Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

25 lipca 2021 r.
21:20

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów

Autor: Zdjęcie autora agdy
Zielona przystań - fragment projektu, który wybrali mieszkańcy
Zielona przystań - fragment projektu, który wybrali mieszkańcy (fot. Arch. inż. Artur Mazur )

Już wiadomo jak zmieni się fragment centrum Lubyczy Królewskiej. Będzie scena, ażurowa konstrukcja przypominająca dom, zielony rynek z pawilonami i odmieniony dom kultury. Pomysł Artura Mazura z Politechniki Rzeszowskiej spodobał się mieszkańcom najbardziej. Co ciekawe, sąd konkursowy, który oceniał pomysły studentów też uznał Zieloną Przystań za wartą I nagrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sobotę ogłoszono wyniki konsultacji społecznych, które trwały w Lubyczy Królewskiej od kilku tygodni. Mieszkańcy mogli wskazać jeden z ośmiu projektów jakie w ramach konkursu przygotowali studenci Politechniki Rzeszowskiej. To był efekt współpracy jaką nawiązały władze miasta z uczelnią, a chodziło o pomysł na niezagospodarowany dotychczas teren w centrum Lubyczy Królewskiej.

Kilka miejskich działek, którymi zajęli się rzeszowscy studenci, to oprócz łąki niedaleko biblioteki także teren, na którym miasto by widziało zielony rynek działający cały rok oraz bliskie sąsiedztwo domu kultury i siedziby władz Lubyczy.

– Kiedy zobaczyłem prace studentów, już wiedziałem, że 10 tysięcy zł, które przeznaczyliśmy na organizację konkursu, to bardzo dobrze wydane miejskie pieniądze – mówi Marek Łuszczyński, burmistrz Lubyczy Królewskiej, który przyznaje, że na pomysł współpracy z politechniką wpadł Mariusz Lewko, przewodniczący rady miejskiej.

Otwarte głowy

– Idea mi się spodobała i zająłem się realizacją. Młodzi mają otwarte głowy, nie myślą szablonowo. A o to nam chodziło. O świeże spojrzenie na teren, który może nie jest ścierniskiem, raczej wygląda jak pastwisko, które pięknie kwitnie na wiosnę – żartobliwie komentuje burmistrz.

Uczestnicy konsultacji społecznych wypełniali ankietę, w której wskazywali projekt do realizacji. Wybrali „Zieloną przystań” arch. inż. Artura Mazura. Autor zakłada stworzenie uniwersalnej przestrzeni publicznej o rekreacyjno-wypoczynkowym charakterze.

Wprowadzając nowości, zachował istniejące połączenia i drogi, którymi teraz poruszają się mieszkańcy by umożliwić płynne przejście ze stanu istniejącego w projektowany.

Opracowanie zakłada stworzenie trzech głównych przestrzeni: centralnej (ze sceną jako punktem głównym, ażurową konstrukcją jako miejscem wypoczynku), zielonego rynku (z pawilonami o konstrukcji odwołującej się do starego domu ale z panelami słonecznymi na dachach) oraz przy domu kultury (którego bryła po remoncie będzie nawiązywała do bryły wiaty z części centralnej i stoisk na zielonym rynku).

Tu była zgoda

– Mieszkańcy wybierali projekt, który im się najbardziej spodobał. Zwrócili w nim uwagę na ryneczek, ilość terenów zielonych oraz sposób zorganizowania przestrzeni wypoczynku. Szczęśliwie złożyło się, że uczestnicy konsultacji wskazali pracę, którą także nagrodził sąd konkursowy – mówi dr inż. arch. Joanna Dudek z Zakładu Urbanistyki i Architektury na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, która była jednym z członków sądu konkursowego.

Sąd dokonał pierwszej selekcji projektów, które przedstawili studenci biorący udział w konkursie i nominował osiem prac. To one były przedmiotem konsultacji społecznych przeprowadzonych w Lubyczy Królewskiej. Sąd konkursowy spośród tych ośmiu prac pierwszą nagrodę ex aequo przyznał Dorocie Kurdziel i Markowi Kowalowi oraz Arturowi Mazurowi. Druga nagroda przypadła Aleksandrze Aftyce, Maji Dulińskiej, natomiast wyróżnienie otrzymała Joanna Jacukiewicz i Daria Wojciechowska.

Artur Mazur i jego projekt został doceniony przez członków sądu za „realne rozwiązania dostosowane do skali małego miasteczka oraz klarowny podział przestrzeni publicznych”.

Miejsce dla wszystkich

– Zawsze stałem na stanowisku, że nieużytek niedaleko biblioteki powinien być zagospodarowany ale pozostać przestrzenią publiczną. Były pomysły, żeby powstał tu market. Pojawili się chętni inwestorzy, zainteresowani budową bloków. Byłem przeciw. Mieszkania i sklep można wybudować wszędzie, tu powinno być miejsce dla wszystkich. I tak się stanie – zapowiada Marek Łuszczyński.

– Konsultacje społeczne były pretekstem do rozmowy o tym miejscu w mieście. Mieszkańcy wybrali jeden projekt, ale zwracali uwagę na elementy z innych prac. Pisali w ankietach, że podoba się na przykład tężnia, fontanny czy łąki kwietne. Wszystkie sugestie będą brane pod uwagę podczas przygotowywania ostatecznej wizji tego miejsca. Projekt przeznaczony do realizacji przygotuje profesjonalne biuro architektoniczne na zlecenie miasta. Ważne jest we współpracy uczelni z samorządem, że studenci przygotowują realne rozwiązania dla konkretnego miejsca i jego przyszłych użytkowników – dodaje dr Joanna Dudek, która podkreśla, że kooperacja Politechniki Rzeszowskiej i władz Lubyczy przy organizacji tego konkursu przebiegała wzorowo. Wszyscy, którzy ze strony Politechniki Rzeszowskiej brali udział w tym przedsięwzięciu i sobotnim ogłoszeniu werdyktu są bardzo zadowoleni z współpracy z miastem.

 ***

Na sobotnią uroczystość w Urzędzie Miasta w Lubyczy Królewskiej przyjechali autorzy wszystkich nominowanych prac konkursowych, które były przedmiotem konsultacji społecznych: Aleksandra Aftyka, Maja Dulińska, Aleksandra Borowiec, Agnieszka Bugiel, Klaudia Greszta, Daniel Bukała, Maciej Karwacki, Bartłomiej Miłosz, Konrad Szczupak, Dorota Kurdziel, Marek Kowal, Artur Mazur (na zdjęciu drugi z prawej) Weronika Suchanowska, Patryk Morawicz, Paweł Klaja, Roksana Świątek, Adrian Tarkowski, Klaudia Wodyk, Paulina Wojnar Joanna Jacukiewicz, Daria Wojciechowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Już w starożytności wierzono, że różne rodzaje kamieni mogą oddziaływać na organizm człowieka poprzez przepływ energii, co z kolei ma przekładać się na wzmocnienie ciała i harmonizację ducha. Współcześnie litoterapia jest zaliczana do metod medycyny niekonwencjonalnej. Staje się coraz bardziej popularna w kręgach osób poszukujących naturalnych sposobów na poprawę jakości życia.

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Pozyskiwanie zleceń transportowych jest jednym z najważniejszych wyzwań dla firm przewozowych. W artykule omówimy skuteczne sposoby zdobywania zleceń oraz wskażemy, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić ten proces.

W meczu kolejki Ruch Izbica zremisował z Astrą Leśniowice 0:0

Ruch - Astra 0:0, Bug nie zwalnia tempa i komplet wyników chełmskiej klasy okręgowej

W spotkaniu kolejki Ruch Izbica podzielił się punktami z Astrą Leśniowice. Włodawianka nie dała szans Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec ograła Hetmana Żółkiewka. Bug Hanna pokonał Spartę Rejowiec Fabryczny

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Wielu Polaków, którzy doświadczyli represji w latach 1944-1989, może ubiegać się o odszkodowania komunistyczne oraz zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. daje taką możliwość osobom niesłusznie skazanym, internowanym lub represjonowanym za działalność na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego".

Masz pomysł na biznes? W Lublinie możesz dostać 12 000 zł na start. Zgłoś się, niezależnie od wieku
film

Masz pomysł na biznes? W Lublinie możesz dostać 12 000 zł na start. Zgłoś się, niezależnie od wieku

Czy masz w głowie pomysł, który mógłby zmienić się w dochodowy biznes? Lublin Up to konkurs, w którym studenci, uczniowie i seniorzy mogą wygrać nawet 12 tys. zł na rozwój swojego startupu! Trwa trzecia edycja programu, a w tym roku po raz pierwszy mogą wziąć w nim udział nie tylko młodzi, ale także doświadczeni przedsiębiorcy i osoby 50+. To szansa dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w biznesie – niezależnie od wieku.

Robert Mirosław jest trenerem Garbarni Kurów

Garbarnia Kurów i LKS Kamionka na remis, pozostałe wyniki lubelskiej okręgówki

W konfrontacji beniaminków z Kurowa i Kamionki padł remis 1:1. Jeszcze rok temu oba zespoły grały w A klasie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium