Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 września 2024 r.
19:47

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi

0 A A
29 września 2024 12:00
(fot. Katarzyna Zmysłowska)

Trwa miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego. Te potrafią rozwinąć się w błyskawicznym tempie i nie dać jednoznacznych objawów. W niedzielę, na Błoniach pod Zamkiem odbędą się obchody Złotego Września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co rocznie, diagnozuje się około 1200 nowotworów u dzieci. Jak mówią lekarze, choroba potrafi rozwijać się u nich bardzo szybko. Czasem może wystarczyć jedynie kilka tygodni. Dodatkowo, rodzice muszą zwracać uwagę na najbardziej nietypowe objawy, gdyż te właśnie mogą oznaczać rozwój nowotworu. Tak było w przypadku 4,5 letniej Emilki, u której stwierdzono białaczkę.

- U Emilki nie było jednoznacznych objawów. Bardzo długo, bo 4 miesiące szukaliśmy co się dzieje z naszym dzieckiem. Najbardziej zaniepokoiła nas sytuacja, kiedy pojawiły się ogromne bóle pleców z niedowładem nóg. Emila upadała, ale wstawała i szła dalej, funkcjonowała jak zdrowe dziecko. To nie jest proste, żeby z dnia na dzień wykonać dziecku rezonans, które jest zdrowe, bo wyniki morfologii miała bardzo dobre, ale jednak pojawił się ten niedowład. Udało się go wykonać, gdzie wtedy doszło już do złamań kompresyjnych 12 złamań kręgów kręgosłupa i od tego zaczęła się nasza przygoda z Oddziałem Hematologii Dziecięcej. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, z czym będziemy się mierzyć – opowiada Marta Dymel, mama małej Emilki.

Objawy choroby były zamaskowane przed podane wcześniej sterydy na astmę. Nowotwór dał o sobie znać, gdy zaprzestano podawać lek na astmę. Dopiero po wspomnianych 4 miesiącach postawiono diagnozę – białaczka limfoblastyczna typu B.

- Leczenie, które jest wdrożone w dziecięcym szpitalu jest bardzo szybkie, bo już na drugi dzień mieliśmy podaną pierwszą serię sterydów, później chemię i kolejne cykle. To były bardzo ciężkie chwile. Emila ma troje rodzeństwa, najmłodsze miało wtedy dwa lata. Pierwsza rozłąka ze mną trwała 4 miesiące. Przez ten czas nie byłam w ogóle w domu, nie mieliśmy kontaktu z mężem. Jedynie przez okno hematologii. Cieszę się, że po 10 miesiącach bycia na oddziale, mieszkania tam, udało nam się osiągnąć remisję i wyjść. Jesteśmy już dwa lata po leczeniu, a w tym roku zakończyliśmy podtrzymanie. Teraz cieszymy się każdą chwilą razem – przyznaje pani Marta.

Tak jak w przypadku wszystkich nowotworów ważne jest wczesne wykrycie, ale również dostrzeganie nietypowych objawów, które można pomylić np. z niegroźnymi infekcjami. Będą to np. męczenie się przy jedzeniu, utrata apetytu czy senność lub problemy z chodzeniem. Rodziców powinny zaniepokoić także powtarzających się wymiotów, krwotoków z nosa czy pojawianie się siniaków.

- Jest potrzeba edukacji rodziców, opiekujących się dziećmi oraz edukacji lekarzy pierwszego kontaktu, bo nowotwory u dzieci, ich wczesne objawy są bardzo nietypowe. Mogą one przypominać banalne infekcje lub inne, częściej występujące choroby, natomiast rolą lekarza, który zna dziecko i go obserwuje, jest wychwycenie tych nietypowych objawów, które mogą świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś złego i wtedy zalecić odpowiednie badania. Rolą onkologów dziecięcych jest, żeby dziecko jak najszybciej otrzymało najlepszą dostępną terapię – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Jak mówią specjaliści, w przeciwieństwie do dorosłych, nowotwory u dzieci w większości nie mają znanej przyczyny. Są też główną przyczyną zgonów dzieci i młodzieży. Choroba rozwija się u nich błyskawicznie, bo nawet w kilka tygodni. Dobre wiadomości są jednak takie, że ich wyleczalność wynosi ponad 80 procent, ale do tego potrzebna jest szybka i precyzyjna diagnoza, która będzie tematem wiodącym niedzielnego wydarzenia. Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych, którego symbolem jest kolor złoty, który odnosi się do siły i wytrwałości. Z tej okazji, 29 września od godziny 12 rozpoczną się obchody Złotego Września.

Program:

Godz. 12.00 - 12.05: Oficjalne rozpoczęcie obchodów Złotego Września (Trybunał Koronny)

Godz. 12.05 - 12.40: Przemarsz Złotego Orszaku w rytmie samby (Trybunał Koronny - Błonia pod Zamkiem)

Godz. 12.30: Pamiątkowe zdjęcie (schody przed Zamkiem Lubelskim)

Godz. 12.40 - 17.00: Piknik rodzinny (Błonia pod Zamkiem w Lublinie)

Podczas pikniku zaplanowano wiele atrakcji. Na uczestników czekają: koncerty, występy artystyczne, spotkania z ekspertami, warsztaty bębniarskie, plastyczne i edukacyjne, bicie rekordu skakania w gumę, strefa slackline, zawody hobby horse oraz złoty bieg rodzinny.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi oraz portal onkologia-dziecięca.pl.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Medale i odznaki dla lubelskich energetyków
ZA ZASŁUGI
galeria

Medale i odznaki dla lubelskich energetyków

W Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego 23 pracowników PGE Dystrybucja Oddział Lublin otrzymało odznaczenia państwowe i resortowe. 17 z nich otrzymało Medale za Długoletnią Służbę, sześcioro Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Energetyki”.

31 grudnia 2017 roku sylwestrowa zabawa odbyła się przed Pałacem Zamoyskich. Był koncert i pokaz fajerwerków
ŁYŻWY I LASERY

Sylwester 2024 w Zamościu. Wiemy, co szykuje miasto

Czasy, gdy na Rynku Wielkim albo pod Pałacem Zamoyskich organizowane były duże plenerowe koncerty już dawno minęły. Od kilku lat zamościanie witają Nowy Rok skromniej i bez fajerwerków. Tak będzie i w tym roku.

Mateusz Prażmo (z piłką) to ważny gracz Alco

LNBA: Triumf defensywnej koszykówki

Alco po wielkich mękach pokonało 12 Małp w ramach rozgrywek LNBA. To było niecodzienne spotkanie, ponieważ obie drużyny zdobyły łącznie tylko 65 punktów.

Właściciel postawił ogrodzenie i uniemożliwił parkowanie. Biznes cierpi

Właściciel postawił ogrodzenie i uniemożliwił parkowanie. Biznes cierpi

Już ponad rok wysokie ogrodzenie uniemożliwia parkowanie na placu Szkolny Dwór. Odczuwają to przedsiębiorcy. A prywatny właściciel nie jest zainteresowany zbyciem działki na rzecz miasta.

Proces rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Lublinie

Zabił kolegę i ukrył ciało pod łóżkiem – ruszył proces morderstwa z Krańcowej

„Eryk miał w Chełmie taki status, że nikogo nie musiał się obawiać”. Teraz jednak zasiadł na ławie oskarżonych i odpowie za brutalne morderstwo Daniela – przyjaciela ze szkolnych lat. Grozi mu dożywocie.

Grzegorz Klarecki (z piłką) to lider The Reds

Sensacje w rozgrywkach Pod Koszami Dziennika były blisko

The Reds miało olbrzymie problemy z pokonaniem TKKF Cukropol Pszczółka w kolejnym meczu rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego.

Europejski Nakaz Aresztowania posła PiS? Jest wniosek prokuratora

Europejski Nakaz Aresztowania posła PiS? Jest wniosek prokuratora

Prokurator wystawił w czwartek tydzień temu list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Teraz jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania.

Jest akt oskarżenia dla Ryszarda C. Chodzi o wyłudzenia kilometrówki z Parlamentu Europejskiego

Jest akt oskarżenia dla Ryszarda C. Chodzi o wyłudzenia kilometrówki z Parlamentu Europejskiego

Zamojska Prokuratura Okręgowa postawiła zarzuty Ryszardowi C., byłemu europarlamentarzyście Prawa i Sprawiedliwości. Polityk miał wyłudzić z Parlamentu Europejskiego ponad 850 tys. złotych. Nie przyznał się do winy, ale częściowo zwrócił nienależnie pobrane środki.

Przebudowa Zana nabiera tempa. Drzewa mają zostać
galeria

Przebudowa Zana nabiera tempa. Drzewa mają zostać

Przebudowa ul. Zana nabiera tempa. Projekt zostanie ukończony do 2025 roku, a miasto liczy na wsparcie unijne. Mieszkańcy martwią się jednak, że drzewa przy tej ulicy zostaną wycięte.

Zawodnik Startu Lublin znowu w piątce tygodnia Orlen Basket Ligi

Zawodnik Startu Lublin znowu w piątce tygodnia Orlen Basket Ligi

Dobra seria Startu Lublin w Orlen Basket Lidze po raz kolejny została doceniona. Po wygranej z Zastalem Zielona Góra tym razem do najlepszej piątki tygodnia wybrany został środkowy czerwono-czarnych – Ousmane Drame.

Podejrzany o śmierć partnerki trafił do aresztu

Podejrzany o śmierć partnerki trafił do aresztu

Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 41-letniego mieszkańca gminy Chełm. Mężczyzna podejrzany jest o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu swojej partnerki, którego skutkiem była jej śmierć.

Kabiny prysznicowe przyścienne – idealne rozwiązanie do małych łazienek

Kabiny prysznicowe przyścienne – idealne rozwiązanie do małych łazienek

Aranżacja małej łazienki to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Niewątpliwie wymaga przemyślanego projektu i nowoczesnych rozwiązań. W niewielkim pomieszczeniu, w którym każdy centymetr jest na wagę złota, praktycznym rozwiązaniem jest kabina przyścienna. Dzięki swojej konstrukcji i możliwości dopasowania do różnych układów wnętrza maksymalnie wykorzystuje dostępną powierzchnię, bez rezygnacji z komfortu i estetyki.

Wojciech Stefański zapowiada, że Lewart wiosną będzie walczył o utrzymanie w Betclic III lidze

Lewart Lubartów ma nowego trenera. „Nie widzę innego celu niż utrzymanie”

Nasze informacje się potwierdziły. Nowym trenerem Lewartu Lubartów został Wojciech Stefański, który ostatnio pracował w Motorze II Lublin. 41-letni szkoleniowiec zastąpił na tym stanowisku Radosława Muszyńskiego.

WOWgift – czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

WOWgift – czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

Nagradzanie pracowników, kontrahentów, czy klientów jest kluczowe w budowaniu trwałych relacji. Jak w wielu różnych obszarach, również w tym przypadku rozwój technologii otwiera nowe możliwości. Premie gotówkowe odchodzą do lamusa, nie tylko dlatego, że płatności dokonywane kartą lub drogą elektroniczną, wypierają tradycyjny pieniądz. Premie w gotówce są przede wszystkim pozbawione wyjątkowości, a to niezwykle ważny czynnik. Istnieją jednak alternatywy dla tej formy nagradzania – dowiedz się, czym jest WOWgift i dla kogo jest przeznaczony!

Jak wygląda proces zaciągania pożyczki w banku?

Jak wygląda proces zaciągania pożyczki w banku?

Proces zaciągania pożyczki w banku składa się z kilku kluczowych etapów, które mają na celu ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz potwierdzenie, że jest on w stanie spłacić swoje zobowiązania. Przed podjęciem decyzji o pożyczce warto dowiedzieć się, jak krok po kroku wygląda cała procedura zaciągnięcia takiego zobowiązania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

209,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Różne -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

198,00 zł

Komunikaty