Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Wczoraj
19:47

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi

0 A A
29 września 2024 12:00
(fot. Katarzyna Zmysłowska)

Trwa miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego. Te potrafią rozwinąć się w błyskawicznym tempie i nie dać jednoznacznych objawów. W niedzielę, na Błoniach pod Zamkiem odbędą się obchody Złotego Września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co rocznie, diagnozuje się około 1200 nowotworów u dzieci. Jak mówią lekarze, choroba potrafi rozwijać się u nich bardzo szybko. Czasem może wystarczyć jedynie kilka tygodni. Dodatkowo, rodzice muszą zwracać uwagę na najbardziej nietypowe objawy, gdyż te właśnie mogą oznaczać rozwój nowotworu. Tak było w przypadku 4,5 letniej Emilki, u której stwierdzono białaczkę.

- U Emilki nie było jednoznacznych objawów. Bardzo długo, bo 4 miesiące szukaliśmy co się dzieje z naszym dzieckiem. Najbardziej zaniepokoiła nas sytuacja, kiedy pojawiły się ogromne bóle pleców z niedowładem nóg. Emila upadała, ale wstawała i szła dalej, funkcjonowała jak zdrowe dziecko. To nie jest proste, żeby z dnia na dzień wykonać dziecku rezonans, które jest zdrowe, bo wyniki morfologii miała bardzo dobre, ale jednak pojawił się ten niedowład. Udało się go wykonać, gdzie wtedy doszło już do złamań kompresyjnych 12 złamań kręgów kręgosłupa i od tego zaczęła się nasza przygoda z Oddziałem Hematologii Dziecięcej. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, z czym będziemy się mierzyć – opowiada Marta Dymel, mama małej Emilki.

Objawy choroby były zamaskowane przed podane wcześniej sterydy na astmę. Nowotwór dał o sobie znać, gdy zaprzestano podawać lek na astmę. Dopiero po wspomnianych 4 miesiącach postawiono diagnozę – białaczka limfoblastyczna typu B.

- Leczenie, które jest wdrożone w dziecięcym szpitalu jest bardzo szybkie, bo już na drugi dzień mieliśmy podaną pierwszą serię sterydów, później chemię i kolejne cykle. To były bardzo ciężkie chwile. Emila ma troje rodzeństwa, najmłodsze miało wtedy dwa lata. Pierwsza rozłąka ze mną trwała 4 miesiące. Przez ten czas nie byłam w ogóle w domu, nie mieliśmy kontaktu z mężem. Jedynie przez okno hematologii. Cieszę się, że po 10 miesiącach bycia na oddziale, mieszkania tam, udało nam się osiągnąć remisję i wyjść. Jesteśmy już dwa lata po leczeniu, a w tym roku zakończyliśmy podtrzymanie. Teraz cieszymy się każdą chwilą razem – przyznaje pani Marta.

Tak jak w przypadku wszystkich nowotworów ważne jest wczesne wykrycie, ale również dostrzeganie nietypowych objawów, które można pomylić np. z niegroźnymi infekcjami. Będą to np. męczenie się przy jedzeniu, utrata apetytu czy senność lub problemy z chodzeniem. Rodziców powinny zaniepokoić także powtarzających się wymiotów, krwotoków z nosa czy pojawianie się siniaków.

- Jest potrzeba edukacji rodziców, opiekujących się dziećmi oraz edukacji lekarzy pierwszego kontaktu, bo nowotwory u dzieci, ich wczesne objawy są bardzo nietypowe. Mogą one przypominać banalne infekcje lub inne, częściej występujące choroby, natomiast rolą lekarza, który zna dziecko i go obserwuje, jest wychwycenie tych nietypowych objawów, które mogą świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś złego i wtedy zalecić odpowiednie badania. Rolą onkologów dziecięcych jest, żeby dziecko jak najszybciej otrzymało najlepszą dostępną terapię – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Jak mówią specjaliści, w przeciwieństwie do dorosłych, nowotwory u dzieci w większości nie mają znanej przyczyny. Są też główną przyczyną zgonów dzieci i młodzieży. Choroba rozwija się u nich błyskawicznie, bo nawet w kilka tygodni. Dobre wiadomości są jednak takie, że ich wyleczalność wynosi ponad 80 procent, ale do tego potrzebna jest szybka i precyzyjna diagnoza, która będzie tematem wiodącym niedzielnego wydarzenia. Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych, którego symbolem jest kolor złoty, który odnosi się do siły i wytrwałości. Z tej okazji, 29 września od godziny 12 rozpoczną się obchody Złotego Września.

Program:

Godz. 12.00 - 12.05: Oficjalne rozpoczęcie obchodów Złotego Września (Trybunał Koronny)

Godz. 12.05 - 12.40: Przemarsz Złotego Orszaku w rytmie samby (Trybunał Koronny - Błonia pod Zamkiem)

Godz. 12.30: Pamiątkowe zdjęcie (schody przed Zamkiem Lubelskim)

Godz. 12.40 - 17.00: Piknik rodzinny (Błonia pod Zamkiem w Lublinie)

Podczas pikniku zaplanowano wiele atrakcji. Na uczestników czekają: koncerty, występy artystyczne, spotkania z ekspertami, warsztaty bębniarskie, plastyczne i edukacyjne, bicie rekordu skakania w gumę, strefa slackline, zawody hobby horse oraz złoty bieg rodzinny.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi oraz portal onkologia-dziecięca.pl.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna w czterech ostatnich meczach wywalczył tylko dwa punkty

Warta Poznań prowadziła w Łęcznej, ale to Górnik był w końcówce bliżej wygranej

W trzech ostatnich meczach Górnik dopisał do swojego konta tylko punkt. A skoro do Łęcznej przyjeżdżała drużyna ze strefy spadkowej, to zielono-czarni liczyli na pełną pulę. Warta prowadziła, ale to gospodarze byli w końcówce blisko zwycięstwa. Ostatecznie zawody zakończyły się remisem 1:1

Drużyna Daniela Koczona wygrała już w lidze osiem meczów z rzędu

Lublinianka idzie jak burza. Drużyna Daniela Koczona wywalczyła pełną pulę w Radzyniu Podlaskim

Remis na inaugurację, a później… osiem zwycięstw z rzędu. To ósme Lublinianka zanotowała na trudnym terenie. W sobotę pokonała w Radzyniu Podlaskim tamtejsze Orlęta Spomlek 1:0.

Praca od bladego świtu. Wszystko dla smaku świeżego pieczywa
ZŁOTA SETKA

Praca od bladego świtu. Wszystko dla smaku świeżego pieczywa

Ich praca zaczyna się bladym świtem, aby rano ludzie mogli cieszyć się smakiem świeżego pieczywa. Piekarnia Pęzioł działa w Lublinie 21 lat.

Marek Bartos bohaterem, Motor w ostatniej chwili wydarł zwycięstwo Śląskowi Wrocław
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Marek Bartos bohaterem, Motor w ostatniej chwili wydarł zwycięstwo Śląskowi Wrocław

Długo wydawało się, że Motor zakończy mecz przyjaźni z pustymi rękami. Śląsk Wrocław prowadził na Arenie 1:0, ale w końcówce drużyna Jacka Magiery popełniła kilka kosztownych błędów. Wykorzystali to: Christopher Simon, a także Marek Bartos. Obrońca ze Słowacji w… 98 minucie strzałem z rzutu wolnego zapewnił gospodarzom bardzo cenne trzy punkty.

Skarby Ziemi. Najpiękniejsze minerały w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Skarby Ziemi. Najpiękniejsze minerały w Lublinie

Kilkudziesięciu wystawców i jeszcze więcej odwiedzających. Najpiękniejsze minerały można podziwiać w Lublinie.

Noc z dj Adamusem w Klubie 30
foto
galeria

Noc z dj Adamusem w Klubie 30

Dj Adamus to popularny dj i producent muzyczny. W ubiegłą sobotę rozkręcił imprezę w Klubie 30. Zobaczcie, co się działo i jak się bawiliście.

Największym wyzwaniem był catering dla 10 tys. osób. Ale po pandemii wciąż stają na nogi
ZŁOTA SETKA

Największym wyzwaniem był catering dla 10 tys. osób. Ale po pandemii wciąż stają na nogi

Od zawsze żywienie innych było wpisane w zawód tych ludzi. Najpierw była to instytucja zrzeszająca lubelską gastronomię, potem restauracja. Właściciele kultowej restauracji Koncertowa z Lublina przecierali szlaki w różnych aspektach lokalnej gastronomii.

Sztuka na wyciągnięcie ręki. Ruszył festiwal Open City
Zdjęcia
galeria

Sztuka na wyciągnięcie ręki. Ruszył festiwal Open City

Miasto jak wielka galeria sztuki. W Lublinie ruszył festiwal Open City.

Prezes Arche, Władysław Grochowski

Milioner z Lubelskiego przyjmie powodzian do swoich hoteli

W pomoc powodzianom włącza się Władysław Grochowski, szef grupy Arche. Do jego hotelu w Janowie Podlaskim mają przyjechać dzieci czy seniorzy z terenów dotkniętych wielką wodą. Wcześniej, na takie wsparcie mogli tu liczyć uchodźcy z Ukrainy.

Wiekowy i gigantyczny. Ten dąb zyskał specjalny status

Wiekowy i gigantyczny. Ten dąb zyskał specjalny status

Województwo lubelskie będzie miało nowy pomnik przyrody. To dąb z gminy Milanów.

Za pierwszym razem firmy się odwołały. Jest już umowa na S17 Piaski – Łopiennik

Za pierwszym razem firmy się odwołały. Jest już umowa na S17 Piaski – Łopiennik

Jest umowa na budowę S17 z Piask do Łopiennika. Tym odcinkiem ekspresówki będzie można pojechać za ponad 3 lata.

Motor Lublin - Śląsk Wrocław. Gol z wolnego na wagę zwycięstwa! (zapis relacji na żywo)

Motor Lublin - Śląsk Wrocław. Gol z wolnego na wagę zwycięstwa! (zapis relacji na żywo)

Długo mecz przyjaźni pomiędzy Motorem Lublin, a Śląskiem Wrocław nie układał się po myśli gospodarzy. Żółto-biało-niebiescy w doliczonym czasie gry jednak odwrócili losy spotkania i pokonali rywali 2:1.

Sygnał Lublin musiał uznać w sobotę wyższość lidera tabeli
ZDJĘCIA
galeria

Lider w Lublinie nie miał problemów. Stal Kraśnik lepsza od Sygnału

Szybko otworzyli wynik, a później kontrolowali sytuację na boisku. Stal Kraśnik bez większych problemów pokonała w sobotę beniaminka – Sygnał Lublin 3:0. Dla podopiecznych Kamila Witkowskiego to ósma wygrana w sezonie.

Chełmianka bez problemu rozbiła w sobotę KSZO

Koncert w pierwszej połowie, Chełmianka łatwo rozprawiła się z KSZO

Bez swojego najlepszego strzelca Bartłomieja Korbeckiego, bez podstawowego bramkarza, ale i bez problemu. Chełmianka mimo nieobecności ważnych piłkarzy już do przerwy prowadziła z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski aż 4:0. Po przerwie goście odrobinę poprawili wynik zdobywając honorowego gola.

Niektóre okazy są naprawdę imponujące
ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW DZIENNIKA
galeria

Przyszła jesień, pojawiły się grzyby. Mamy na to dowody!

Maślaki, kanie, kozaki, ale też dorodne prawdziwki. Po suchym lecie, wraz z nadejściem jesieni w lasach w Lubelskiem w końcu pojawiły się grzyby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty