkoholem. Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że "gdy wejdzie w życie nasza ustawa, to takie (...) zachowanie producentów, dystrybutorów alkoholi nie będzie możliwe".

Podejrzany o podwójne zabójstwo w Glinniku w powiecie lubartowskim zakończył obserwację psychiatryczną i czeka na opinię biegłego w zakresie swojej poczytalności

Brutalnie zabił żonę i teściową. Decydują czy był poczytalny

W marcu tego roku powiatem lubartowskim wstrząsnęło podwójne zabójstwo. W niewielkiej miejscowości Glinnik zginęły dwie kobiety, matka i córka. Podejrzany o dokonanie mordu niedawno zakończył obserwację psychiatryczną i czeka na opinię biegłego.

Świdniczanka spróbuje się szybko zrehabilitować po nieudanym meczu w Tarnowie

Puchar Polski: Świdniczanka gra w Kraśniku, a Avia w Opolu Lubelskim

Sezon 24/25 nie jest na razie zbyt udany dla Świdniczanki. Drużyna Łukasza Gieresza w lidze wygrała tylko dwa razy. Poza tym zanotowała po pięć: remisów i porażek. W środę będzie musiała skupić się na okręgowym Pucharze Polski. W ćwierćfinale zmierzy się na wyjeździe z liderem IV ligi – Stalą Kraśnik.

Precyzyjny jak da Vinci. Szybsza rekonwalescencja dla pacjenta
biała podlaska

Precyzyjny jak da Vinci. Szybsza rekonwalescencja dla pacjenta

Precyzyjny jak da Vinci. Operacja tym robotem to dla pacjenta mniejsze ryzyko powikłań i szybsza rekonwalescencja. Sprzęt jest już w bialskim szpitalu.

Szalony mecz na PGE Narodowym. Polska remisuje z Chorwacją

Szalony mecz na PGE Narodowym. Polska remisuje z Chorwacją

Bardzo ciekawy i pełen dramaturgii mecz na PGE Stadionie Narodowym. W ramach czwartej serii gier Ligi Narodów UEFA reprezentacja Polski zremisowała z Chorwacją 3:3

Biegiem ku wolności – w ten sposób Chełmianie zamierzają upamiętnić niepodległość Polski.
11.11.11.11

5 albo 10 kilometrów dla upamiętnienia niepodległości

Chełmski Bieg Niepodległości: 11 listopada, punktualnie o godzinie 11:11 zawodnicy wyruszą na trasę poprowadzoną ulicami miasta

Filip Luberecki tym razem wyszedł w podstawowym składzie
Elite League

Filip Luberecki znowu wystąpił w reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni lepsi od Turcji

W trzecim meczu Elite League reprezentacja Polski pokonała Turcję 4:2. To pierwsza wygrana Biało-Czerwonych w tych rozgrywkach po wcześniejszych porażkach z Portugalią i Niemcami. Tym razem w podstawowym składzie naszej drużyny pojawił się zawodnik Motoru Lublin Filip Luberecki. Lewy obrońca spędził na boisku 85 minut.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium