Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 lipca 2020 r.
12:05

Więcej czytelników i przestępców, mniej bezrobotnych. Raport o Zamościu

Autor: Zdjęcie autora agdy
4 2 A A

Zamościanie wyrzucili 3 i pół tony przeterminowanych leków. 9721 ich dzieci korzysta z 500+, a 1490 przyszło w zeszłym roku na świat. To niektóre dane z raportu o stanie Zamościa za 2019 rok, nad którym debatowali radni. Głos mogli też zabierać mieszkańcy. Nikt nie był zainteresowany

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogólnie dostępny raport podsumowuje działalność wójta/burmistrza/prezydenta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. To nowość w Polsce, bo pierwsze raporty powstawały w miastach i gminach za 2018 rok. W przypadku Zamościa, nad drugą edycją dokumentu poświęconą miastu w 2019 roku debatowano na ostatniej sesji.

Choć wszystkie stałe komisje RM zaopiniowały 200-stronicowy raport pozytywnie, jeszcze na sesji odbyła się dyskusja. Niemal wszyscy zabierający głos zwracali uwagę, że sprawą w ogóle nie zainteresowali się mieszkańcy. Przepisy zakładają, że każdy ma możliwość przedstawienia swojego stanowiska. Trzeba się jedynie zarejestrować, przedkładając listę poparcia innych zamościan.   

- A czyja to wina? Wina nas, radnych. Nie potrafiliśmy dotrzeć do mieszkańców – uważa radny Piotr Małysz, wiceprzewodniczący RM.

- Ja bym zachęcał mieszkańców, by brali aktywny udział. Żeby wspólnie wpływali na rozwój miasta – mówił Sławomir Ćwik, który zatrzymał się przy danych demograficznych w raporcie, bo uważa, że od tego zależy przyszłość miasta, które się wyludnia. – Młodzież wyjeżdża na studia i nie wraca. Są osoby, które były mieszkańcami Zamościa, ale wyemigrowały na przedmieścia i tam wybudowały domy. Bo w Zamościu brak terenów, nie mówiąc o cenach działek – komentował radny, który przywoływał lata 70. ubiegłego wieku, rozwój przemysłu, a co za tym idzie napływ ludności.

- W raporcie zabrakło porównań z innymi latami i zestawień graficznie pokazujących wybrane składniki na przestrzeni lat. Trudno mieszkańcom wyciągać wnioski, czy w Zamościu dzieje się w danej sferze dobrze czy źle – krytykował radny Marek Kudela, który w tym upatrywał nikłe zainteresowanie zamościan debatą i dokumentem. Apelował, by w przyszłości był on czytelny, wykorzystywał dane z wielu ważnych dziedzin życia miasta. I zawierał cele czy wyzwania na przyszłość. Oraz informacje, jak miasto jest przygotowane na zagrożenia, jak ma zamiar sobie z nimi radzić.

Prezydenci Andrzej Wnuk i odpowiedzialny za przygotowania raportu Piotr Zając byli zdziwieni, że takie uwagi nie pojawiły się na komisjach, a dopiero na sesji. Mogli przygotować, nawet w formie autopoprawki, wiele z informacji, których zabrakło radnym.

– Znajdą się w kolejnej edycji dokumentu, jeśli takich danych państwo oczekujecie – zadeklarował prezydent Zając.

Finałem dyskusji nad raportem było głosowanie w sprawie udzielenia prezydentowi Andrzejowi Wnukowi wotum zaufania. „Za” było 14 radnych, „przeciw” 5, wstrzymało się 2.

Podobny rozkład głosów był podczas rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem prezydenta miasta Zamość z wykonania budżetu za 2019 r. „Za” było 15 radnych (dołączy Franciszek Josik), „przeciw” głosowali ci sami radni (Marek Kudela, Janusz Kupczyk, Wiesław Nowakowski, Grzegorz Podgórski i Rafał Zwolak). Sławomir Ćwik znów się wstrzymał od głosu.

Raport dostępny jest tutaj.

Zamość 2019

3,55 tony przeterminowanych leków odebrał i zagospodarował PGK

8, 42 tony ubrań odebrał i zagospodarował PGK

9 721 dzieci jest uprawnionych do odbierania 500+

262 847 widzów było na seansach w kinie Stylowy. To rekord

35 509 słuchaczy było na koncertach Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego

1165 przestępstw stwierdzono na terenie miasta

19 wypadków drogowych zdarzyło się na ulicach

3 517 ofert pracy w mieście miał Powiatowy Urząd Pracy

55 motorowerów używają mieszkańcy

1490 urodzeń zanotowano na trenie miasta i gminy

1582 zgony zanotowano w tym samym czasie

66 osób zmieniło imię i nazwisko

284 gatunki reprezentują zwierzęta w Ogrodzie Zoologicznym

234 159 osób odwiedziło zamojskie zoo. To rekord

483 czytelników przybyło Książnicy Zamojskiej

10 osób obserwuje Zamość. To operatorzy kamer monitoringu Straży Miejskiej   

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium