Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

3 listopada 2022 r.
6:40

W wiejskiej szkole zimno dzieciom, bo nie ma pieniędzy na opał. Zrobili zrzutkę

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 4 A A
Jestem Grześ. Mam prawie 5 lat. Mamusia mówi, że będę chodzić do przedszkola, a koledzy i koleżanki do szkoły podstawowej, ale ja się boję, że przez zimno szkoła zostanie zamknięta i to na zawsze, a ja nie chcę innej – takim zdjęciem i opisem rodzice dzieci z Gozdowa zachęcają do wpłat na stronie zrzutka.pl
Jestem Grześ. Mam prawie 5 lat. Mamusia mówi, że będę chodzić do przedszkola, a koledzy i koleżanki do szkoły podstawowej, ale ja się boję, że przez zimno szkoła zostanie zamknięta i to na zawsze, a ja nie chcę innej – takim zdjęciem i opisem rodzice dzieci z Gozdowa zachęcają do wpłat na stronie zrzutka.pl (fot. zrzutka.pl)

Starsze dzieci muszą się cieplej ubierać, w sali przedszkolaków włączane są tylko niewielkie grzejniki. Prowadzonej przez stowarzyszenie maleńkiej szkoły w gminie Werbkowice na zakup opału nie stać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nigdy im się nie przelewało, ale tak źle jak w tym roku, jeszcze nie było.

– Ja już po prostu nie wiem już, co mam robić – mówi smutno Grażyna Kwietniewska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kolejarzy Ofiar II Wojny Światowej w Gozdowie.

Mimo że sezon grzewczy powinien zacząć się już jakiś czas temu, to kaloryfery w placówce są nadal zimne. Bo szkoła po prostu nie ma pieniędzy na to, żeby kupić olej opałowy.

– W poprzednich latach zaczynałam powolutku odkładać na ogrzewanie już w maju. I z reguły się udawało. Ale w tym roku wszystko poszło w górę, przecież jest inflacja, więc nie było na czym zaoszczędzić. A subwencja i dotacja, jakie otrzymujemy jest po prostu minimalna, ledwie starcza na płace dla nauczycieli – tłumaczy dyrektorka.

Opowiada, że próbowała szukać wsparcia w najróżniejszych instytucjach. Niestety, bez efektu.

– Ze względu na imię jakie nosimy, pisaliśmy np. do LHS w Zamościu, ale nawet na nasz apel nie odpowiedziano. Bez odzewu pozostała też prośba o pomoc skierowana do parlamentarzystów, m.in. posła Sasina, który ma biuro w Hrubieszowie. A z kolei Fundacja ProKolej odpowiedziała, że już rozdysponowała swoje środki, a kiedy prosiliśmy o pomoc w marcu, to pisali, że jeszcze nie dzielą budżetu – relacjonuje Kwietniewska.

Zarządzana przez nią szkoła jest jedną z sześciu stowarzyszeniowych w gminie Werbkowice, ale najmniej liczną. Ma zaledwie 14 uczniów i 5 dzieci zapisanych do przedszkola. Więc te starsze, aby nie marznąć, na lekcje muszą po prostu ubierać się cieplej, a dla maluszków uruchamiane są grzejniki. Ale zimy tak przetrwać się nie da.

– Złożyliśmy wniosek o dotację na opał jako podmiot wrażliwy. Jeżeli dostalibyśmy jakiekolwiek pieniądze, moglibyśmy kupić choćby coś na początek, by ruszyć z ogrzewaniem. Ale nawet nie wiemy, kiedy te pieniądze, jeśli w ogóle, będą – mówi Urszula Smusz, nauczycielka, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Gozdów, które od 2011 prowadzi placówkę. Przyznaje, że najprostszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie szkoły, ale uważa, że to wcale nie byłoby dla dzieci dobre. Nie chcą też tego rodzice.

A co na to gmina? – To bardzo trudna sytuacja i rozumiem oczekiwania, ale po prostu nie możemy dać szkole w Gozdowie więcej niż dajemy, czyli 26 tys. zł miesięcznie – rozkłada ręce Elżbieta Waleczek, zastępca wójta gminy Werbkowice.

Przypomina, że problem z zakupem opału pojawił się już w zeszłym roku. Wtedy samorząd przekazał dodatkową dotację, ale teraz po prostu gminy na to nie stać. – Jeśli dalibyśmy pieniądze tej szkole, o wsparcie zaczęłyby się dopominać także inne prowadzone przez stowarzyszenia. A przecież mamy jeszcze dwie własne placówki, do których także musimy dokładać – tłumaczy wicewójt.

Zapewnia, że gdyby dzieci z Gozdowa przeniosły się do Sahrynia czy Werbkowic, gmina sfinansowałaby ich dowóz.

– Tyle że dziecko to nie jest przedmiot, nie można go ot tak po prostu przenosić z miejsca na miejsce – uważa prezes Smusz.

Podkreśla, że nie jest to wskazane zwłaszcza w trakcie roku szkolnego. – Jest nam bardzo ciężko, ale mam nadzieję, że dzięki tej internetowej zbiórce jednak jakoś uda nam się przetrwać – mówi dyrektor Kwietniewska.

Jeśli ktoś chciałby wspomóc szkołę w Gozdowie, może wpłacać pieniądze na stronie zrzutka.pl/ciepla-klasa-645438

Kiedyś w szkole w Gozdowie uczyło się zdecydowanie więcej dzieci, dlatego budynek jest spory. Ale z czasem uczniów zaczęło ubywać. Samorząd szkołę zamknął, a utrzymanie placówki wzięło na siebie na stowarzyszenie (fot. SP w Gozdowie)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium