Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

14 listopada 2019 r.
19:19

Lubelskie: Znaleziono szczątki żołnierzy w lesie w Poleskim Parku Narodowym

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Na godziwy pochówek czekają już 72 lata. Bohaterowie bitwy pod Wytycznem w 1939 roku leżą we wspólnej mogile w lesie, przy cmentarzu ewangelickim w Michałowie. Odnalazł ich ppłk dr Józef Ledzianowski z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Świder bez problemu wkręcał się w piaszczystą glebę.

– Mamy właściwie już pewność, że w tym lasku spoczywają żołnierze. Zrobiliśmy kilka próbnych odwiertów. Znaleźliśmy ludzkie szczątki, łuskę, hak rzeźniczki oraz element wyposażenia – mówi ppłk dr Józef Ledzianowski.

Są to żołnierze września 1939 roku z m. in, z Korpusu Ochrony Pogranicza, Flotylli Pińskiej i innych oddziałów.

To już drugi rok badań prowadzonych przez 14 podchorążych z wrocławskiej AWL pod dowództwem oficerów. – Zaczęliśmy od kwerendy archiwów. Rozpytywaliśmy okolicznych mieszkańców. Korzystaliśmy z ogromnej wiedzy Adam Panasiuka, regionalisty, autora książek o miejscowościach gminy Urszulin. W końcu kluczowe okazały się informacje pana Kapały, mieszkańca Urszulina – mówi ppłk Ledzianowski.

Kapała jako dziecko był świadkiem, jak furmankami przewożono zwłoki polskich żołnierzy. W szukanie miejsca ich pochówku zaangażowali się też pracownicy Poleskiego Parku Narodowego.

Bitwa pod Wytycznem rozegrała się 1 października 1939 roku 

Kilka tysięcy polskich żołnierzy pod dowództwem gen. Orlik-Rückemann dzielnie stawiało czoła sowieckim oddziałom pancernym. Zginęło 100 polskich żołnierzy. Po walce dochodziło do mordów. Rosjanie zabijali rannych i kadrę oficerską i podoficerską, często strzałem w głowę. Szacunki mówią o 300 zaginionych żołnierzach. Być może to ich zwłoki spoczywają w odnalezionych grobach.

– W czasach PRL starano się wygumkować tę bitwę z historii. W 1947 komuniści po cichu ekshumowali ciała polskich żołnierzy z mogił rozrzuconych na terenie bitwy i potajemnie chowali w pobliżu cmentarza ewangelickiego w Michałowie – mówi ppłk Ledzianowski.

Odwierty badawcze poprzedziły badania terenu georadarem.

– Wykryłem anomalie świadczące o czterech nieoznaczonych, zbiorowych mogiłach. Mają 6 na 7 metrów – mówi Jacek Adamiak, biegły sądowy z zakresu poszukiwania zwłok i szczątków ludzkich.

Grupa poszukiwawcza na miejscu znalazła też łuskę, fragmenty umundurowania, kości oraz hak rzeźnicki do wyładunku zwłok.
Straż Graniczna jest bezpośrednim spadkobiercą przedwojennego KOP. – Szanujemy nasze tradycje i z pewnością nie zapomnimy o odnalezionych żołnierzach spod Wytycznego – mówi por. SG Dariusz Sienicki.

– Szczątki żołnierzy powinny trafić na cmentarz wojenny w Wytycznie lub nekropolie parafialną w Urszulinie – dodaje Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału IPN.

– W przyszłym roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód, przeprowadzimy badania archeologiczne. Dopiero one rozwieją wszystkie wątpliwości. Tym żołnierzom należy się godziwy pochówek i pamięć – kończy ppłk Ledzianowski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium