Mają to być testy na obecność przeciwciał. Na początek będą sprawdzani miejscy pracownicy, a jeśli będą chętni z prywatnych firm, to oni także.
Taki plan przedstawił prezydent Chełma, Jakub Banaszek i były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
– Liczymy na to, że uda się zrealizować w całej Polsce. A chodzi o to, żebyśmy jako samorząd wzięli odpowiedzialność za walkę z koronawirusem pod względem zdrowotnym, jak i gospodarczym – mówił Banaszek.
Jeśli chodzi o zdrowie, to głównym punktem działań jest testowanie pracowników na obecność przeciwciał.
– Pracowników w miejscach, gdzie muszą przychodzić do pracy i muszą mieć kontakt z wieloma osobami – tłumaczył Janusz Cieszyński i wyjaśniał, że pozwoli to namierzyć osoby, które mają już przeciwciała i przechorowały Covid-19.
Na razie to działanie skierowane dla miejskich pracowników, ale były wiceminister zapowiedział, że jeśli do programu zgłosi się prywatna firma, to też zostanie objęta testami.
Miasto chce też w przychodniach uruchomić nowe punkty szybkich testów na Covid-19, z których za darmo będą mogli skorzystać mieszkańcy skierowani przez lekarzy. Dodatkowo ma powstać – we współpracy z prywatną firmą – punkt testów genetycznych.
– Pierwsza, jak i druga fala, w szczególny sposób dotknęła branżę gastronomiczną – przyznał Cieszyński, mówiąc o działaniach gospodarczych. – Odbyliśmy spotkania z przedsiębiorcami z Chełma i na podstawie tego spotkania zaproponowaliśmy szereg rozwiązań – dodał.
Chodzi o zwolnienie z opłat za możliwość sprzedaży alkoholu w 2021 r. Wydłużenie okresu opłat za media, zwolnienie z opłat za wystawienie ogródków kawiarnianych w 2021 r. i „bon” o wartości 5 tys. zł do wykorzystania w miejskich spółkach (też na przyszły rok).
W listopadzie wszystkie zamknięte branże zostaną też zwolnione z podatku od nieruchomości.