Na bocznej ścianie remontowanej bursy szkolnej w Łęcznej "posadzono" 240 drzew. Nie dosłownie, ale z tym samym efektem antysmogowym. Mural przypomina o historii i związkach tego miasta z kopalnią Bogdanka.
W zielono-czarnych barwach artyści z firmy Lublov wyrysowali manifest strategii kopalni.
– W tym muralu centralną postacią jest górnik. Mamy tu zarówno nawiązania do przeszłości, lokalność Łęcznej oraz kierunki rozwoju w przyszłości, czyli zieloną energię – powiedziała Ewa Podlodowska, projektantka muralu. W pewnym sensie mural jest hołdem dla 41 lat wydobycia węgla w Bogdance. Ten surowiec energetyczny na stałe zdefiniował Łęczną.
– Cieszę się, że mural nawiązuje do przyszłości Bogdanki, do zielonej energii. Wyrazem tego jest fakt, że farba użyta do malowania ma właściwości antysmogowe. Ten mural jest równoważnikiem dla 240 drzew w naturze, w kontekście oczyszczania powietrza ze smogu – powiedział nam Kasjan Wyligała, prezes LW Bogdanka. Farby fotokatalityczne użyte do namalowania tego muralu za sprawa dwutlenku tytanu neutralizują zanieczyszczenia, toksyny i drobnoustroje.
To kolejny projekt proekologiczny kopalni; po farmie fotowoltaicznej i miękkich działaniach z zakresu ochrony poleskiej przyrody.
Mural o powierzchni 224 mkw sfinansowała w całości kopalnia w Bogdance. Wyłożyła na ten cel kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mural powstał na wschodniej ścianie nowego budynku bursy szkolnej w Łęcznej przy ul. Jana Pawła 89.
Prezes Kasjan Wyligała zapowiedział, że w Lublinie także powstanie mural o właściwościach antysmogowych sfinansowany przez Bogdankę.