W dynamicznie rozwijającym się świecie medycyny cyfrowej Uniwersytet Medyczny w Lublinie osiągnął znaczący kamień milowy, kończąc pierwszy etap innowacyjnego projektu w dziedzinie okulistyki. To czterolecie badań, wspomaganych przez serię grantów, zaowocowało przełomem w sposobie diagnozowania i leczenia chorób oczu, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych i sztucznej inteligencji.
Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi, jest prof. Robert Rejdak – prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ds. cyfryzacji, szef Kliniki Okulistycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Projekt rozpoczął się od intensywnych badań pilotażowych, podczas których Okobus odwiedził liczne lokalizacje na Lubelszczyźnie. Przebadano oczy ponad 7 tysięcy osób. Wśród badanych znalazło się 1100 dzieci. Zebrane dane stały się fundamentem dla systemu sztucznej inteligencji, który obecnie analizuje i uczy się z ogromnej bazy zdjęć i informacji, aby z jeszcze większą precyzją rozpoznawać i diagnozować choroby oczu.
Inicjatywa Uniwersytetu Medycznego cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej, co potwierdza współpraca z renomowanymi ośrodkami z Madrytu i Oslo, które przekazują również zdjęcia i wyniki swoich badań, aby sztuczna inteligencja „nakarmiła się” jak największą porcją danych.
Jak ważna jest medycyna cyfrowa, telemedycyna przekonaliśmy się w czasie pandemii COVID-19 czy teraz w trakcie konfliktu w Ukrainie. Dzięki zdalnym konsultacjom, mobilnym kamerom okulistycznym możliwe jest świadczenie pomocy pacjentom, którzy znajdują się w odległych lub trudno dostępnych regionach.
Ważną część projektu stanowi rozbudowa i modernizacja infrastruktury medycznej, w tym kapitalny remont historycznego budynku kliniki przy ulicy Chmielnej. Inwestycja ta ma na celu nie tylko poprawę warunków leczenia, ale również stworzenie nowoczesnego centrum badań i innowacji w dziedzinie medycyny cyfrowej.