Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 września 2024 r.
20:30

UMCS ma już 80 lat. Początek roku akademickiego z przytupem

0 A A

To wyjątkowy rok dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia obchodzi swoje 80-lecie. Na początku roku akademickiego przygotowano kulminację i wielką konferencję naukową. W programie wiele gwiazd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już 1 października studenci powrócą na uniwersytety. W jubileuszowym dla UMCS-u roku czeka ich sporo wrażeń na start.  Październikowe obchody 80-lecia uczelni rozpoczną się od 5 października, wtedy bowiem odbędzie się wielki zjazd absolwentów. Jak podkreśla profesor Radosław Dobrowolski, rektor UMCS, w czasie swojego funkcjonowania uczelnia wykształciła ich już ponad 250 tysięcy.

– Odzew na nasze zaproszenie przerósł nasze oczekiwania. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca musieliśmy limitować ilość zaproszonych gości, a jest ich około tysiąca. Zatem tysiąc absolwentów uczelni spotka się 5 października wieczorem w przestrzeniach LCK aby wspólnie świętować, wspominać zarówno wydarzenia jak i ludzi, mistrzów z którymi los spotkał ich w czasie i po studiach – mówi rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski.

Spotkanie będzie poprzedzone wspólnym zdjęciem wszystkich absolwentów pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej na placu przed rektoratem. Wszyscy absolwenci są mile widziani i zaproszeni do tego zdjęcia. Najstarszy z nich ma 94 lata.

Spotkanie absolwentów ma być wydarzeniem dwudniowym i kolejnego dnia, 6 października, w przestrzeniach Ogrodu Botanicznego odbędzie się „afterparty”. W miłych okolicznościach przyrody zaplanowano wydarzenia natury sportowej i kulturalnej.

Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”

To największy i najważniejszy punkt październikowych obchodów 80-lecia lubelskiej uczelni. Dwa dni spotkań, rozmów o nauce, edukacji i biznesie, ale także gwiazdy lokalne i międzynarodowe z wielu dziedzin życia, politycy i polityczki, którzy wezmą udział w kilkunastu panelach dyskusyjnych. Wśród znanych nazwisk znaleźć można Magdalenę Mołek, Joannę Muchę, Barbarę Nowacką, Dariusza Wieczorka, Hannę Wróblewską, Jarosława Stawiarskiego, czy Krzysztofa Żuka.

– Pragnęliśmy od początku, żeby w jakiś sposób szczególnie uhonorować naszą patronkę Marię Curie i zrobić z tej okazji kongres międzynarodowy, żebyśmy spróbowali pokazać innowacyjność kobiet. Innowacja jest kobietą to jest ten motyw przewodni. W tym panelu dotyczącym nauki poprosiliśmy, aby rektorki z Polski i Europy zastanowiły się jak wygląda kobieca twarz uniwersytetów. Nawiązujemy do kobiet również w ścieżce dotyczącej biznesu, pierwszy panel z udziałem wybitnych kobiet, które stworzyły polskie marki rozpoznawalne na świcie poprowadzi Magdalena Mołek. Jeśli chodzi o część dotyczącą edukacji będziemy mieli znakomite wprowadzenie. Z jednej strony kongres otworzy pani minister edukacji i ona również będzie uczestniczyła w panelu – przybliża program kongresu prof. Jan Pomorski, który odpowiada za organizację obchodów 80-lecia uczelni.

Jak dodaje prof. Pomorski, nikt nie odmówił uniwersytetowi wzięcia udziału w kongresie i dyskusji, co jak twierdzi jest ogromnym zwycięstwem. Dyskusje w trakcie paneli mają skupiać się głównie na sukcesach jakie odnoszą kobiety w wymienionych trzech sferach życia – edukacji, nauce i biznesie. Kongres odbędzie się w dniach 21-22 października.

Rejestracja już ruszyła, a zapisywać można się poprzez stronę internetową uczelni.

80 lat historii na jednym znaczku

Dzięki wsparciu Poczty Polskiej UMCS będzie miał z okazji okrągłych urodzin swój znaczek pocztowy. Wejdzie on do obiegu, a jego premiera ma mieć miejsce pierwszego dnia wspomnianego już kongresu. Profesor Pomorski zapowiedział również gratkę dla kolekcjonerów.

– Będzie stempel z pierwszego dnia obiegu, koperta i taki specjalistyczny rarytas filatelistyczny, czyli folder z tym znaczkiem. To też jest coś co jest rzadko spotykane – tłumaczy profesor.

Jak dodaje, jeśli przechowa się taki znaczek ze stemplem z pierwszego dnia obiegu, jego wartość po latach może być bardzo wysoka.

Eksploratorium Marii Curie

Świętowany w tym roku XX jubileuszowy Lubelski Festiwal Nauki stał się pretekstem do stworzenia nowego projektu. To Eksploratorium Marii Curie, czyli projekt na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, który miałby powstać w Lublinie.

– Zawsze marzyliśmy o tym, żeby ten festiwal był permanentny. Żeby trwał cały rok. Stąd koncepcja eksploratorium. Na koniec będziemy chcieli zaprezentować ten projekt, namówić wszystkich interesariuszy, aby wsparli go i aby ono powstało. W strategiach akademickiego Lublina zapialiśmy to jako cel do 2030 roku. Mam nadzieję, że uda się ten termin trochę skrócić, przynajmniej o rok i kiedy Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury to jednocześnie będzie zapraszał do eksploratorium, które stanie się jednym z najciekawszych projektów Lublina i jego znakiem rozpoznawczym – mówi prof. Pomorski.

– Ta inicjatywa to tak naprawdę inicjatywa władz miasta, w którą z wielką chęcią i zaangażowaniem będziemy się włączali. To znakomity pomysł na promocję nauki, a tradycje z tym związane są wieloletnie – tłumaczy rektor, prof. Dobrowolski.

Jak dodaje 20-letnie doświadczenie współpracy z uczelniami w mieście i regionie, a także z władzami miejskimi i wojewódzkimi przy organizacji Lubelskiego Festiwalu Nauki i popularyzowaniu nauki przyniosły wyróżnienie przed dwoma laty w postaci nagrody „Popularyzatora Nauki” w kategorii zespół.

– To z jednej strony mobilizuje do działań, a z drugiej strony stanowi świetną bazę do tego, żeby tego typu instytucja w wymiarze miejskim w przestrzeni miasta powstała wspólnymi siłami – podsumowuje rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwa punkty zamiast trzech, PZL Leonardo Avia wygrała w Sulęcinie

Dwa punkty zamiast trzech, PZL Leonardo Avia wygrała w Sulęcinie

W spotkaniu 15. kolejki PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała Olimpię Sulęcin 3:2. Świdniczanie wygrywali już 2:0, ostatecznie potrzebowali pięciu setów aby pokonać rywali.

Jarmark już trwa, ale nic straconego - stoiska będą dostępne jeszcze w sobotę!

Chełm w świątecznym nastroju. Trwa Wschodni Jarmark Bożonarodzeniowy

Stroiki, pierniki, grzańce wigilijne – to tylko część produktów, które czekają na odwiedzających chełmskiego jarmarku. Program wydarzenia obejmuje również atrakcje sprzyjające integracji społecznej w świątecznym klimacie.

Gratka dla fanów tenisa stołowego. Kraśnik będzie gościł ogólnopolski turniej

Gratka dla fanów tenisa stołowego. Kraśnik będzie gościł ogólnopolski turniej

Już w najbliższą sobotę, 21 grudnia, w Kraśniku odbędzie się 9. Ogólnopolski Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego Kraśnik 2024. W wydarzeniu udział weźmie około 150 młodych zawodników z całego kraju, którzy rywalizować będą w trzech kategoriach wiekowych: żaków, młodzików i kadetów.

Zrobiłeś już swój świąteczny stroik?
ZDJĘCIA
galeria

Zrobiłeś już swój świąteczny stroik?

Przygotowania do świąt nie muszą kojarzyć się tylko z ciągłym gotowaniem i bieganiem. Można też przygotowywać własnoręczne piękne ozdoby na choinkę.

Bez zderzaka, na felgach i z promilami – nocny rajd ekspresówką

Bez zderzaka, na felgach i z promilami – nocny rajd ekspresówką

Kierowca tłumaczył, że wystrzeliła mu opona. W rzeczywistości był kompletnie pijany.

Jakub Banaszek - prezydent Chełma

Chełm w 2025 roku: rekordowy budżet, zmiany w oświacie i "wystrzałowy" Sylwester

Budżet na 2025 rok, opłaty za gospodarkę odpadami komunalnymi, zmiany w chełmskiej oświacie, a także impreza sylwestrowa współorganizowana z telewizją Republika – to tematy, które dominowały podczas dzisiejszej konferencji prezydenta Chełma. Co jeszcze przyniesie nowy rok w tym mieście?

Nowoczesne technologie trafiły do lubelskich szkół
galeria

Nowoczesne technologie trafiły do lubelskich szkół

Laboratoria informatyczne, urządzenia firewall, czy punkty dostępowe. To tylko niektóre rzeczy, które trafiły do szkół średnich w ramach pilotażu.

Spotkanie opłatkowe u wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego
galeria

Spotkanie opłatkowe u wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe, w którym udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, świata nauki i oświaty oraz środowisk mundurowych. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania roku oraz złożenia sobie życzeń świątecznych i noworocznych.

Pijani rodzice pogryźli policjantów. Ich dzieci zostały zabrane

Pijani rodzice pogryźli policjantów. Ich dzieci zostały zabrane

Ukrainiec z promilami wiózł w wózku 11-miesięczne dziecko. Gdy zainterweniowali mundurowi, zaatakował ich wraz z żoną.

Polegli weterani zostali uhonorowani muralem. Abrams pokazał twarz
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria
film

Polegli weterani zostali uhonorowani muralem. Abrams pokazał twarz

„Pugnamus Usque Ad Finem”, czyli „Walczymy do końca”, to zawołanie 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, które znalazło się na muralu odsłoniętym dzisiaj (20 grudnia), z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Mural powstał na jednym z budynków w jednostce 19 LBZ przy ulicy Herberta w Lublinie. Przy tej okazji zaprezentowano wystawę sprzętu wojskowego. Gwiazdą ekspozycji był czołg M1 Abrams z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, wchodzącego  w skład lubelskiej brygady.

Paweł Golański (Motor Lublin): Jak zobaczyłem akademię, to otworzyłem szeroko oczy i powiedziałem wow

Paweł Golański (Motor Lublin): Jak zobaczyłem akademię, to otworzyłem szeroko oczy i powiedziałem wow

Rozmowa z Pawłem Golańskim, dyrektorem sportowym Motoru Lublin

Taki asystent to duże wsparcie osoby z niepełnosprawnościami. Wkrótce nabór wniosków

Taki asystent to duże wsparcie osoby z niepełnosprawnościami. Wkrótce nabór wniosków

Lublin ponownie realizuje program asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Usługa, dedykowana mieszkańcom posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, obejmuje wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, prowadzeniu gospodarstwa domowego, a także towarzyszenie w dojazdach czy aktywnościach społecznych.

ChKS Chełm zamierza powiększyć punktowy dorobek

ChKS Chełm o PZL Leonardo Avia Świdnik poszukają punktów na wyjazdach

W weekend zespoły z naszego regionu wystąpią na terenie rywali. Będzie to ostatnia kolejka pierwszej rundy.

koncepcja ubezpieczenia

Ubezpieczenie rodziców na wypadek śmieci w UK — najważniejsze informacje

Na rynku brytyjskim dostępnych jest wiele rodzajów ubezpieczeń. Osoby mieszkające w UK mogą wykupić polisę na wypadek śmierci rodzica, która stanowi ważny element wsparcia w chwili utraty bliskiej osoby.

Icemania zaprasza na nocną jazdę. Gdzie jeszcze w regionie działają lodowiska?

Icemania zaprasza na nocną jazdę. Gdzie jeszcze w regionie działają lodowiska?

Mówi się, że zimą nie da się uprawiać żadnego sportu. To nieprawda. Są przecież lodowiska.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty