Lublin

4 sierpnia 2024 r.
21:02

Wielki Brat słabo patrzy? Czy Lublin jest bezpieczny?

(fot. Archiwum/DW)

Szkoła, skwer, Brama Krakowska. Wszystkie te miejsca łączy jedno - niewystarczający monitoring. Tak twierdzą radni i kierownicy miejskich instytucji. Co na to Ratusz?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na brak monitoringu w mieście lub też jego niewystarczający zasięg w wielu miejscach miasta zwracają uwagę miejscy radni – zarówno ci z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka jak i z opozycji, z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Problem ten dotyka także działające w Lublinie instytucje kulturalne. Zmaga się z nim między innymi muzeum działające w Bramie Krakowskiej.

Miejska radna z klubu prezydenta, Monika Kwiatkowska, zwróciła uwagę na niewystarczający monitoring okolic Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie im. H. Sienkiweicza. Z kolei radny klubu PiS Marcin Jakóbczyk zwraca uwagę na brak monitoringu w okolicach Centrum Spotkania Kultur.

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyłączenie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza nr 38 w Lublinie do monitoringu miejskiego. Prośba moja podyktowana jest koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w obiekcie szkoły oraz na jej terenie. Szkoła posiada przestarzały, niewystarczający monitoring wizyjny. Stan techniczny kamer, nie spełnia wymogów jakości, a ilość jest zdecydowanie za mała aby zapewnić bezpieczeństwo uczniów, pracowników oraz mienie szkoły – napisała w swojej interpelacji do prezydenta miasta Kwiatkowska.

Podobnymi argumentami swoją interpelację poparł Jakóbczyk.

– Wychodząc naprzeciw prośbom mieszkańców o zwiększenie bezpieczeństwa oraz zapewnienie spokoju w okolicy Skweru Życińskiego oraz placu przed CSK (gdzie znajdują się pomniki ks. Idziego Radziszewskiego oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego) zwracam się z uprzejmą prośbą o instalację monitoringu miejskiego w tym miejscu, celem zapobieżenia potencjalnym aktom wandalizmu, spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz zakłócania spokoju – apeluje radny PiS.

– Obecnie notowana jest coraz większa ilość przypadków wandalizmu, wypadków, kradzieży oraz sytuacji konfliktowych, które trudno rozstrzygnąć bez nagrań monitoringu. Boiska szkolne znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie ogródków działkowych, gdzie często odbywają się spotkania niejednokrotnie zakrapiane alkoholem. Świadczy o tym duża ilość butelek, które są znajdowane na terenie szkoły przy ogrodzeniu. Zdarzają się też sytuacje dewastacji mienia szkolnego, zaczepiania uczniów i groźby pod ich adresem przez osoby nietrzeźwe, a zgłaszanie spraw odpowiednim służbom bez dowodów takich jak nagrania z monitoringu skutkuje bezkarnością sprawców – dodaje do swojej prośby Kwiatkowska.

Nie tylko radni

Z podobnymi problemami zmagają się także instytucje kultury. Nie wszystkie miejsca w mieście są bowiem w zasięgu oczu „wielkiego brata”. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w Bramie Krakowskiej gdzie funkcjonuje muzeum.

Nie ma ani jednej kamery. Ani ci, którzy wchodzą do bramy na Stare Miasto, ani ci, którzy wychodzą ze Starego Miasta nie są monitorowani. Jest to duży błąd, dlatego, że tam oprócz tego, że dochodzi do dewastacji Bramy Krakowskiej, to jeszcze przy okazji tam urzędują bezdomni i też niszczą tą bramę. Tak nie może być – mówi w rozmowie z nami kustosz Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej, Magdalena Piwowarska.

Kamery będą, ale nie wszędzie

Okazuje się, że miasto problemy zgłaszane przez radnych dostrzega, jednak nie wszędzie da się szybko zareagować.

– Wydział Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin dokona analizy aktualnego stanu systemu monitoringu w szkole, przedstawi techniczne rozwiązania w zakresie modernizacji oraz dokona oszacowania kosztów inwestycji – przeczytać mogła radna Kwiatkowska w odpowiedzi, którą uzyskała od sekretarza miasta Andrzeja Wojewódzkiego. – Przygotowany kosztorys wraz z dokumentacją będzie podstawą do podjęcia działań inwestycyjnych jeszcze w 2024 r. jeśli będą wolne środki finansowe w budżecie miasta, lub zadanie to zostanie zgłoszone do projektu budżetu na 2025 r. – dodał Wojewódzki.

Nie wszędzie jednak pójdzie tak łatwo. Radny Jakóbczyk z odpowiedzi na swoją prośbę mógł być niezadowolony. Przedstawiciel Ratusza stwierdził bowiem, że faktycznie plan zainstalowania monitoringu pod CSK i przyległym do niego parku im. arcybiskupa Józefa Życińskiego jest, jednak zostanie zrealizowany dopiero w momencie remontu wymienionego skweru.

– W przetargu na realizację w/w zadania, który został rozstrzygnięty w czerwcu 2024 r. uzyskano tylko 1 ofertę przekraczającą znacznie budżet przewidziany na realizację przedmiotowej inwestycji. Postępowanie przetargowe z powodu ograniczonych środków finansowych zostało unieważnione. Realizacja tego zadania, wraz z montażem kamer, będzie możliwa po zapewnieniu jego finansowania – odpowiada Jakóbczykowi Wojewódzki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty