Po 12 latach Tour de Pologne znowu zawita do Lublina i naszego województwa. W poniedziałek 9 sierpnia, na placu Zamkowym, o godzinie 13.10 rozpocznie się liczący 216 km pierwszy etap: Lublin – Chełm szlagierowo zapowiadającej się kolarskiej imprezy. To już 78. edycja polskiego touru. Drugi etap poprowadzi z Zamościa do Przemyśla. Zakończenie wyścigu zaplanowano na 15 sierpnia w Krakowie
W niedzielę odbędzie się oficjalna prezentacja drużyn, które pojadą w tegorocznym wyścigu. Wystartuje w nim 19 najlepszych zespołów świata oraz trzy, które otrzymały od organizatorów tzw. „dzikie karty”.
W tym gronie jest reprezentacja Polski. W składzie kadry znaleźli się: Stanisław Aniołkowski, Piotr Brożyna, Filip Maciejuk, Łukasz Owsian, Michał Paluta, Maciej Paterski i Patryk Stosz. W rezerwie znaleźli się Kamil Gradek, Przemysław Kasperkiewicz i Szymon Rekita. Reprezentację kraju podczas 78. Tour de Pologne poprowadzą Łukasz Świderski i Tomasz Brożyna. Doświadczony Paterski to mistrz Polski, Banaszek to wicemistrz kraju i czwarty kolarz Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków i dookoła Mazowsza. Stosz natomiast wygrał ostatnio etap tego wyścigu, jak też Małopolskiego Wyścigu Górskiego i na najniższym stopniu podium ukończył Puchar MON.
W 78. Tour de Pologne wystartują polskie gwiazdy. W ekipie Ineos Grenadiers pojedzie uczestnik Tour de France, tegoroczny olimpijczyk z Tokio, Michał Kwiatkowski. Popularny „Kwiato” zwyciężył w Tour de Pologne w 2018 roku i na pewno będzie chciał powtórzyć sukces sprzed trzech lat.
W ekipie brytyjskiej wystartuje także doświadczony Michał Gołaś. Wszystko wskazuje na to, że dla tego doświadczonego kolarza będzie to ostatni start w Tour de Pologne. Na starcie zabraknie niestety tegorocznego uczestnika „Wielkiej Pętli” Rafała Majki. Kolarza nie ma na liście zgłoszonych przez drużynę UAE-Team Emirates. Zapewne pojadą inne gwiazdy: typowy sprinter Fernando Gaviria, który dał się poznać kibicom z wygranych w 2016 roku, czy nieźle radzący sobie w trudniejszym terenie, np. na mecie w Przemyślu, będący obecnie w formie, Diego Ulissi. Swoje w jeździe indywidualnej na czas w Katowicach ugrać może Duńczyk Mikkel Bjerg.
– To wielki zaszczyt i niepowtarzalna okazja, by poprzez wydarzenie, które budzi ogromne emocje i wywołuje wielkie zainteresowanie kibiców, pokazać piękno naszego miasta. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja dostarczy wszystkim niezapomnianych wspomnień i jestem dumny, że Lublin stanie się częścią wielkiego święta kolarstwa. Wszystkim organizatorom, zawodnikom i sympatykom kolarstwa życzę wspaniałych wrażeń i zapraszam do Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, cytowany przez oficjalną stronę Tour de Pologne.
Pierwszy etap, liczący 216 km, rozpocznie się na placu Zamkowym i poprowadzi przez urokliwe i bogate w walory przyrodnicze tereny Lubelszczyzny. Na trasie znalazły się trzy Lotne Premie LOTTO: w Batorzu, Godziszowie i Krasnymstawie oraz trzy Premie Górskie PZU III kategorii: w Błażku, Antolinie i Hoszni Abramowskiej. 100 km przed metą zaplanowana została Premia Specjalna z okazji 100-lecia Przeglądu Sportowego. Meta w Chełmie.
Drugi etap (10 sierpnia) liczy 201 km i zacznie się w Zamościu. Kolarze przeniosą się na Podkarpacie. Trasa nie będzie łatwa. Są dwie Premie Lotne LOTTO w Krasnobrodzie i w Józefowie, dwie Premie Górskie PZU III kategorii: w Wólce Husińskiej i Gruszowej oraz Premia Górska PZU II kategorii w Kalwarii Pacławskiej. Finisz odbędzie się w Przemyślu.
Wyścig transmitować będzie TVP Sport i TVP. Początek poniedziałkowej relacji w TVP Sport o godzinie 12.50. Zakończenie planowane na 19.05.
Etapy 78. Tour de Pologne:
- etap (9 sierpnia): Lublin – Chełm (216 km). Start honorowy na placu Zamkowym, godzina 13.10. Start ostry: 9,3 km od startu honorowego, Lublin. Ul. Zemborzycka, godzina 13.30. Trasa: Głusk, Prawiedniki, Stara Wieś, Batorz, Błażek, Antolin, Godziszów, Hosznia Abramowska, Jędrzejówka, Radecznica, Nielisz, Izbica, Krasnystaw, meta w Chełmie, ul. Lubelska, godzina 18.46.
- etap (10 sierpnia): Zamość – Przemyśl (201 km). Start honorowy Rynek Wielki w Zamościu, godzina 13.40. Start ostry: 4,6 km od startu honorowego, w Kalinowie, godzina 14. Trasa: Zamość, Krasnobród, Wolka Husińska, Józefów, Obsza, Oleszyce, Nowa Grobla, Charytny, Wyszatyce, Kalwaria Pacławska, Gruszowa, powrót do Przemyśla i tam meta.
- etap (11 sierpnia): Sanok – Rzeszów (226 km): start na rynku w Sanoku – potem Ustrzyki Dolne, Hotel Arłamów, Łańcut, linia mety w Rzeszowie.
- etap (12 sierpnia): Tarnów – Bukowina Resort (160,5 km). Trasa: Tarnów, Lubinka, Zakliczyn, Chomranice, Krościenko nad Dunajcem, Łapszanka, meta – Bukowina Resort.
- etap (13 sierpnia): Chochołów, Gmina Czarny Dunajec – Bielsko-Biała (173 km). Trasa: Chochołów, Przełęcz Krowiarki, Kocierz, Groń, Przełęcz Przegibek, Bielsko-Biała.
- etap (14 sierpnia): Katowice (19 km). Jazda indywidualna na czas.
- etap (15 sierpnia): Zabrze – Kraków (145 km). Start Zabrze, następnie Łaziska Górne, Lędziny, Chełmek, Alwernia, Kraków. Meta, Kraków: al. Focha.