W środę o północy minął czas na rejestrację kandydatów na włodarzy miast i gmin. Kolejne nazwiska są sprawdzane przez delegaturę i publikowane stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Ich kompletowanie może potrwać nawet do końca tygodnia.
Puławy
Tutaj z rejestracją kandydatów nikt nie czekał do ostatniej chwili. O prymat w wyborach powalczą obecny prezydent, Janusz Grobel (PSPP, „Samorządowcy”), a także: Paweł Maj („Niezależni Wyborcy”), Bożena Krygier (PiS) i Mariusz Cytryński (PO, SLD, KOD, KO, Nowoczesna – „Koalicja Samorządowa”).
Nałęczów
O zwycięstwo w tym miasteczku prawdopodobnie powalczy pięciu kandydatów. To obecny burmistrz - Andrzej Ćwiek („Dobro Gminy - Wspólny Cel”), Wiesław Jarosiński („Twój i Mój Nałęczów”), Wiesław Pardyka („Przyjaciele Gminy Nałęczów”), Piotr Tomasiak (PiS) oraz najstarszy w ten stawce (72 l.) Piotr Trumiński („Przyjdzie Nowe”).
Kazimierz Dolny
Komisja zarejestrowała tutaj pięciu kandydatów. To: Adam Gębal z Parchatki („Bliżej Mieszkańców”), Marek Kubiś z miejscowości Wylągi (PiS), obecny burmistrz Andrzej Pisula (własne KWW), obecny wiceburmistrz Artur Pomianowski z Bochotnicy („Dobra Alternatywa”) oraz były zastępca burmistrza miasta Krzysztof Wawer („Nasza Gmina Nasza Odpowiedzialność”).
Gmina Puławy
W największej gminie wiejskiej w powiecie puławskim o stanowisko wójta stara się dwójka chętnych. Rywalką popieranego przez PiS Krzysztofa Brzezińskiego z Góry Puławskiej („Dwa Brzegi”) została radna Beata Bochra z Sadłowic („Razem dla Gminy Puławy”). Czy to już wszyscy dowiemy się w ciągu najbliższych dni.
Janowiec
W tej gminie dojdzie do klasycznej potyczki kandydata partii rządzącej, czyli Małgorzaty Tarłowskiej (PiS) z obecnym wójtem Janem Gędkiem, sympatykiem opozycji („Gmina Janowiec Razem”). Ta dwójka starła się już w poprzednich wyborach. Przed czterema laty z dużą przewagą wygrał Gędek (1166 do 392 głosów).
Kurów
Tutaj jedno jest pewne. Wójtem nie zostanie Stanisław Wójcicki, który tym razem startuje do rady powiatu puławskiego. Zastąpić go zamierza trzech mieszkańców Kurowa. To Grzegorz Gajda (PiS), jeden z najmłodszych kandydatów na wójta, 32-letni Arkadiusz Małecki (własne KWW) oraz Karol Pasternak (własne KWW).
Markuszów
Podobnie jak w pobliskim Kurowie, wiemy już, że na stanowisku wójta dojdzie do zmiany. Pierwszej od 1984 roku, kiedy to naczelnikiem gminy został Andrzej Rozwałka. Włodarz Markuszowa od tamtej pory rządził nieprzerwanie, rekordowe 34 lata. O to, by go zastąpić postarają się: Karolina Dąbrowska (PiS), Sławomir Łowczak („Najlepszy Wybór-Gmina Markuszów”), Leszek Łuczywek („Przyjazna i Aktywna Gmina”), Przemysław Rudyk („Wspólna Gmina Markuszów”), Andrzej Stasiak („Teraz Gmina Markuszów”) oraz Andrzej Stolarz (PSL).
Baranów
O pokonanie obecnego wójta gminy Roberta Gagosia (własne KWW), znów postara się Mirosław Grzelak (PiS). Dojdzie więc do powtórki sprzed 4 lat, kiedy to nieznaczną przewagą wygrał Gagoś. Wójt Baranowa zdobył wtedy ponad 54 proc. głosów, dokładnie o 173 więcej od kandydata Prawa i Sprawiedliwości.
Końskowola
To będzie jeden z najciekawszych pojedynków, bo obecny wójt Stanisław Gołębiowski (własne KWW) zmierzy się ze swoim najbardziej zagorzałym krytykiem, opozycyjnym radnym Januszem Próchniakiem z Sielc („Zielone Powiśle” oraz poparcie PiS). Poprzednie wybory Gołębiowski wygrał w cuglach (67 proc.), ale tym razem będzie o to znacznie trudniej.
Żyrzyn
Czy wójt Andrzej Bujek (własne KWW) zostanie na kolejną kadencję? Jego kontrkandydatką będzie Renata Kapusta-Kawka z Kośmina, kandydatka PiS. W ostatnich wyborach zdobyła 732 głosy, co przełożyło się na niespełna 25 proc. poparcia i drugi wynik po Bujku (40 proc.). W tym roku ten wynik może być wyższy, m.in. dlatego, że zarejestrowano mniejszą ilość kandydatów.
Wąwolnica
W czwartek przed południem na stronie PKW widniało tylko jedno nazwisko kandydata - Marcina Łaguny (PiS). Jeśli obecny włodarz nie będzie miał żadnego konkurenta, głosowanie się nie odbędzie. Przed czterema laty wystartowała szóstka chętnych. W drugiej turze, Łaguna wygrał z Waldemarem Pietrakiem zdobywając ponad 62 proc. głosów.