Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 września 2024 r.
20:30

UMCS ma już 80 lat. Początek roku akademickiego z przytupem

0 A A

To wyjątkowy rok dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia obchodzi swoje 80-lecie. Na początku roku akademickiego przygotowano kulminację i wielką konferencję naukową. W programie wiele gwiazd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już 1 października studenci powrócą na uniwersytety. W jubileuszowym dla UMCS-u roku czeka ich sporo wrażeń na start.  Październikowe obchody 80-lecia uczelni rozpoczną się od 5 października, wtedy bowiem odbędzie się wielki zjazd absolwentów. Jak podkreśla profesor Radosław Dobrowolski, rektor UMCS, w czasie swojego funkcjonowania uczelnia wykształciła ich już ponad 250 tysięcy.

– Odzew na nasze zaproszenie przerósł nasze oczekiwania. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca musieliśmy limitować ilość zaproszonych gości, a jest ich około tysiąca. Zatem tysiąc absolwentów uczelni spotka się 5 października wieczorem w przestrzeniach LCK aby wspólnie świętować, wspominać zarówno wydarzenia jak i ludzi, mistrzów z którymi los spotkał ich w czasie i po studiach – mówi rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski.

Spotkanie będzie poprzedzone wspólnym zdjęciem wszystkich absolwentów pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej na placu przed rektoratem. Wszyscy absolwenci są mile widziani i zaproszeni do tego zdjęcia. Najstarszy z nich ma 94 lata.

Spotkanie absolwentów ma być wydarzeniem dwudniowym i kolejnego dnia, 6 października, w przestrzeniach Ogrodu Botanicznego odbędzie się „afterparty”. W miłych okolicznościach przyrody zaplanowano wydarzenia natury sportowej i kulturalnej.

Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”

To największy i najważniejszy punkt październikowych obchodów 80-lecia lubelskiej uczelni. Dwa dni spotkań, rozmów o nauce, edukacji i biznesie, ale także gwiazdy lokalne i międzynarodowe z wielu dziedzin życia, politycy i polityczki, którzy wezmą udział w kilkunastu panelach dyskusyjnych. Wśród znanych nazwisk znaleźć można Magdalenę Mołek, Joannę Muchę, Barbarę Nowacką, Dariusza Wieczorka, Hannę Wróblewską, Jarosława Stawiarskiego, czy Krzysztofa Żuka.

– Pragnęliśmy od początku, żeby w jakiś sposób szczególnie uhonorować naszą patronkę Marię Curie i zrobić z tej okazji kongres międzynarodowy, żebyśmy spróbowali pokazać innowacyjność kobiet. Innowacja jest kobietą to jest ten motyw przewodni. W tym panelu dotyczącym nauki poprosiliśmy, aby rektorki z Polski i Europy zastanowiły się jak wygląda kobieca twarz uniwersytetów. Nawiązujemy do kobiet również w ścieżce dotyczącej biznesu, pierwszy panel z udziałem wybitnych kobiet, które stworzyły polskie marki rozpoznawalne na świcie poprowadzi Magdalena Mołek. Jeśli chodzi o część dotyczącą edukacji będziemy mieli znakomite wprowadzenie. Z jednej strony kongres otworzy pani minister edukacji i ona również będzie uczestniczyła w panelu – przybliża program kongresu prof. Jan Pomorski, który odpowiada za organizację obchodów 80-lecia uczelni.

Jak dodaje prof. Pomorski, nikt nie odmówił uniwersytetowi wzięcia udziału w kongresie i dyskusji, co jak twierdzi jest ogromnym zwycięstwem. Dyskusje w trakcie paneli mają skupiać się głównie na sukcesach jakie odnoszą kobiety w wymienionych trzech sferach życia – edukacji, nauce i biznesie. Kongres odbędzie się w dniach 21-22 października.

Rejestracja już ruszyła, a zapisywać można się poprzez stronę internetową uczelni.

80 lat historii na jednym znaczku

Dzięki wsparciu Poczty Polskiej UMCS będzie miał z okazji okrągłych urodzin swój znaczek pocztowy. Wejdzie on do obiegu, a jego premiera ma mieć miejsce pierwszego dnia wspomnianego już kongresu. Profesor Pomorski zapowiedział również gratkę dla kolekcjonerów.

– Będzie stempel z pierwszego dnia obiegu, koperta i taki specjalistyczny rarytas filatelistyczny, czyli folder z tym znaczkiem. To też jest coś co jest rzadko spotykane – tłumaczy profesor.

Jak dodaje, jeśli przechowa się taki znaczek ze stemplem z pierwszego dnia obiegu, jego wartość po latach może być bardzo wysoka.

Eksploratorium Marii Curie

Świętowany w tym roku XX jubileuszowy Lubelski Festiwal Nauki stał się pretekstem do stworzenia nowego projektu. To Eksploratorium Marii Curie, czyli projekt na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, który miałby powstać w Lublinie.

– Zawsze marzyliśmy o tym, żeby ten festiwal był permanentny. Żeby trwał cały rok. Stąd koncepcja eksploratorium. Na koniec będziemy chcieli zaprezentować ten projekt, namówić wszystkich interesariuszy, aby wsparli go i aby ono powstało. W strategiach akademickiego Lublina zapialiśmy to jako cel do 2030 roku. Mam nadzieję, że uda się ten termin trochę skrócić, przynajmniej o rok i kiedy Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury to jednocześnie będzie zapraszał do eksploratorium, które stanie się jednym z najciekawszych projektów Lublina i jego znakiem rozpoznawczym – mówi prof. Pomorski.

– Ta inicjatywa to tak naprawdę inicjatywa władz miasta, w którą z wielką chęcią i zaangażowaniem będziemy się włączali. To znakomity pomysł na promocję nauki, a tradycje z tym związane są wieloletnie – tłumaczy rektor, prof. Dobrowolski.

Jak dodaje 20-letnie doświadczenie współpracy z uczelniami w mieście i regionie, a także z władzami miejskimi i wojewódzkimi przy organizacji Lubelskiego Festiwalu Nauki i popularyzowaniu nauki przyniosły wyróżnienie przed dwoma laty w postaci nagrody „Popularyzatora Nauki” w kategorii zespół.

– To z jednej strony mobilizuje do działań, a z drugiej strony stanowi świetną bazę do tego, żeby tego typu instytucja w wymiarze miejskim w przestrzeni miasta powstała wspólnymi siłami – podsumowuje rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty