Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

25 lipca 2021 r.
21:20

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
Zielona przystań - fragment projektu, który wybrali mieszkańcy
Zielona przystań - fragment projektu, który wybrali mieszkańcy (fot. Arch. inż. Artur Mazur )

Już wiadomo jak zmieni się fragment centrum Lubyczy Królewskiej. Będzie scena, ażurowa konstrukcja przypominająca dom, zielony rynek z pawilonami i odmieniony dom kultury. Pomysł Artura Mazura z Politechniki Rzeszowskiej spodobał się mieszkańcom najbardziej. Co ciekawe, sąd konkursowy, który oceniał pomysły studentów też uznał Zieloną Przystań za wartą I nagrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sobotę ogłoszono wyniki konsultacji społecznych, które trwały w Lubyczy Królewskiej od kilku tygodni. Mieszkańcy mogli wskazać jeden z ośmiu projektów jakie w ramach konkursu przygotowali studenci Politechniki Rzeszowskiej. To był efekt współpracy jaką nawiązały władze miasta z uczelnią, a chodziło o pomysł na niezagospodarowany dotychczas teren w centrum Lubyczy Królewskiej.

Kilka miejskich działek, którymi zajęli się rzeszowscy studenci, to oprócz łąki niedaleko biblioteki także teren, na którym miasto by widziało zielony rynek działający cały rok oraz bliskie sąsiedztwo domu kultury i siedziby władz Lubyczy.

– Kiedy zobaczyłem prace studentów, już wiedziałem, że 10 tysięcy zł, które przeznaczyliśmy na organizację konkursu, to bardzo dobrze wydane miejskie pieniądze – mówi Marek Łuszczyński, burmistrz Lubyczy Królewskiej, który przyznaje, że na pomysł współpracy z politechniką wpadł Mariusz Lewko, przewodniczący rady miejskiej.

Otwarte głowy

– Idea mi się spodobała i zająłem się realizacją. Młodzi mają otwarte głowy, nie myślą szablonowo. A o to nam chodziło. O świeże spojrzenie na teren, który może nie jest ścierniskiem, raczej wygląda jak pastwisko, które pięknie kwitnie na wiosnę – żartobliwie komentuje burmistrz.

Uczestnicy konsultacji społecznych wypełniali ankietę, w której wskazywali projekt do realizacji. Wybrali „Zieloną przystań” arch. inż. Artura Mazura. Autor zakłada stworzenie uniwersalnej przestrzeni publicznej o rekreacyjno-wypoczynkowym charakterze.

Wprowadzając nowości, zachował istniejące połączenia i drogi, którymi teraz poruszają się mieszkańcy by umożliwić płynne przejście ze stanu istniejącego w projektowany.

Opracowanie zakłada stworzenie trzech głównych przestrzeni: centralnej (ze sceną jako punktem głównym, ażurową konstrukcją jako miejscem wypoczynku), zielonego rynku (z pawilonami o konstrukcji odwołującej się do starego domu ale z panelami słonecznymi na dachach) oraz przy domu kultury (którego bryła po remoncie będzie nawiązywała do bryły wiaty z części centralnej i stoisk na zielonym rynku).

Tu była zgoda

– Mieszkańcy wybierali projekt, który im się najbardziej spodobał. Zwrócili w nim uwagę na ryneczek, ilość terenów zielonych oraz sposób zorganizowania przestrzeni wypoczynku. Szczęśliwie złożyło się, że uczestnicy konsultacji wskazali pracę, którą także nagrodził sąd konkursowy – mówi dr inż. arch. Joanna Dudek z Zakładu Urbanistyki i Architektury na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, która była jednym z członków sądu konkursowego.

Sąd dokonał pierwszej selekcji projektów, które przedstawili studenci biorący udział w konkursie i nominował osiem prac. To one były przedmiotem konsultacji społecznych przeprowadzonych w Lubyczy Królewskiej. Sąd konkursowy spośród tych ośmiu prac pierwszą nagrodę ex aequo przyznał Dorocie Kurdziel i Markowi Kowalowi oraz Arturowi Mazurowi. Druga nagroda przypadła Aleksandrze Aftyce, Maji Dulińskiej, natomiast wyróżnienie otrzymała Joanna Jacukiewicz i Daria Wojciechowska.

Artur Mazur i jego projekt został doceniony przez członków sądu za „realne rozwiązania dostosowane do skali małego miasteczka oraz klarowny podział przestrzeni publicznych”.

Miejsce dla wszystkich

– Zawsze stałem na stanowisku, że nieużytek niedaleko biblioteki powinien być zagospodarowany ale pozostać przestrzenią publiczną. Były pomysły, żeby powstał tu market. Pojawili się chętni inwestorzy, zainteresowani budową bloków. Byłem przeciw. Mieszkania i sklep można wybudować wszędzie, tu powinno być miejsce dla wszystkich. I tak się stanie – zapowiada Marek Łuszczyński.

– Konsultacje społeczne były pretekstem do rozmowy o tym miejscu w mieście. Mieszkańcy wybrali jeden projekt, ale zwracali uwagę na elementy z innych prac. Pisali w ankietach, że podoba się na przykład tężnia, fontanny czy łąki kwietne. Wszystkie sugestie będą brane pod uwagę podczas przygotowywania ostatecznej wizji tego miejsca. Projekt przeznaczony do realizacji przygotuje profesjonalne biuro architektoniczne na zlecenie miasta. Ważne jest we współpracy uczelni z samorządem, że studenci przygotowują realne rozwiązania dla konkretnego miejsca i jego przyszłych użytkowników – dodaje dr Joanna Dudek, która podkreśla, że kooperacja Politechniki Rzeszowskiej i władz Lubyczy przy organizacji tego konkursu przebiegała wzorowo. Wszyscy, którzy ze strony Politechniki Rzeszowskiej brali udział w tym przedsięwzięciu i sobotnim ogłoszeniu werdyktu są bardzo zadowoleni z współpracy z miastem.

 ***

Na sobotnią uroczystość w Urzędzie Miasta w Lubyczy Królewskiej przyjechali autorzy wszystkich nominowanych prac konkursowych, które były przedmiotem konsultacji społecznych: Aleksandra Aftyka, Maja Dulińska, Aleksandra Borowiec, Agnieszka Bugiel, Klaudia Greszta, Daniel Bukała, Maciej Karwacki, Bartłomiej Miłosz, Konrad Szczupak, Dorota Kurdziel, Marek Kowal, Artur Mazur (na zdjęciu drugi z prawej) Weronika Suchanowska, Patryk Morawicz, Paweł Klaja, Roksana Świątek, Adrian Tarkowski, Klaudia Wodyk, Paulina Wojnar Joanna Jacukiewicz, Daria Wojciechowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium