Zamościanie wyrzucili 3 i pół tony przeterminowanych leków. 9721 ich dzieci korzysta z 500+, a 1490 przyszło w zeszłym roku na świat. To niektóre dane z raportu o stanie Zamościa za 2019 rok, nad którym debatowali radni. Głos mogli też zabierać mieszkańcy. Nikt nie był zainteresowany
Ogólnie dostępny raport podsumowuje działalność wójta/burmistrza/prezydenta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. To nowość w Polsce, bo pierwsze raporty powstawały w miastach i gminach za 2018 rok. W przypadku Zamościa, nad drugą edycją dokumentu poświęconą miastu w 2019 roku debatowano na ostatniej sesji.
Choć wszystkie stałe komisje RM zaopiniowały 200-stronicowy raport pozytywnie, jeszcze na sesji odbyła się dyskusja. Niemal wszyscy zabierający głos zwracali uwagę, że sprawą w ogóle nie zainteresowali się mieszkańcy. Przepisy zakładają, że każdy ma możliwość przedstawienia swojego stanowiska. Trzeba się jedynie zarejestrować, przedkładając listę poparcia innych zamościan.
- A czyja to wina? Wina nas, radnych. Nie potrafiliśmy dotrzeć do mieszkańców – uważa radny Piotr Małysz, wiceprzewodniczący RM.
- Ja bym zachęcał mieszkańców, by brali aktywny udział. Żeby wspólnie wpływali na rozwój miasta – mówił Sławomir Ćwik, który zatrzymał się przy danych demograficznych w raporcie, bo uważa, że od tego zależy przyszłość miasta, które się wyludnia. – Młodzież wyjeżdża na studia i nie wraca. Są osoby, które były mieszkańcami Zamościa, ale wyemigrowały na przedmieścia i tam wybudowały domy. Bo w Zamościu brak terenów, nie mówiąc o cenach działek – komentował radny, który przywoływał lata 70. ubiegłego wieku, rozwój przemysłu, a co za tym idzie napływ ludności.
- W raporcie zabrakło porównań z innymi latami i zestawień graficznie pokazujących wybrane składniki na przestrzeni lat. Trudno mieszkańcom wyciągać wnioski, czy w Zamościu dzieje się w danej sferze dobrze czy źle – krytykował radny Marek Kudela, który w tym upatrywał nikłe zainteresowanie zamościan debatą i dokumentem. Apelował, by w przyszłości był on czytelny, wykorzystywał dane z wielu ważnych dziedzin życia miasta. I zawierał cele czy wyzwania na przyszłość. Oraz informacje, jak miasto jest przygotowane na zagrożenia, jak ma zamiar sobie z nimi radzić.
Prezydenci Andrzej Wnuk i odpowiedzialny za przygotowania raportu Piotr Zając byli zdziwieni, że takie uwagi nie pojawiły się na komisjach, a dopiero na sesji. Mogli przygotować, nawet w formie autopoprawki, wiele z informacji, których zabrakło radnym.
– Znajdą się w kolejnej edycji dokumentu, jeśli takich danych państwo oczekujecie – zadeklarował prezydent Zając.
Finałem dyskusji nad raportem było głosowanie w sprawie udzielenia prezydentowi Andrzejowi Wnukowi wotum zaufania. „Za” było 14 radnych, „przeciw” 5, wstrzymało się 2.
Podobny rozkład głosów był podczas rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem prezydenta miasta Zamość z wykonania budżetu za 2019 r. „Za” było 15 radnych (dołączy Franciszek Josik), „przeciw” głosowali ci sami radni (Marek Kudela, Janusz Kupczyk, Wiesław Nowakowski, Grzegorz Podgórski i Rafał Zwolak). Sławomir Ćwik znów się wstrzymał od głosu.
Raport dostępny jest tutaj.
Zamość 2019
3,55 tony przeterminowanych leków odebrał i zagospodarował PGK
8, 42 tony ubrań odebrał i zagospodarował PGK
9 721 dzieci jest uprawnionych do odbierania 500+
262 847 widzów było na seansach w kinie Stylowy. To rekord
35 509 słuchaczy było na koncertach Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego
1165 przestępstw stwierdzono na terenie miasta
19 wypadków drogowych zdarzyło się na ulicach
3 517 ofert pracy w mieście miał Powiatowy Urząd Pracy
55 motorowerów używają mieszkańcy
1490 urodzeń zanotowano na trenie miasta i gminy
1582 zgony zanotowano w tym samym czasie
66 osób zmieniło imię i nazwisko
284 gatunki reprezentują zwierzęta w Ogrodzie Zoologicznym
234 159 osób odwiedziło zamojskie zoo. To rekord
483 czytelników przybyło Książnicy Zamojskiej
10 osób obserwuje Zamość. To operatorzy kamer monitoringu Straży Miejskiej