Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 sierpnia 2024 r.
16:49

Zawody balonowe w Nałęczowie

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

W ten weekend na nałęczowskim niebie można zobaczyć mnóstwo kolorowych balonów. To wszystko za sprawą 19. Międzynarodowych Zawodów Balonowych – Balonowy Puchar Polski – Nałęczów 2024 oraz 12. Balonowych Mistrzostwach Polski Juniorów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek w w parku "Stare Łazienki" w Nałęczowie odbyła się ceremonia otwarcia zawodów oraz prezentacja ekip.

Zawody balonowe, co roku gromadzą w w tym małym miasteczku liczną publiczność. Różnokolorowymi balonami zachwycają się kuracjusze, turyści, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

- Mieszkamy w Wojciechowie, co roku zadzieramy głowy, by zobaczyć to podniebne widowisko. Balony cieszą za każdym razem tak samo. Nasze dzieci już od godzin porannych czekają aż na horyzoncie pojawi się piękny, kolorowy balon, a potem kolejny i kolejny. Tradycyjnie przyjeżdżamy też na pokazy nocne. Jeśli ktoś nie widział, polecam - chwalił wydarzenie pan Paweł.

Baloniarstwo to wyjątkowy i wymagający sport. By balon mógł się wznieść musi być spełnionych szereg warunków, głównie związanych z pogodą, aby konkurencje mogły być rozgrywane bezpiecznie.
Pierwsze loty balonów można było zobaczyć już w czwartek. Choć warunki nie należały do najłatwiejszych, drużynom udało się osiągnąć zamierzone cele i zdobyć punkty.

- Warunki nie były idealne, wiatr był bardzo słaby, konkurencje udało sie jednak rozegrać, obydwa cele zostały osiągnięte. Także w sumie konkurencje udało się zakończyć z powodzeniem. Najtrudniejszym elementem był zmienny wiatr, wymagało to kombinowania na poszczególnych wysokościach, żeby optymalnie sie wstrzelić w cel. Lecąc balonem sterujemy tylko wysokością, lecimy tak jak wieje wiatr i na to nie mamy żadnego wpływu, także musimy na poszczególnych wysokościach szukać optymalnego dla nas wiatru i w ten sposób osiągnąć dla nas jak najlepszy wynik - mówił pilot Michał Linke, Klub Balon Mróz Leszno, debiutant na lubelskich zawodach. I dodał: - W lataniu pięknych jest wiele rzeczy, wspaniałe są poranne konkurencje, kiedy startujemy ze wschodem słońca, przy delikatnej mgiełce unoszącej się jeszcze nad polami. Swój urok mają również loty o zachodzie słońca- także każde doznanie jest super.

Organizator wydarzenia, pan Adam Gruszecki zaznaczył, że historia nałęczowskich balonów jest stara i długa. Opowiedział nam jednak jak to balony stały się jednym z symboli Nałęczowa - Pomysł powstał w 2005 roku, kiedy ówczesny prezes uzdrowiska dał się namówić, by zainwestować w balony. Od tego tak naprawdę się zaczęło, to już dziewiętnaście lat, było dużo różnych zmian, przemian, ale te zawody z roku na rok są wizytówką Nałęczowa- tłumaczył organizator wydarzenia.

- Byłem zawodowym pilotem, instruktorem szybowca, latałem samolotami. Pracowałem w Aeroklubie w Dęblinie, zakupiono wtedy balon, a ja wziąłem urlop i pojechałem na kurs, żeby nauczyć się latać balonem. Jest trochę przypadku w tym wszystkim, ciekawości - nowego dotknięcia powietrza z innej materii. Balon jest bardzo specyficzny, zawsze tłumaczymy tym, którzy lecą, że musimy zdać się na naturę, nie możemy skręcić, zwolnić ani przyśpieszyć, a naszym zadaniem jest obserwacja tego co się dzieje wokół nas. Obserwować zmienność wiatrów na różnych wysokościach, a zmieniając wysokość zmieniamy kierunek i prędkość lotu. Ta właśnie zmienność mnie zaintrygowała. Te wszystkie elementy spowodowały, że wszedłem w te balony. I tak minęło czterdzieści lat- opowiadał Adam Gruszecki.

Na dwa dni zaplanowano cztery loty zawodnicze: dwa poranne (godz. 6:00) i dwa popołudniowe (godz. 18:30), wszystko zależy jednak od warunków pogodowych.

Nie zabraknie również atrakcji na ziemi, w piątek ( 9 sierpnia) oprócz lotów zawodniczych wystartuje wyczekiwany pokaz nocny balonów, który odbędzie się o godzinie 21:30. W sobotę (10 sierpnia) w godzinach 10:00–18:00 zaplanowano Festyn Lotniczy, na którym będzie można zobaczyć m.in. wystawę statyczną Muzeum Sił Powietrznych i Wojskowej Akademii Lotniczej w Dęblinie oraz pokaz kolekcji modeli Marka Ławrynowicza. O godzinie 20:00 na scenie przed Termami Pałacowymi odbędzie się musical concert. Zmagania zakończy sobotni nocny pokaz balonów i ceremonia finałowa o godzinie 21.30.

Organizatorem zawodów jest Aerostart Adam Gruszecki, a gospodarzem Urząd Miasta i Gmina Nałęczów.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium