Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

12 maja 2022 r.
10:55

Sokolnia w Tomaszowie Lubelskim wciąż działa. I prosi o wsparcie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Burmistrz Żukowski spotkał się z ekipą Sokolni we wtorek i zapewnił, że miasto weźmie na siebie i odpowiedzialność za funkcjonowanie tego punktu.
Burmistrz Żukowski spotkał się z ekipą Sokolni we wtorek i zapewnił, że miasto weźmie na siebie i odpowiedzialność za funkcjonowanie tego punktu. (fot. Wojciech Żukowski/facebook.com)

Już nie pod skrzydłami starosty, ale burmistrza Tomaszowa Lubelskiego ma działać Sokolnia, magazyn darów dla Ukrainy i Ukraińców. Niezmiennie potrzebna jest tam pomoc. Bo ostatnio darów jest znacznie mniej niż jeszcze kilka tygodni temu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sokolnia przy ul. Żwirki i Wigury 5A w Tomaszowie Lubelskim ruszyła w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z zapasów magazynu mogły przez wiele tygodni korzystać setki ukraińskich rodzin, które po ucieczce do Polski znalazły schronienie w powiecie tomaszowskim. Stąd też ruszały liczne transporty darów na Wschód. Do konkretnych miast i miejsc, m.in. szpitali wysyłano żywność, leki i sprzęt medyczny, materace, odzież itp.

Od początku działalności to miejsce funkcjonowało pod opieką Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim, które delegowało do pracy swoich pracowników, ale już tak nie jest. Na początku maja zapadła decyzja, że Sokolnia kończy swoją działalność w dotychczasowej formule. Dlaczego?

– To trwało bardzo długo. Urzędnicy oddelegowani do Sokolni nie mogli wykonywać swoich zawodowych obowiązków, a poza tym, łącząc je z pracą w punkcie, także w soboty i niedziele, byli po prostu przemęczeni – tłumaczy Ewa Piwko-Witkowska, prezes Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie”, jedna z wolontariuszek Sokolni i punktu recepcyjnego w Tomaszowie Lubelskim.

Powiat pomaga, ale inaczej

Teraz na Żwirki i Wigury starostwo reprezentuje już tylko jedna osoba. – Zna specyfikę tego miejsca, wie, jak powinno działać. Pozostanie tam na pewno na 2-3 miesiące. Natomiast nasze wsparcie dla Ukrainy przyjmie inną formę – mówi Henryk Karwan, starosta tomaszowski.

Wyjaśnia, że samorząd, dzięki licznym, nawiązanym przez ostatnie dwa miesiące kontaktom będzie pośredniczył w przekazywaniu darów wysyłanych na Ukrainę z różnych części Polski czy z zagranicy.

– Ale już bez magazynowania ich w Sokolni. Po prostu transport dojedzie, a na miejscu będą czekać przewoźnicy z Ukrainy, którzy dary zabiorą i zawiozą w konkretne miejsce. Nasi wolontariusze dotychczas zajmujący się transportem również nie mogli na dotychczasowych zasadach pracować dłużej – tłumaczy Karwan.

Ale to nie oznacza, że punkt pomocowy zostanie zamknięty na cztery spusty, bo wsparcie dla Ukraińców wciąż jest potrzebne.

Miasto przejmuje Sokolnię

Teraz Sokolnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Później, gdy opiekę nad magazynem przejmie miasto, formalnie od 16 maja, najpewniej będą też dyżury w weekendy.

– Potrzeba pomocy była, jest i będzie. Od początku wojny mówiłem i wciąż to powtarzam, że nie powinniśmy się nastawiać na to, że potrwa ona kilka tygodni, ale raczej szykować się na miesiące, a może nawet lata – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. Podkreśla, że w podjęciu decyzji o wsparciu Sokolni przez miasto decydujące znaczenie miał zapał ludzi, którzy to miejsce tworzyli. Z reprezentacją wolontariuszy samorządowiec spotkał się we wtorek. Rozmawiali o tym, jak pracę magazynu zorganizować. – Mam pewną koncepcję, jak z wykorzystaniem pracowników naszych jednostek zapewnić obsługę Sokolni – mówi Żukowski. Apeluje też do mieszkańców miasta i powiatu gotowych o dalsze wsparcie punktu swoją pracą i przekazywanie darów.

Potrzeba wszystkiego, w każdych ilościach

– To bardzo potrzebne, bo magazyny wyglądają teraz zupełnie inaczej niż na początku wojny. Są niemal puste, a tymczasem osób, które potrzebują wsparcia jest w naszym powiecie bardzo, bardzo wiele – podkreśla Piwko-Witkowska.

Co jest w tej chwili najpotrzebniejsze? – Żywność, właściwie każdego rodzaju i w każdych ilościach – odpowiada wolontariuszka. Dodaje, że przydadzą się na pewno też np. wiosenne i letnie ubrania, bo kiedy Ukraińcy uciekali w marcu pogoda była zupełnie inna, niż jest teraz i niż będzie w najbliższym czasie. Potrzeb jest mnóstwo. Nie zmarnuje się więc też na pewno pościel czy ręczniki. – Dziś, gdy kończyłam pracę w punkcie recepcyjnym, bo tam też mam dyżury, przyjechał autokar z Dniepru. To 450 kilometrów za Kijowem. I może dwie osoby miały walizki, reszta tylko niewielkie siatki. Ci ludzie potrzebują wszystkiego – mówi Ewa Piwko-Witkowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium