Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 sierpnia 2024 r.
19:16

„To nauczyło mnie ciężkiej pracy” – 19-latka z Biłgoraja w gronie 50. najlepszych studentów na świecie

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
(fot. nadesłane)

– Chciałabym pracować nad technologiami, które będą wspierać człowieka, a nie go degradować – mówi nam Martyna Łuszczek, studentka 2. roku ekonomii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

●       Przede wszystkim gratuluję sukcesu! Znalezienie się na liście 50 najlepszych studentów na świecie to chyba duże wyróżnienie. Jak się z tym czujesz?

Martyna Łuszczek: Dziękuję, niesamowicie mi miło! Właściwie przez to, że dużo się dzieje, do tej pory nie bardzo miałam przestrzeń, aby się z tą myślą oswoić. To wyjątkowe wyróżnienie, którego się nie spodziewałam. Bardzo się cieszę i czuję ogromną motywację do dalszej pracy naukowej.

●       Ale to ostatnie wyróżnienie, to nie jest Twój pierwszy tak duży sukces. Znalazłaś się w końcu na liście 25 under 25 i w grupie Top 100 Women in AI. Chyba niewielu Twoich rówieśników może pochwalić się podobnymi osiągnięciami.

Myślę, że każdy ma swoje tempo rozwoju, również na płaszczyźnie naukowej. Dlatego, pomimo że czuję niesamowitą wdzięczność za to, jaką ścieżkę udało mi się obrać i którą konsekwentnie podążam, to absolutnie nie chciałabym nakładać podobnej presji na swoich rówieśników. Niezaprzeczalnie mam też to szczęście, że wielu moich przyjaciół to bardzo ambitne osoby, które z determinacją osiągają swoje cele i podbijają różne dziedziny nauk nawet w skali świata. Jestem z nich niesamowicie dumna!

●       Studiujesz ekonomię, interesujesz się nowymi technologiami i transformacją cyfrową. Od kiedy taka zajawka? To niewątpliwie przyszłościowe kierunki rozwoju i duże możliwości.

Wygląda na to, że moje zainteresowania zaczęły kiełkować w liceum. To wtedy zainicjowałam pierwsze projekty badawcze, pisałam artykuły, uczestniczyłam w konkursach i wyjeżdżałam na konferencje. Budowanie zaangażowania w te tematy trwało kilka lat i stopniowo wzmacniało się w miarę poświęcania czasu na edukację. Często przypominam sobie, jak w szkole średniej spędzałam noce w pociągach, podróżując po różnych częściach Polski w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju.

Pole, którym się zajmuję, ma duży potencjał na przyszłość, ale jest już mocno nasycone. Aby odnaleźć się w tej dziedzinie, potrzebne jest kreatywne i innowacyjne podejście. Chciałabym pracować nad technologiami, które będą wspierać człowieka, a nie go degradować — co niestety zbyt często obserwujemy.

 

 

(fot. nadesłane )
  • Możesz opowiedzieć coś więcej, o tym, czym się zajmujesz w ramach tych zainteresowań naukowych? Co robisz, jak je rozwijasz?

 Aktualnie jestem studentką drugiego roku na kierunku ekonomia ze specjalizacją z rynków zagranicznych. Ten obszar od początku szkoły średniej mnie interesował, chociaż moje pierwotne plany były zupełnie inne, ponieważ byłam na kierunku biologiczno-chemicznym, a nawet pomyślnie zakończyłam aplikacje na medycynę. Jednak życie miało dla mnie inne zamiary. Studiowanie ekonomii otworzyło przede mną nowe możliwości, które chętnie eksploruję. Jestem także aktywną członkinią Krakowskiego Koła Ekonomicznego, gdzie piszę publikacje naukowe. Prowadzę własny projekt badawczy. Skupia się on na analizie, jak transformacja cyfrowa wpływa na rozwarstwienie społeczne na świecie. Jest to temat niezwykle ważny, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy cyfrowe technologie tak mocno wkraczają w codzienne życie, a w wielu krajach nadal nie mamy dostępu do Internetu.

 Dzięki moim wynikom na studiach udało mi się zakwalifikować do indywidualnego programu rozwojowego dla najlepszych studentów na uczelni. W jego ramach współpracować będę z moją opiekunką naukową nad projektami z zakresu greentech, które mają na celu rozwijanie technologii wspierających zrównoważony rozwój.

