Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

11 września 2024 r.
11:33

Tkaczka z powiatu włodawskiego nagrodzona

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
(fot. Krystyna Pawlik)

Stanisława Kowalewska tkactwa nauczyła się od matki chrzestnej. Jest pierwszą osobą z regionu, która otrzymała takie wyróżnienie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pani   Stanisława   Kowalewska   – tkaczka   z   Nowego   Holeszowa   (pow.   włodawski,   woj.   lubelskie)   –   została   uhonorowana nagrodą  przyznaną  przez  Burmistrza  Miasta  Łowicz.  Pani  Stanisława,  wraz  z delegacją  z lubelskiego skansenu, odsłoniła 8 września na Starym Rynku w Łowiczu „Gwiozdę Łowicko”   ze   swoim   imieniem i nazwiskiem. Jest ona pierwszą osobą z naszego województwa, która otrzymała takie wyróżnienie. 

Nagroda od 2011 roku przyznawana jest w dwóch kategoriach: twórcom ludowym oraz za upowszechnianie i ochronę kultury ludowej.

Stanisława Kowalewska współpracuje z Muzeum Wsi Lubelskiej od dwudziestu lat. Jak informuje skansen - zajmuje   się   nie   tylko tkactwem,   ale   i   krawiectwem   ludowym.   Jest   trzykrotną   stypendystką   Ministra   Kultury   i Dziedzictwa   Narodowego   (także   tegoroczną)   oraz   laureatką   Nagrody   im.   Oskara   Kolberga „Za   zasługi   dla   kultury   ludowej”   z   2013   r.   Jej   domeną   są   perebory.   Ten   ornament   tkacki występował   w   północno-wschodniej   części   Polski.   Na   terenie   obszaru   kulturowego Lubelszczyzny   pokrywał   się   z   zasięgiem   stroju   nadbużańskiego   i   włodawskiego.   Był elementem   zdobiącym   m.in.   koszule,   spódnice,   zapaski   i   zawojki   na   głowę.   Już   przed   II wojną światową perebory były rzadko wykonywane. Umiejętność ich tkania przetrwała dzięki nielicznym   tkaczkom,   które   zaczęły   wykonywać   prace   na   konkursy   muzealne   m.in.   dzięki Stanisławie Kowalewskiej. Perebory nauczyła ją tkać matka chrzestna – tkaczka Stanisława Baj. Pani Stanisława tka od czternastego roku życia (czyli od 1958 r.). Od lat jest ekspertem w​ dziedzinie   tkactwa   w   Nadbużańskim   Uniwersytecie   Ludowym   w   Husince.   Tkaczki   tam zgromadzone doprowadziły do wpisania „Pereborów – nadbużańskich tradycji tkackich” na Krajową listę   niematerialnego   dziedzictwa   kulturowego.   Pani   Stanisława   chętnie   dzieli   się swoimi umiejętnościami i wiedzą. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, bierze udział w   konkursach.   Jest   aktywną   twórczynią,   a   swoją   pracą   przyczynia   się   do   zachowania   i kontynuacji   elementów   kultury   nadbużańskich   terenów,   m.in.   poprzez   pokazy   i   warsztaty. Prowadzi   własną   pracownię   tkacką   w   Nowym   Holeszowie,   która   znajduje   się   na   „Szlaku tkackim Południowego Podlasia i Polesia – perebor”. Odtwarza i upowszechnia tradycyjne wzory, ale również tworzy własne wzornictwo w oparciu o perebory.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma w swoich zasobach 200 tego typu ornamentów. 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dzięki zakupom najnowocześniejszego sprzętu widzowie mogą oglądać filmy w najwyższej jakości

Najnowocześniejszy z nowoczesnych. Nowiuki projektor w kinie

Kosztował około 600 tys. zł. Większość pieniędzy Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu wyłożyło z własnej kasy, resztę, około jednej trzeciej, „dorzucił” Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pierwsi widzowie już mieli okazję obejrzeć filmy wyświetlane z użyciem nowiutkiego sprzętu.

Dary dla powodzian. Pierwszy transport wyruszy z lubelskiego Caritas jeszcze w tym tygodniu
galeria

Dary dla powodzian. Pierwszy transport wyruszy z lubelskiego Caritas jeszcze w tym tygodniu

Caritas Archidiecezji Lubelskiej zorganizował pilną zbiórkę dla powodzian. Potrzebne są artykuły spożywcze, śpiwory, woda, ale również latarki, łopaty i wiele innych.

Powodzie w Polsce. Lubelskie bezpieczne, ale w gotowości

Powodzie w Polsce. Lubelskie bezpieczne, ale w gotowości

Województwo lubelskie aktywnie włącza się w pomoc dla mieszkańców południowej części kraju. W naszym regionie nie ma obecnie zagrożenia powodziowego, ale władze samorządów trzymają rękę na pulsie.

Arkadiusz Bratkowski to absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, ale przede wszystkim doświadczony samorządowiec i polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego

Arkadiusz Bratkowski pokieruje powiatowym szpitalem. Wygrał konkurs

Konkurs zostało ogłoszony pod koniec sierpnia. Właśnie został rozstrzygnięty. Wygrał go Arkadiusz Bratkowski. I to on od 1 października będzie dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie.

