Masowe przejawy rasizmu i ksenofobii przynoszą wstyd Miastu Trzech Kultur, które przez wieki swój rozwój zawdzięczało przede wszystkim wielokulturowości – piszą w liście otwartym lubelscy działacze Partii Razem. Chodzi o manifestację przeciwko imigrantom, która w sobotę odbyła się na Placu Litewskim w Lublinie.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Jak przekonują autorzy listu, w centrum miasta reklamującego się hasłem „Miasto inspiracji” nie może być zgody na wykrzykiwanie haseł takich jak „Kradzież, gwałty i morderstwa, imigrantów to profesja”, „Znajdzie się kij na islamski ryj”, czy „Ewa Kopacz chce Murzyna, niech go w domu sobie trzyma”.
„Zdajemy sobie sprawę z tego, że antyimigranckie nastroje części społeczeństwa w ogromnej mierze wynikają ze strachu przed nieznanym. (…) Liczymy na to, że władze Lublina nie zignorują narastającej fali postaw ksenofobicznych i stworzą programy edukacyjne przybliżające problem migracji obywatelom” – czytamy w liście.
List otwarty partii Razem
Szanowni Państwo!
Z ogromnym niepokojem obserwowaliśmy sobotnią antyimigrancką demonstrację zorganizowaną w Lublinie przez skrajnie nacjonalistyczne środowiska. Uważamy, że takie masowe przejawy rasizmu i ksenofobii przynoszą wstyd Miastu Trzech Kultur, które przez wieki swój rozwój zawdzięczało przede wszystkim wielokulturowości, otwartości i współpracy przedstawicieli różnych narodowości i wyznań. W centrum ośrodka wojewódzkiego reklamującego się hasłem "Miasto inspiracji" nie może być zgody na wykrzykiwanie haseł takich jak: "Kradzież, gwałty i morderstwa, imigrantów to profesja","Znajdzie się kij na islamski ryj", czy "Ewa Kopacz chce Murzyna, niech go w domu sobie trzyma".
Zdajemy sobie sprawę z tego, że antyimigranckie nastroje części społeczeństwa w ogromnej mierze wynikają ze strachu przed nieznanym. Dlatego też gorąco pochwalamy inicjatywy takie, jak mająca trwać w dniach 2-5 października seria spotkań "Patrzę na: islam" organizowana przez Centrum Kultury w Lublinie, której celem będzie przełamanie stereotypów związanych z islamem. Przy okazji żałujemy jednak, że takie nieliczne, a niezbędne inicjatywy podejmowane są przede wszystkim przez organizacje pozarządowe. Liczymy na to, że władze Lublina nie zignorują narastającej fali postaw ksenofobicznych i stworzą programy edukacyjne przybliżające problem migracji obywatelom.
Partia Razem ma nadzieję, że Polska zrealizuje swoje zobowiązania etyczne i polityczne wobec uchodźców zgodnie z prawem międzynarodowym oraz w sposób bliski zasadom społecznej solidarności. Nie będzie to jednak możliwe bez podjęcia działań mających na celu stworzenie długofalowej polityki migracyjnej, stawiającej na integrację osób przyjeżdżających do Polski oraz zdecydowaną walkę z narastającymi w kraju postawami rasistowskimi.
Z wyrazami szacunku
Razem Lubelskie
Tomasz Piotr Warzocha