W poniedziałek wchodzi w życie trzeci etap "odmrażania" życia społecznego i gospodarczego - poinformował dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
- Wiem, że ostatnie dni, ostatnie tygodnie, miesiące były dla wielu z nas trudne. Staramy się wspierać przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa. Jednak ciepłe dni majowe nie pomogły utrzymaniu dyscypliny - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
W najbliższy poniedziałek, 18 maja, wejdzie w życie trzeci etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w Polsce. Wprowadzone zostaną zmiany w różnych sferach naszego życia.
- Będę powtarzał to cały czas - ten powrót do normalności jest bardzo potrzebny i równocześnie możliwy dlatego, że chronimy się przez dystansowanie, stosowanie środków do dezynfekcji. Utrzymujmy tę dyscyplinę - apelował Mateusz Morawiecki.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Od poniedziałku będą mogły działać salony kosmetyczne oraz fryzjerskie. Pracownicy będą zobowiązani do przestrzegania założeń reżimu sanitarnego - używania ręczników jednorazowych, kiedy tylko będzie to możliwe oraz zasłaniania ust i nosa.
- Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, o którym mówimy np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Gastronomia
- Częściowo otwieramy również lokale gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem tego reżimu. Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie się da - tłumaczył Prezes Rady Ministrów.
W lokalu będzie mogła przebywać 1 osoba na każde 4 mkw. powierzchni. Stoliki (ustawione w odległości 2 metrów od siebie) będą dezynfekowane po każdym kliencie. Kucharze oraz obsługa lokali będzie zobowiązana do noszenia maseczek i rękawiczek.
Co ważne, goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.
Edukacja
- Zmiany dotkną również edukacji - od poniedziałku umożliwiamy prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych. Również szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu - stadionów, boisk, orlików - wyjaśniał szef rządu.
25 maja zostaną uruchomione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z mozliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Od tego samego dnia maturzyści oraz ósmoklasiści, przygotowujący się do egzaminów, będą mogli korzystać z konsultacji z nauczycielami (indywidualnie lub w małych grupach). Od 1 czerwca konsultacje będą dostępne dla wszystkich uczniów.
- To rodzice, w przypadku dzieci i młodszej młodzieży decydują o tym, czy dziecko będzie posłane do szkoły. Podtrzymujemy dalej zasiłek opiekuńczy, żeby była możliwość wyboru - dodał premier.
Kultura
Działalność będą mogły wznowić kina plenerowe, wznowione zostaną prace na planach filmowych, nagrania fonograficzne i audiowizualne w instytucjach kultury, próby oraz ćwiczenia, powrócą także indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.
Transport publiczny
Zmienią się także zalecenia dotyczące liczby pasażerów w środkach komunikacji miejskiej. W pojazdach będzie mogło przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących (połowa miejsc siedzących będzie musiała zostać wolna).
Sport
Od poniedziałku wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze: stadionach, boiskach, skoczniach, torach i orlikach. Na każdym obiekcie jednocześnie będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób plus 2 trenerów. Otwarte mogą być także pełnowymiarowe boiska piłkarskie - nie więcej niż 22 osoby plus 4 trenerów w jednym momencie.
Są również zalecenia dla osób ćwiczących w halach sportowych o powierzchniach: do 300 mkw. (12 osób plus trener), do 800 mkw. (16 osób plus 2 trenerów), do 1000 mkw. (24 osoby plus 2 trenerów) i powyżej 1000 mkw. (32 osoby plus 3 trenerów).
Religia
Zmniejszono również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 mkw. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 mkw.
Kontrole na granicach
Przedłużono kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas, granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.