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team wystartowali w wyścigu Tour of Pyoang Lake

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team wystartowali w wyścigu Tour of Pyoang Lake

Impreza ma bardzo długą tradycję i jest zaliczana do najważniejszych kolarskich wyścigów w Azji. Składa się z 10 etapów, a każdy z nich jest wymagający. Lubelskie Perła Polski Cyclng Team po raz pierwszy wzięło udział w tym wyścigu.

85. rocznica napaści Sowietów na Polskę. Uczcili także pamięć Sybiraków
Zdjęcia
galeria

85. rocznica napaści Sowietów na Polskę. Uczcili także pamięć Sybiraków

We wtorek w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę agresji Rosji sowieckiej na Polskę, połączone z obchodami Dnia Sybiraka.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Chełm IX kadencji zagłosowali nad nową stawką za pobyt dziecka w żłobku prowadzonym przez samorząd. Jaka decyzja?

Z 400 zł na 1500 zł? Radni Chełma zadecydowali

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni przegłosowali zmiany dotyczące opłat za pobyt dzieci w żłobkach prowadzonych przez miasto Chełm. Zmiany wejdą w życie za 2 tygodnie.

Obowiązki fundacji rodzinnych na gruncie Ustawy o AML

Obowiązki fundacji rodzinnych na gruncie Ustawy o AML

Fundacje rodzinne są formami organizacyjnymi cieszącymi się niesłabnącym powodzeniem. Jest to bowiem doskonały sposób na zabezpieczenie sukcesji i ochronę rodzinnego majątku. Aby jednak fundacja mogła działać zgodnie z literą prawa, należy pamiętać o obowiązkach wynikających dla niej z Ustawy o AML. Czy fundacja rodzinna jest instytucją obowiązaną? Jakie wymogi stawia przed nią Ustawa?

To oni będą rządzić Uniwersytetem Medycznym w Lublinie
foto
galeria

To oni będą rządzić Uniwersytetem Medycznym w Lublinie

Uniwersytet Medyczny już oficjalnie z nowymi władzami. We wtorek powołano prorektorów, dziekanów, prodziekanów, kanclerzy i pełnomocników rektora.

Lubelska kancelaria Lexitor wyznacza kolejne trendy w ochronie konsumentów

Lubelska kancelaria Lexitor wyznacza kolejne trendy w ochronie konsumentów

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się postępowanie, którego wynik będzie miał ogromne znaczenie dla polskich kredytobiorców. To właśnie lubelska Kancelaria Lexitor kolejny już raz występować będzie w TSUE w ochronie praw konsumentów. Z tego też powodu o znaczenie wyroku TSUE dla kredytobiorców postanowiliśmy zapytać Wiceprezesa Kancelarii Lexitor, Pana Grzegorza Grygiel.

Reprezentacja Polski siatkarzy poznała rywali w przyszłorocznych mistrzostwach świata

Reprezentacja Polski siatkarzy poznała rywali w przyszłorocznych mistrzostwach świata

Losowanie odbyło się w Manili. Biało-Czerwoni, którzy w ostatnich MŚ, organizowanych w Polsce i Słowenii w 2022 roku zostali wicemistrzami globu, byli rozstawieni. Tym samym uniknęli bardzo dobrych drużyn: mistrzów olimpijskich i brązowych medalistów z Paryża, Francuzów i Amerykanów, jak też aktualnych mistrzów świata Włochów, czy choćby zawsze niewygodnej Słowenii.

18-letnia kierująca wjechała do rowu. Jej auto dachowało

18-letnia kierująca wjechała do rowu. Jej auto dachowało

Kierująca samochodem marki Kia straciła panowanie na zakręcie, zjechała do rowu, auto dachowało. Młoda kobieta trafiła do szpitala.

Znowu "zdrapano" główne wygrane. Gdzie i ile pieniędzy wygrali szczęśliwcy

Znowu "zdrapano" główne wygrane. Gdzie i ile pieniędzy wygrali szczęśliwcy

Wrzesień jest niezwykle szczęśliwy dla zdrapkowiczów w naszym regionie. Nie ma tygodnia, byśmy nie informowali o głównych wygranych w loteriach i zdrapkach organizowanych przez Totalizatora Sportowego. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do grających w lubelskim punkcie LOTTO przy ul. Jana Pawła II 51 oraz w Janowie Lubelskim przy ul. Zamoyskiego 49.

Podróż pijanej matki zakończyła się dzięki sygnałowi przypadkowego świadka

2,2 promila i dziecko w aucie

Przypadkowy świadek zauważył zataczającą się kobietę, która wsiada do auta i rusza. W samochodzie wiozła 8-letniego syna.

Szybki internet? Mieszkańcy tej gminy w końcu się doczekają

Szybki internet? Mieszkańcy tej gminy w końcu się doczekają

Nie będzie już problemów z internetem w gminie Biała Podlaska. Znalazł się chętny do położenia światłowodów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium