Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

26 października 2017 r.
9:54

Kogut, florystyka i Jaśki. Każda z pań ma coś w czym się specjalizuje

Autor: Zdjęcie autora aa

Zosia-Ela, Zosia-Małgosia, Zosia-Renia. To tylko niektóre z 23 członkiń Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie zwanych jako „Zosie Samosie”. Prawdziwej Zosi nie ma ani jednej. - To, że nazwałyśmy się „Zosie Samosie” ma związek z samodzielnością. Rzadko prosimy o pomoc. Tylko wtedy gdy już same nie dajemy rady - mówią zwyciężczynie naszego plebiscytu Koło Gospodyń 2017

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Myślę, że mamy tyle pomysłów, że starczy jeszcze na bardzo długo - mówi Elżbieta Wołoszun, przewodnicząca Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie, które zwyciężyło w tegorocznej edycji naszego plebiscytu „Koło Gospodyń 2017”.

- Życia będzie za mało - dodaje Renata Holaczuk, wiceprzewodnicząca Koła.

- Układając kolejny budżet boję się, że czwartków nam zabraknie - uśmiecha się przewodnicząca KGM we Włodawie.

Czwartek jest zwykle tym dniem w tygodniu kiedy członkinie Koła się spotykają.

Początki

- Od zawsze chciałam się nauczyć techniki decoupage - przyznaje przewodnicząca KGM we Włodawie. - Nie znalazłam jednak takich zajęć w naszym mieście. Nie było takiego miejsca, gdzie tej techniki mogłabym się nauczyć. Z koleżankami zaczęłyśmy na ten temat dyskutować, że może same coś wynajmiemy i spróbujemy. Od tego czasu zaczęłyśmy się spotykać. Podczas spotkań dyskutowałyśmy, czego chciałybyśmy się nauczyć, co poznać. To było jesienią.

Oficjalnie w marcu 2016 roku koło zaczęło działać. Kiedy KGM we Włodawie zaczynało, było 15 pań, obecnie tych czynnie działających członkiń jest już 23.

- Dla nas zawsze najwyższą wartością jest drugi człowiek - podkreśla Małgorzata Olejniak, członkini KGM we Włodawie.

- Każda z nas dzieli się z innymi swoimi umiejętnościami - dodaje Małgorzata Kostka, kolejna z członkiń Koła.

Jak jedna „Zosia” czegoś nie potrafi to druga „Zosia” ją tego nauczy. - Kiedyś mówiłam: „Tego to na pewno nie zrobię”. Teraz zaś mówię: „Tego jeszcze nie zrobiłam” - przyznaje pani Renata. I wylicza: Nauczyłam się robić na szydełku i zrobiłam obrus. Nauczyłam się cięcia drzewek owocowych i krzewów ozdobnych. Nauczyłam się też modelowania balonów i decoupage.

Nauka, kiermasze, pomaganie

Włodawskie gospodynie organizują warsztaty i szkolenia nie tylko dla siebie, ale też innych. Biorą udział w dożynkach, kiermaszach i festynach.

Poza tym chętnie włączają się w działalność wolontarystyczną i charytatywną. Współpracują ze szkołami, stowarzyszeniami i lokalnymi instytucjami kultury. Świetnie gotują, o czym można było się przekonać chociażby na tegorocznym Festiwalu Trzech Kultur.

- Wśród naszych specjałów są miedzy innymi danie jarskie Postna zośka czy Nadbużańska balerina - jest to wariacja Tortu Pawłowej. Nasz nie jest tak słodki - opisuje wiceprzewodnicząca Koła.

- Robimy też czulent, na festiwalach to danie nam zwykle towarzyszy. Przygotowujemy sałatki, pierogi, pasztety i mufinki - wyliczają członkinie koła.

Każda z pań ma coś w czym się specjalizuje.

- Basia jest leśnikiem, zajmuje się nietoperzami, Ela specjalizuje się w tykwach. Kasia jest ornitologiem, a specjalnością Renaty i Małgosi jest kuchnia i etnografia - wyliczają po kolei panie.

Ważnym elementem działalności Koła jest korzystanie z wiedzy i umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie jak też pielęgnowanie lokalnych tradycji i łączenie ich z nowymi formami rękodzieła.
We wrześniu członkinie koła rozpoczęły naukę w szkole policealnej na kierunku florystyka.

Wspólne pasje

- Łączy nas ogród, łączy nas florystyka, kuchnia, nasze stoiska i nasze ozdoby - wylicza pani Małgorzata. - Wszystkie jesteśmy estetkami.

- Łączy nas też chęć poszukiwania - dodaje pani Renata.

- Nie ma chyba takiej dziedziny, w której byśmy nie mogły zaistnieć - zastanawia się pani Małgorzata. - No może śpiewanie i matematyka - dodaje po chwili uśmiechając się.

„Zosiom Samosiom” pomagają „Jaśkowie”. - To nasi mężowie. Nasi przyjaciele, którzy nas wspierają - podkreśla wiceprzewodnicząca KGM we Włodawie.

- To, że nazwałyśmy się „Zosie Samosie” ma związek z samodzielnością. Rzadko prosimy o pomoc. Tylko wtedy, gdy już same nie dajemy rady - tłumaczą panie z Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie, którego symbolem jest kogut - przez sentyment do ludowości.

- Mówimy na siebie „Zosie”, żeby przełamać bariery, bo jesteśmy w różnym wieku. Czasem różnica jest spora - tłumaczą nam „Zosie”.

Członkinie Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie choć nie działają długo, mogą poszczycić się nagrodami na V Festiwalu Kresowych Smaków i Talentów 2016 i Festiwalu Kulinarnym i Energii Kobiecej Kresowe Smaki i Talenty 2017. 

W tym roku już po raz drugi zorganizowały Zjazd Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich powiatu włodawskiego.

Inni o Zosiach-Samosiach

W środę wspólnie z naszymi partnerami i honorowymi patronami odwiedziłyśmy panie we Włodawie, aby osobiście pogratulować zwyciężczyniom i wręczyć nagrody. 

- Mówiły panie, że nie spodziewały się wygranej w konkursie. Ja zaskoczony nie jestem, bo kobiety są w stanie czynić cuda - mówił Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.

- Chcę paniom życzyć dużo sukcesów: w pracy zawodowej, w pomaganiu innym i w życiu osobistym - dodawał Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Panie jesteście altruistami, a nie zosiami z wiersza Juliana Tuwima. „Zosia Samosia” była egoistką - podkreślał Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego.

- Obserwuję panie i będę dalej obserwować oraz wspierać - zapewniałą Mieczysława Kulicka-Muszyńska, wiceprezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie.

- Nie ma co ukrywać, że nie tylko burmistrz, ale też cała Włodawa jest dumna, że ma takie panie - akcentował Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. - To jest najmłodsze koło, ale tak dużo już zrobiłyście, działacie i promujecie Włodawę. Bardzo Wam dziękuję. Wszystkiego dobrego!

KOŁO GOSPODYŃ 2017

Do trzeciej już edycji naszego plebiscytu zgłosiło się 28 kół gospodyń wiejskich i miejskich stowarzyszeń i zespołów śpiewaczych z województwa lubelskiego.

1. KGM We Włodawie - 724 głosy
2. Stowarzyszenie Nasza Przykwa - 417
3. KGW Wola Przybysławska - 341
4. KGW Sobieska Wola - 185
5. KGW Przybysławice - 170
6. KGW w Długim - 133
7. Zespół Śpiewaczy Śniadowianki - 103
8. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Bliskowicach - 89
9. KGW Swaty - 58
10. Zespół Śpiewaczy Kaolinki z Baranowa - 36

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium