Po raz pierwszy w historii uczelnie wyższe w Lublinie tworzące Związek Uczelni Lubelskich: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny, a także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wspólnie rozpoczęły nowy rok akademicki. Środowiskowa inauguracja odbyła się w niedzielę, 1 października.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w archikatedrze lubelskiej. Po nabożeństwie uczestnicy, w tym rektorzy pięciu lubelskich uczelni, pracownicy naukowi, nauczyciele akademiccy oraz studenci przeszli do Filharmonii Lubelskiej.
– Inauguracja roku akademickiego to chwila niezwykle podniosła, a dzisiaj historia dzieje się na naszych oczach. Pięć wyższych uczelni, których dorobek naukowy oraz zasługi i osiągnięcia w kształtowaniu młodzieży w sposób wymierny nie są możliwe do wyrażenia wspólnie rozpoczyna nowy rok akademicki – zaznaczył na wstępie swojego wystąpienia prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, JM rektor Uniwersytetu Medycznego, który przewodniczył inauguracji. – Każda z naszych uczelni to rozpoznawalna w świecie naukowym marka. Zaangażowanie doskonałej kadry, najnowocześniejsze rozwiązania naukowe i badawcze dają gwarancje najwyższego poziomu kształcenia adekwatnego do aktualnych wymogów naukowych i potrzeb rynku pracy. Jestem przekonany, że dzisiejszej inauguracji piszemy nowy rozdział we wzajemnych relacjach, także w historii Lublina, a historia akademickiego Lublina jest jedną z dłuższych w Polsce – dodał JM Rektor Załuska.
W roku akademicki 2023/24 w Lublinie studia na publicznych uczelniach rozpocznie około 60 tysięcy studentów z całej Polski i świata. Jak podkreślił prof. Załuska niesłabnące zainteresowanie studiowaniem w Lublinie, jego niepowtarzany klimat i charakter, a przede wszystkim doskonałe przygotowanie kadry naukowej naszych uczelni i warunki do studiowania są najlepszymi rekomendacjami.
– Dzisiaj konsolidujemy wspólnie swoje siły i potencjał dla dobra miasta, nauki, dla jakości kształcenia naszych studentów. Dajemy temu wyraz w szeregu wspólnych inicjatyw, które zdobywają w wymiarze ogólnopolskim powszechne uznanie i szacunek – mówił rektor Uniwersytetu Medycznego.
Na koniec prof. Załuska podkreślił jak istotną rolę pełnią dzisiaj pracownicy akademiccy, naukowcy, wykładowcy, a nade wszystko nauczyciele. – Trwająca tuż za naszą wschodnią granicą wojna uzmysławia nam wagę pojęcia wolności, patriotyzmu, empatii, humanizmu czy wspólnoty. Wielki poeta Cyprian Kamil Norwid napisał: „Ojczyzna jest to wielki, zbiorowy obowiązek”. Mając na względzie przyszłość Najjaśniejszej Rzeczypospolitej ten obowiązek spoczywa w istotnej mierze na nas, nauczycielach akademickich. Misja wykształcenia nie tylko dobrych specjalistów ale i obywateli świadomych wartości płynących z zasad demokracji europejskiego rodowodu, wsparte na silnym fundamencie chrześcijańskiej tradycji, jestem przekonany, że solidarnie ten obowiązek spełnimy. Życzę wszystkim państwu, wykładowcom i studentom sukcesów i zadowolenia w roku akademickim 2023/24 – zakończył rektor Załuska.
Z okazji inauguracji listy gratulacyjne przesłali Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Podczas niedzielnej uroczystości odbyła się symboliczna immatrykulacja z udziałem studentów pierwszego roku, reprezentantek każdej z uczelni. Najpierw ślubowanie złożyły, a następnie indeksy z rąk rektorów odebrały: Dominika Zdorczyk z Politechniki Lubelskiej, Iga Kołodziej z UMCS, Alicja Pych z Uniwersytetu Medycznego, Antonina Demkowska z KUL oraz Aleksandra Kurzajewska z Uniwersytetu Przyrodniczego.
Wyróżniono także najlepszych studentów z poszczególnych uczelni. Nagrody odebrali: Jakub Tkaczyk (Politechnika), Mateusz Jeleń (UMCS), Michał Siwek (Uniwersytet Medyczny), Gabriela Gutowska (Uniwersytet Przyrodniczy) i Patryk Kozak (KUL)
Wykład inauguracyjny "O pożytkach płynących z wykształcenia wyższego" wygłosił prof. Zbigniew Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego.