Kopią, koszą, malują i sprzątają, a wszystko po to by pomóc w słusznej sprawie. Grupa ponad 60 uczestników programu Liga NGOs – reprezentantów organizacji pozarządowych od 2 do 15 sierpnia pomaga w pracach wykończeniowych przy budowie hospicjum
– W ubiegłym roku, jako wolontariuszka akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę oraz Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych zgłosiłam się i pozytywnie przeszłam rekrutację do programu Liga NGO’s. W ramach tego programu, aż do wybuchu epidemii koronawirusa, co miesiąc spotykaliśmy się w podwarszawskich Falentach i uczyliśmy o różnych działaniach, które mogą się nam przydać w działalności społecznej (zajęcia prowadzili m.in. specjaliści z dziedziny prawa, marketingu i zarządzania oraz eksperci wspierający działalność obywatelską-red.) – opowiada Anna Bieganowska-Skóra z Lublina, która uczestniczyła z programie razem z osobami z całej Polski. – Jednym z elementów tego programu był „Projekt Społeczny”. Zjechaliśmy się do Włodawy, aby pomóc w budowie hospicjum. Ja byłam w pierwszej turze, w ubiegłym tygodniu.
Teraz na miejscu jest druga grupa uczestników. Pomoc wolontariuszy polega m.in. na malowaniu ścian, gruntowaniu, koszeniu traw, kopaniu fundamentów pod ścianki działowe i plantowaniu terenu.
– Choć uczestnicy projektu pochodzą z różnych miast, z szeregu różnych organizacji oraz pierwszy raz pracowaliśmy w takim zespole, to stworzyliśmy naprawdę zgraną grupę. Udało nam się zrobić dużo więcej niż pierwotnie planowaliśmy – relacjonuje pani Anna. – To było naprawdę super doświadczenie, ukazujące współpracę ludzi w różnym wieku i z różnym doświadczeniem.
– Projekt Społeczny stanowi zwieńczenie I edycji programu. Uczestnicy Ligi wyjeżdżają na tygodniowy wolontariat, w trakcie którego nie tylko pomagają przy budowie, lecz także wymieniają się doświadczeniami i integrują – dodaje Andrzej Wesołowski z Ligi NGOs. – Tym samym spełnia się cel Ligi NGOs – tworzenie siatki świadomych społecznie osób, gotowych angażować się w budowę społeczeństwa obywatelskiego w swoich lokalnych społecznościach.
Jesienią zostanie ogłoszona rekrutacja do II Promocji Ligi NGOs.
– Zapraszamy wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych z regionu i nie tylko – zachęca Wesołowski.
Budowa hospicjum przy ul. Pancerniaków we Włodawie trwa od 10 lat.
– 12 lat temu kupiliśmy działkę – mówi Andrzej Puchala, prezes Włodawskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum. – Budowę zaczęliśmy jeszcze w dobrych dla nas czasach. Wtedy też powstawialiśmy ściany budynki. Później niestety budowa została na pewien czas przerwana, bo nie mieliśmy pieniędzy. Do robót budowlanych wróciliśmy w 2016 r. Budynek został przykryty dachem. Prace cały czas są kontynuowane.
Zarząd Towarzystwa zdecydował jednak, że ze względów finansowych, nie wykończy w jednym czasie całości, czyli liczącego ponad 900-metrowego budynku tylko przygotuje pod działalność hospicjum niezbędną jego część – 547 mkw.
– W części ogólnej i hospicyjnej praktycznie prace budowlane mamy zakończone – mówi prezes Andrzej Puchala. – Trzeba jeszcze skończyć prace elektryczne. Do wykonania są też roboty hydrauliczne. Trzeba też zamontować rekuperatory, czyli centralę wentylacyjną oraz instalację ogrzewania gazowego. To koszt ok. 300 tys. zł. Dodatkowo trzeba będzie wybudować jeszcze drogę, ale w tym przypadku liczymy na pomoc Starostwa Powiatowego we Włodawie.
Wszystkie pieniądze przeznaczane na budowę włodawskiego hospicjum pochodzą z: 1 proc. podatku, a także zbiorek publicznych i darowizn.
Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum od 20 lat pomaga ciężko chorym mieszkańcom powiatu włodawskiego i parczewskiego. Obecnie pod ich opieką jest 8 osób w hospicjum stacjonarnym i ok. 30 osób w hospicjum domowym.
Jak pomóc
Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” 22-200 Włodawa, Al. J. Piłsudskiego 24/215
Numer konta: 68150013731213700383910000 Santander Bank