 Oprócz tego, w ostatnim roku pracowałam nad własnym programistycznym konceptem, który mam nadzieję niedługo przedstawić. To innowacyjne podejście ma potencjał, aby znacząco wpłynąć na wybrane aspekty życia społecznego. W międzyczasie staram się o przyjęcie na Massachusetts Institute of Technology. Jeśli uda mi się tam dostać, będzie to kolejny krok w kierunku realizacji moich naukowych i zawodowych ambicji.

(fot. nadesłane )
  • Czy studia, które wybrałaś, umożliwiają Ci rozwój w tym obszarze? Masz wsparcie ze strony wykładowców i innych studentów?

Zdecydowanie wybrałam kierunek studiów, który spełnia moje oczekiwania. Na uczelni poznałam wspaniałych przyjaciół, którzy są dla mnie niezastąpionym wsparciem. Ich obecność w moim życiu jest najcenniejszym darem, jaki mogłam otrzymać dzięki studiom, za co jestem ogromnie wdzięczna! Ponadto, na uczelni spotkałam kompetentne władze, wykwalifikowanych wykładowców oraz pracowników, którzy są nieocenieni w codziennym funkcjonowaniu i tworzeniu przestrzeni do rozwoju. Wszystko co poza tym, tworzy system, który na szczęście działa tutaj bardzo dobrze.

●       Pochodzisz z Biłgoraja, mówi się, że o tym jak będzie wyglądać nasza przyszłość, w dużej mierze decyduje dzieciństwo. Co Cię ukształtowało? Szkoła, rodzina, a może własna, ciężka praca?

Wydaje mi się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dzieciństwo spędziłam na wsi, wspierając rodziców na gospodarstwie, co z pewnością nauczyło mnie ciężkiej pracy, ale też wrażliwości na środowisko naturalne. Jako dziecko bardzo często udzielałam się społecznie i chętnie brałam udział w różnych aktywnościach, jakie były organizowane w mojej gminie. Uważam, że wpłynęło to na moją otwartość i poczucie pewnej misji w życiu. Dużo zawdzięczam swojej rodzinie i przyjaciołom, którzy zawsze mnie wspierali i dopingowali, gdy wątpiłam w swoje możliwości. Tata po dziś dzień uczy mnie nabierania dystansu do życia i wytrwałości w podejmowanych decyzjach. Jednak działając naukowo, trzeba być świadomym tego, że największą część pracy wykonuje się w odosobnieniu  i  samodzielnie trzeba podnosić swoje morały, a tym, co mi pomogło, była moja mocno zakorzeniona wiara i poczucie, że duchem nigdy nie jestem sama.

 

(fot. nadesłane )

●       Przeprowadziłaś się do stolicy. Swoją przyszłość widzisz właśnie w tym miejscu? Czym chciałabyś się zajmować? Domyślam się, że przed Tobą doktorat i dalsza kariera naukowa.

Aktualnie moje życie skupia się na studiach w stolicy, które są dla mnie priorytetem. Jednakże nie planuję pozostać tu na stałe. W zależności od przyszłych okoliczności moje plany mogą ulec zmianie. Moim głównym celem zawodowym jest zaangażowanie w rozwój technologii wspierających rolnictwo. Chcę pomagać rolnikom, którzy każdego dnia wkładają ciężką pracę w uprawę ziemi, jednocześnie dbając o ochronę środowiska i minimalizację jego degradacji. Uważam, że ta dziedzina jest kluczowa nie tylko dla mojej kariery, ale także dla dobra społecznego i ekologicznego.

Ponadto, poza nauką, marzę o założeniu rodziny w przyszłości, co również wpisuje się w moje długoterminowe plany życiowe. Pragnę znaleźć równowagę między ambicjami zawodowymi a życiem prywatnym, co jest dla mnie równie ważne. Zdaję sobie sprawę, że te dwa aspekty życia będą się wzajemnie przenikać i kształtować moją przyszłość.

 

(fot. nadesłane )

Martyna Łuszczek – absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, a obecnie studentka ekonomii w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pochodzi z Bukowiny w powiecie biłgorajskim. 19-latka znalazła się w gronie TOP50 Global Student Prize 2024, czyli 50 najlepszych studentów na świecie. Na swoim koncie ma również wiele innych osiągnięć - jest m.in. na liście "TOP100 Women in AI" oraz „25under25” - dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych ludzi przed dwudziestym piątym rokiem życia wg Forbes. Martyna reprezentowała również Polskę podczas konferencji EXPO 2020 w Dubaju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium