Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 marca 2022 r.
12:08

UMCS bada, czy w powietrzu nie ma radioaktywnego skażenia

Dr hab. Radosław Zaleski, profesor UMCS z Katedry Fizyki Materiałowej ocenia, że zagrożenie dla nas skażeniem radioaktywnym w wyniku działań wojennych na Ukrainie jest niewielkie<br />
Dr hab. Radosław Zaleski, profesor UMCS z Katedry Fizyki Materiałowej ocenia, że zagrożenie dla nas skażeniem radioaktywnym w wyniku działań wojennych na Ukrainie jest niewielkie
(fot. archiwum prywatne)

Automatyczny system zamontowany na dachu Instytutu Fizyki UMCS co godzinę wyświetla aktualny pomiar radioaktywności w Lublinie. Z dzisiejszych zapisów wynika, że nie ma najmniejszych powodów do niepokoju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na stronie www.radioaktywnosc.umcs.pl można na bieżąco sprawdzać, jak jaki jest poziom radioaktywności. Pomiary wykonywane są automatycznie i publikowane co godzinę.

– Stacja pomiarowa UMCS działa od 2008 roku. Nieco ponad rok temu przeszła gruntowną modernizację i po roku testów uruchomiliśmy ją na stałe – mówi Dziennikowi dr hab. Radosław Zaleski, profesor UMCS z Katedry Fizyki Materiałowej.

Zainstalowana jest na dachu dziesięciopiętrowego budynku Instytutu Fizyki UMCS. Detektory stale monitorują wysokoenergetyczne promieniowanie przenikające nas i nasze otoczenie, przede wszystkim te pochodzące z naturalnych źródeł występujących w ziemi, jak i w wyniku działalności człowieka.

Jednak głównym zadaniem stacji jest ostrzeganie przed niepokojąco wysokimi wzrostami natężenia promieniowania. Jak podaje UMCS, podczas ewolucji nasze organizmy przystosowały się do promieniowania źródeł naturalnych i nie ma ono negatywnego dla skutku. Jednak gdy poziom promieniowania rośnie, wzrasta ryzyko zachorowania, szczególnie w przypadku pochłonięcia jego źródeł (izotopów promieniotwórczych).

Według prof. Zaleskiego profesora zagrożenie skażeniem radioaktywnym w wyniku działań wojennych na Ukrainie, np. gdyby bomba trafiła w składowisko odpadów radioaktywnych, nie jest duże. – Musiałaby to być bardzo silna eksplozja, która wyniosłaby radioaktywne substancje wysoko w atmosferę i jeszcze odpowiednia siła oraz kierunek wiatru, żeby do nas one dotarły. Ale moim zdaniem to jest bardzo mało prawdopodobne. Trzeba też pamiętać, że te odpady są składowane w bardzo szczelnych i wytrzymałych pojemnikach, a poza tym ich radioaktywność jest już znacznie mniejsza niż w czasie, gdy powstały w reaktorach.

Prof. Zaleski przypomina, że dla naszych organizmów najbardziej szkodliwe są te izotopy, które odkładają się w  organizmie. Jest to jod-131, który gromadzi się głównie w tarczycy (to przede wszystkim on był odpowiedzialny za szkodliwość skażenia po wybuchu elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku i dlatego musieliśmy pić płyn Lugola). Drugim niebezpiecznym izotopem jest cez-137, który z kolei magazynują mięśnie, a także tłuszcz i kości.

Na Ukrainie działają cztery elektrownie atomowe, wszystkie – mimo działań wojennych – są czynne. Zapewniają około połowy zapotrzebowania na energię elektryczną naszego sąsiada. Najbliżej granicy Polski, w odległości około 180 km od Dorohuska, znajduje się Rowieńska Elektrownia Atomowa w miejscowości Warasz. Rosyjscy agresorzy zajęli też elektrownię w Czarnobylu. Choć nie działa od lat, jest punktem, w którym łączą się ważne linie wysokiego napięcia.

Zdaniem prof. Zaleskiego w przypadku ataku bombowego na którąś z działających na Ukrainie elektrowni atomowych największym zagrożeniem byłoby zniszczenie systemów chłodzących reaktory, gdyż wówczas mogłoby dojść do gwałtownego wzrostu ciśnienia wewnątrz reaktorów, a następnie wybuchu, co mogłoby doprowadzić do skażenia radioaktywnego na dużą skalę.

Dzięki ostrzeżeniom publikowanym na stronie www.radioaktywnosc.umcs.pl można na bieżąco śledzić poziom promieniowania. W przypadku wykrycia przez detektory jego wzrostu, możemy przypuszczać, że jest to skutek  wypadku jądrowego, np. awarii elektrowni jądrowej – podkreśla UMCS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta
ZDJĘCIA

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

W archikatedrze lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Budzik.

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 10:00

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach

Przez pięć ostatnich lat zawody nie były organizowane. Ale w tym roku znów się odbędą. Ogólnopolski Cukrowniczy Bieg Uliczny w Werbowicach zaplanowano na pierwszą niedzielę po świętach.

Panie mają wychodne
Foto
galeria

Panie mają wychodne

Impreza w Helium Club była absolutnym szaleństwem! Jeśli nie udało Wam się tam być, nie martwcie się – przygotowaliśmy dla Was fotogalerię, która przeniesie Was prosto w serce tej niesamowitej nocy! Tańce, emocje, najlepsza muzyka i mnóstwo pozytywnej energii – to wszystko na zdjęciach. Zobaczcie, jak imprezował Lublin.

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

W Lany Poniedziałek w Opolu odbył się coroczny Turniej o Złoty Kask będący zarazem Memoriałem Jerzego Szczakiela. Orlen Oil Motor Lublin miał w nim czterech przedstawicieli, a trzech z nich stanęło na podium. Wygrał Bartosz Zmarzlik, drugi był Mateusz Cierniak, a trzeci Dominik Kubera. Jedynie Wiktor Przyjemski zajął odległe miejsce

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Stowarzyszenie ze Studzianki chce bezpłatnie udostępniać kajaki mieszkańcom Białej Podlaskiej. Ratusz jest prawie gotowy by to zlecić, bo stanica kajakowa już czeka.

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy

Kazimierz Dolny znów udowodnił, że tradycja ma się tu świetnie – i to dosłownie! Strażacy lali wodę strumieniami, a mieszkańcy i turyści bawili się w najlepsze.

Zalew w Krasnobrodzie
galeria

Majówka 2025 na Roztoczu. Do uzdrowiska przyjedzie znany artysta

Już po raz XX Krasnobród zaprasza na Roztoczańską Majówkę. Cykl wydarzeń zaplanowano od pierwszego dnia miesiąca, ale najwięcej wydarzy się w niedzielę, 4 maja.

Emmanuel Lecomte (z piłką) może być zadowolony z sobotniego występu przeciwko Dzikom Warszawa

Emmanuel Lecomte: To był dobry mecz

PGE Start Lublin pokonał 86:69 Dziki Warszawa. Zapraszamy do zapoznania się z pomeczowymi wypowiedziami bohaterów tego spotkania

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna miał spore problemy z ograniem Chrobrego Głogów, ale dopisał na swoje konto kolejny komplet punktów. W pierwszej połowie łęcznianom dopisało szczęście, bo rywale trafili w słupek i w poprzeczkę. Natomiast po przerwie pięknego gola na wagę trzech punktów zdobył Fryderyk Janaszek

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Kierowcy wracający ze świątecznych wyjazdów mogą spodziewać się po południu korków na drodze. Policja apeluje o ostrożność.

ulica Twarda

Jest przetarg na remont ulicy Twardej. Do wycinki prawie 30 drzew

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku mieszkańcy doczekają się gruntownego remontu ulicy Twardej. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na roboty.

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

Do groźnego wypadku doszło w wielkanocną niedzielę w powiecie włodawskim. 61-letni kierowca podczas wyprzedzania dachował autem. Jak się okazało w chwili wypadku był pijany.

Studencki melanż
Foto
galeria

Studencki melanż

Przygotujcie się na dawkę niesamowitych zdjęć z najbardziej gorącej imprezy, jaka odbyła się ostatnio w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem! Popularny Beret po raz kolejny zapełnił się tłumem pełnym energii i pozytywnego szaleństwa. Jeśli jeszcze nie byliście, koniecznie sprawdźcie, co się działo i jak się bawi Lublin!

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

W poniedziałek wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat.

Z rytmu wybiła nas pogoda. Opinie po meczu Orlen Oil Motor - Krono-Plast Włókniarz
galeria

Z rytmu wybiła nas pogoda. Opinie po meczu Orlen Oil Motor - Krono-Plast Włókniarz

W Wielką Sobotę Orlen Oil Motor Lublin stoczył bardzo zacięty, ale co najważniejsze zwycięski bój z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Co po zakończeniu spotkania powiedzieli jego główni bohaterowie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty