Od roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie 30 studentów będzie mogło rozpocząć studia na nowym kierunku psychologii.
– Kierunek został dobrze przemyślany i przygotowany z myślą o kształceniu kadr psychologicznych ukierunkowanych na pracę w ochronie zdrowia. Baza dydaktyczna i kliniczna oraz doświadczeni nauczyciele akademiccy UM w Lublinie stwarzają niepowtarzalną okazję do zbudowania unikalnych warunków dla nauki tego zawodu. Zapotrzebowanie na psychologów przygotowanych do pracy klinicznej wciąż rośnie, pomoc psychologiczna staje się integralną częścią większości programów terapeutycznych we wszystkich specjalnościach medycznych. Tym bardziej jesteśmy dumni, że oferta takich studiów pochodzi z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – zaznacza dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, kierownik Katedry i Zakładu Psychologii i Prodziekan Wydziału Nauk Medycznych UM w Lublinie.
Decyzję o stworzeniu kierunku Psychologia uczelnia podjęła jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie specjalistów z tego zakresu do pracy klinicznej. Wsparcie psychologiczne wpisuje się w znaczną część programów terapeutycznych.
– Psychologia zawsze była i jest nam bliska. To nieodłączny element kształcenia i opieki nad pacjentem. W naszych szpitalach klinicznych i jednostkach akademickich pracuje obecnie około 90 psychologów. Analizując sytuacje, zwłaszcza w czasie kolejnych fal pandemii Covid-19, doszliśmy do przekonania, że jest to kierunek jeszcze bardziej nam bliski – mówi prof. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki
Według władz UM taki kierunek na tej uczelni ma atuty, których nie są w stanie zaoferować inne placówki. Jak tłumaczy dr Samardakiewicz chodzi o trzy sprawy. – Pierwszym jest dostęp do bazy klinicznej, czyli coś, czego żaden inny uniwersytet nie posiada. Drugim jest kadra, która przekaże studentom nie tylko swoje doświadczenie kliniczne, ale również pasję. Kolejnym atutem, a zarazem elementem innowacyjności tego kierunku jest dostęp do Centrum Symulacji Medycznej – wylicza.