Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

26 października 2017 r.
9:54

Kogut, florystyka i Jaśki. Każda z pań ma coś w czym się specjalizuje

Autor: Zdjęcie autora aa
0 1 A A

Zosia-Ela, Zosia-Małgosia, Zosia-Renia. To tylko niektóre z 23 członkiń Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie zwanych jako „Zosie Samosie”. Prawdziwej Zosi nie ma ani jednej. - To, że nazwałyśmy się „Zosie Samosie” ma związek z samodzielnością. Rzadko prosimy o pomoc. Tylko wtedy gdy już same nie dajemy rady - mówią zwyciężczynie naszego plebiscytu Koło Gospodyń 2017

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Myślę, że mamy tyle pomysłów, że starczy jeszcze na bardzo długo - mówi Elżbieta Wołoszun, przewodnicząca Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie, które zwyciężyło w tegorocznej edycji naszego plebiscytu „Koło Gospodyń 2017”.

- Życia będzie za mało - dodaje Renata Holaczuk, wiceprzewodnicząca Koła.

- Układając kolejny budżet boję się, że czwartków nam zabraknie - uśmiecha się przewodnicząca KGM we Włodawie.

Czwartek jest zwykle tym dniem w tygodniu kiedy członkinie Koła się spotykają.

Początki

- Od zawsze chciałam się nauczyć techniki decoupage - przyznaje przewodnicząca KGM we Włodawie. - Nie znalazłam jednak takich zajęć w naszym mieście. Nie było takiego miejsca, gdzie tej techniki mogłabym się nauczyć. Z koleżankami zaczęłyśmy na ten temat dyskutować, że może same coś wynajmiemy i spróbujemy. Od tego czasu zaczęłyśmy się spotykać. Podczas spotkań dyskutowałyśmy, czego chciałybyśmy się nauczyć, co poznać. To było jesienią.

Oficjalnie w marcu 2016 roku koło zaczęło działać. Kiedy KGM we Włodawie zaczynało, było 15 pań, obecnie tych czynnie działających członkiń jest już 23.

- Dla nas zawsze najwyższą wartością jest drugi człowiek - podkreśla Małgorzata Olejniak, członkini KGM we Włodawie.

- Każda z nas dzieli się z innymi swoimi umiejętnościami - dodaje Małgorzata Kostka, kolejna z członkiń Koła.

Jak jedna „Zosia” czegoś nie potrafi to druga „Zosia” ją tego nauczy. - Kiedyś mówiłam: „Tego to na pewno nie zrobię”. Teraz zaś mówię: „Tego jeszcze nie zrobiłam” - przyznaje pani Renata. I wylicza: Nauczyłam się robić na szydełku i zrobiłam obrus. Nauczyłam się cięcia drzewek owocowych i krzewów ozdobnych. Nauczyłam się też modelowania balonów i decoupage.

Nauka, kiermasze, pomaganie

Włodawskie gospodynie organizują warsztaty i szkolenia nie tylko dla siebie, ale też innych. Biorą udział w dożynkach, kiermaszach i festynach.

Poza tym chętnie włączają się w działalność wolontarystyczną i charytatywną. Współpracują ze szkołami, stowarzyszeniami i lokalnymi instytucjami kultury. Świetnie gotują, o czym można było się przekonać chociażby na tegorocznym Festiwalu Trzech Kultur.

- Wśród naszych specjałów są miedzy innymi danie jarskie Postna zośka czy Nadbużańska balerina - jest to wariacja Tortu Pawłowej. Nasz nie jest tak słodki - opisuje wiceprzewodnicząca Koła.

- Robimy też czulent, na festiwalach to danie nam zwykle towarzyszy. Przygotowujemy sałatki, pierogi, pasztety i mufinki - wyliczają członkinie koła.

Każda z pań ma coś w czym się specjalizuje.

- Basia jest leśnikiem, zajmuje się nietoperzami, Ela specjalizuje się w tykwach. Kasia jest ornitologiem, a specjalnością Renaty i Małgosi jest kuchnia i etnografia - wyliczają po kolei panie.

Ważnym elementem działalności Koła jest korzystanie z wiedzy i umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie jak też pielęgnowanie lokalnych tradycji i łączenie ich z nowymi formami rękodzieła.
We wrześniu członkinie koła rozpoczęły naukę w szkole policealnej na kierunku florystyka.

Wspólne pasje

- Łączy nas ogród, łączy nas florystyka, kuchnia, nasze stoiska i nasze ozdoby - wylicza pani Małgorzata. - Wszystkie jesteśmy estetkami.

- Łączy nas też chęć poszukiwania - dodaje pani Renata.

- Nie ma chyba takiej dziedziny, w której byśmy nie mogły zaistnieć - zastanawia się pani Małgorzata. - No może śpiewanie i matematyka - dodaje po chwili uśmiechając się.

„Zosiom Samosiom” pomagają „Jaśkowie”. - To nasi mężowie. Nasi przyjaciele, którzy nas wspierają - podkreśla wiceprzewodnicząca KGM we Włodawie.

- To, że nazwałyśmy się „Zosie Samosie” ma związek z samodzielnością. Rzadko prosimy o pomoc. Tylko wtedy, gdy już same nie dajemy rady - tłumaczą panie z Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie, którego symbolem jest kogut - przez sentyment do ludowości.

- Mówimy na siebie „Zosie”, żeby przełamać bariery, bo jesteśmy w różnym wieku. Czasem różnica jest spora - tłumaczą nam „Zosie”.

Członkinie Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie choć nie działają długo, mogą poszczycić się nagrodami na V Festiwalu Kresowych Smaków i Talentów 2016 i Festiwalu Kulinarnym i Energii Kobiecej Kresowe Smaki i Talenty 2017. 

W tym roku już po raz drugi zorganizowały Zjazd Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich powiatu włodawskiego.

Inni o Zosiach-Samosiach

W środę wspólnie z naszymi partnerami i honorowymi patronami odwiedziłyśmy panie we Włodawie, aby osobiście pogratulować zwyciężczyniom i wręczyć nagrody. 

- Mówiły panie, że nie spodziewały się wygranej w konkursie. Ja zaskoczony nie jestem, bo kobiety są w stanie czynić cuda - mówił Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.

- Chcę paniom życzyć dużo sukcesów: w pracy zawodowej, w pomaganiu innym i w życiu osobistym - dodawał Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Panie jesteście altruistami, a nie zosiami z wiersza Juliana Tuwima. „Zosia Samosia” była egoistką - podkreślał Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego.

- Obserwuję panie i będę dalej obserwować oraz wspierać - zapewniałą Mieczysława Kulicka-Muszyńska, wiceprezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie.

- Nie ma co ukrywać, że nie tylko burmistrz, ale też cała Włodawa jest dumna, że ma takie panie - akcentował Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. - To jest najmłodsze koło, ale tak dużo już zrobiłyście, działacie i promujecie Włodawę. Bardzo Wam dziękuję. Wszystkiego dobrego!

KOŁO GOSPODYŃ 2017

Do trzeciej już edycji naszego plebiscytu zgłosiło się 28 kół gospodyń wiejskich i miejskich stowarzyszeń i zespołów śpiewaczych z województwa lubelskiego.

1. KGM We Włodawie - 724 głosy
2. Stowarzyszenie Nasza Przykwa - 417
3. KGW Wola Przybysławska - 341
4. KGW Sobieska Wola - 185
5. KGW Przybysławice - 170
6. KGW w Długim - 133
7. Zespół Śpiewaczy Śniadowianki - 103
8. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Bliskowicach - 89
9. KGW Swaty - 58
10. Zespół Śpiewaczy Kaolinki z Baranowa - 36

Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium